Dětský den 2019 - kam s dětmi vyrazitDětský den 2019 - kam s dětmi vyrazit Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.05. 2019
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zahradník radí: Pět tipů pro zazimování zahrady

5. 10. 2018 | Zahrádka
I když to tak nevypadá a babí léto je v plném proudu, pomalu začíná podzim a s ním spousta změn. Nenechte nic náhodě a zazimujte zahradu ještě před příchodem prvních večerních mrazíků! Čemu byste měli v podzimních měsících věnovat zvýšenou pozornost?

Speciální péči potřebuje určitě každý trávník, ale myslet byste měli i na užitkové záhony i okrasné květiny. Kvůli blížícím se mrazíkům nezapomínejte také na přizpůsobení veškerých vodních zdrojů a zazimování zahradní techniky.

1. Jak se postarat o trávník?

Při teplém podzimu je nejlepší doba pro vyplení veškerých nežádoucích rostlinek z vašeho trávníku, jako jsou jetele, mlíčí, bodláčí a další.  Trávník pleňte chemicky selektivním herbicidem, nebo speciálním vyrývačem plevele. Nikdy ne ručně, mohli byste poškodit kořeny trávníku. Po vyčištění od plevelů nezapomeňte také na důkladné shrabání vnějších nečistot, jako jsou odumřelé kusy stonků a opadané listí. Trávník poté posekejte. A nezapomeňte před zimou řádně prokypřit, k čemuž vám pomůže vertikutátor, který trávník nejen prokypří, ale také ho pročistí.

zazimování zahrady2. Co s okrasnými květinami?

Je důležité rozlišovat, jestli jde o trvalky, či ne. Každý druh rostliny má navíc specifické potřeby. Některé jsou odolnější a zima jim neublíží, jiné potřebují náročnější péči. Obecně ale u trvalek platí, že je nejlepší je nechat na zimu celé i s jejich suchými částmi, které v zimě poslouží jako ochrana kořenů před mrazy. Pak máme i choulostivější trvalky, jako chryzantémy nebo kopretiny, ty na zimu k tomu ještě i zakryjte. Jediné rostliny, které schováváme dovnitř, jsou přenosné exotické květiny.

3. Jak na keře?

Pro všechny keřovité rostliny je tím zásadním ročním obdobím jaro, kdy potřebují speciální péči. Na podzim keře pouze zbavte usušených květenství, ale rozhodně nezastřihávejte, neseřezávejte ani nezkracujte. U keřů jako je zlatý déšť, ibišek, nebo i hortenzie nebo růže nahrňte na podzim na kořeny větší vrstvu zeminy, rašeliny nebo přikryjte netkanou textilií, abyste je ochránili před mrazem.

4. Potřebují stromy speciální péči?

Jehličnany i listnaté stromy při teplém podzimu ještě můžete zbavit seříznutím suchých větví, radikálnější zásahy do stromoví nechte na jaro. Pokud máte zahradu na venkově, kde se může objevit výskyt lesní zvěře, doporučujeme okrasné i ovocné stromky omotat pletivem, abyste je uchránili před ohlodáním. Ke kmenům stromům se stejně jako u keřů před zimou doporučuje nahrnout větší vrstva zeminy, popřípadě listí, pokud není ničím napadené. Jako ochrana kořenů před mrazem poslouží i netkaná textilie či rašelina.

5. Přizpůsobení vodních zdrojů

U hadic a automatického zavlažování vypněte hlavní uzávěr vody a pak se zbavte zbytků vody, které v nich zůstaly. Při mrazech se led rozpíná a mohl by vám je poškodit. Veškeré hadice a postřikovače odmontujte a uložte někam dovnitř na suché a teplé místo. Vodu musíte odčerpat i ze sudů s dešťovou vodou, protože by je led mohl také popraskat. K tomu můžete použít jednoduše čerpadlo na vodu. Sudy poté otočte, aby se v nich přes zimu nemohla hromadit voda a zakryjte.

Pokud na zahradě máte i bazén, či jezírko, nezapomínejte ani na tyto plochy, stejně tak jako na úklid prázdných záhonů a v neposlední řadě také na údržbu zahradní techniky, kterou byste měli uložit také někam dovnitř mimo dosah mrazu.

Zdroj, foto: TIPA


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !