Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher !!!
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 19.11. 2018
Dnes má svátek Alžběta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zámek Žleby a Kutná Hora

23. 11. 2017 | Česká republika

Při hledání zajímavého, od nás nepříliš vzdáleného hradu nebo zámku, jsem na internetu objevila zámek jako z pohádky. Zámek, jehož jméno jsem marně hledala ve své paměti. Jmenuje se ŽLEBY. Leží asi 7 km od města Čáslavi, na ostrohu nad říčkou Doubravou a potokem Hostašovkou. Nachází se necelé dvě hodiny cesty autobusem od našeho bydliště. Bylo to přesně to, co jsem hledala pro zájezd seniorů z naší obce.

Vše jsem důkladně časově naplánovala. Vždy máme před prohlídkou zámku alespoň hodinovou rezervu, pro případ nějakého zdržení během cesty. Tentokrát nám rezerva nestačila. Cesta po dálnici D5 do Prahy proběhla bez problému. Po Praze už to bylo horší. Praha byla totálně ucpaná. Projeli jsme ji hlemýždím tempem za 2 hodiny. S řidičem autobusu jsme probírali všechny možnosti, jak přijet na zámek včas, ale v jeho silách to nebylo. Ještě, že existují mobilní telefony. Bylo třeba domluvit se o našem pozdějším příjezdu s recepcí zámku Žleby, s majitelem restaurace, kde jsme měli zajištěný oběd a s infocentrem  u Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře,  kde jsme měli mít prohlídku v odpoledních hodinách.

Musím všem poděkovat, vyšli nám maximálně vstříc.


Něco o zámku.

Původně středověký hrad pocházející asi z r.1289, který zřejmě nechal postavit Jindřich z Lichtenburka.

Během několika staletí se na hradě vystřídala spousta majitelů. Na přelomu 16. a 17. století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Od r.1754, kdy Žleby získal Jan Adam z Auerspergu, prodělal zámek barokní přestavbu. Dnešní podoba zámku vznikla za Vincence Karla z Auerspergu v letech 1849-1868. Z té doby pochází také kaple Zvěstování Panny Marie.

Zámek je velice rozsáhlá stavba. Krásné je arkádové nádvoří s ochozy, kde začínala naše prohlídka.

Byli jsme nadšeni bohatými rodovými sbírkami nábytku, skla, zbraní, brnění. Překvapily nás salonky vytapetované překrásnými koženými tapetami, což je ojedinělá záležitost. V některých místnostech se nachází kachlová kamna různého věku i provedení. Nejreprezentativnější místností je rytířský sál, zajímavá je velká přepychová jídelna. Navštívili jsme soukromé pokoje rodiny Auerspergů, rozsáhlou knihovnu a kapli. Všechny účastníky zájezdu zaujala zámecká kuchyně, kde jsme obdivovali dobové technické vymoženosti, které by mohly sloužit naší domácnosti i v dnešní přetechnizované době.

Na zámku se natáčely pohádky: Kouzla králů, Královský slib, Nejkrásnější hádanka, Tři bratři a jiné.

K zámku náleží 24 ha park, situovaný částečně z jihu i ze západu. Bohužel, nedostatek času nás o zážitek z krásného parku ochudil.

Po prohlídce zámku a  chutném obědě jsme odjeli do 20 km vzdálené Kutné Hory, kde už na nás čekala prohlídka Chrámu sv. Barbory.


Něco o chrámu.

Byl založen kolem r. 1388. Jedná se o pětilodní gotickou katedrálu. Stavba probíhala několik století. Teprve v letech 1884 -1905 došlo k celkové dostavbě. Chrám je 70 m dlouhý, 40 m široký a uvnitř 30 m vysoký. Město Kutná Hora se chtělo vyrovnat Praze, proto Chrám sv.Barbory je velice podobný Chrámu sv. Víta. V chrámu je kněžiště, celkem osm kaplí, kazatelna, jižní, hlavní a severní loď. Výzdoba všech kaplí je impozantní. V kapli sv. Kateřiny, sv.Blažeje a sv. Kříže jsou barokní oltáře. Kaple sv.Václava, sv. Basilea a sv. Doroty jsou vyzdobeny  gotickými malbami z 15. století. Smíškovská kaple je goticky nejbohatší. Poslední kaple se nazývá Hašplířská. Zde jsou vyobrazeny výjevy ze života havířů, kteří v přilehlých dolech dobývali stříbro.

Vnitřní výzdobu celého chrámu tvoří mimo jiné chórové dřevěné vyřezávané lavice, kazatelna, oltáře, zpovědnice, nádherné barokní varhany se 4000 píšťal a třemi klaviaturami. Okna jsou malovaná na skle. V chrámu toho bylo tolik k vidění, že jsem nebyla schopna si vše zapamatovat. Komentovaná prohlídka trvala 40 minut, ale byli jsme z výkladu a interiéru tak uchváceni, že jsme se jen neradi vraceli do ruchu dnešního života.

Cesta domů proběhla již bez komplikací a všichni senioři byli s výletem, kterému přálo počasí, spokojeni!


Macizaj - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Zámek Žleby a Kutná Hora:

Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
Zámek Žleby a Kutná Hora
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3   4   5  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Krásný zámek. Kde je dnes pokladna, tam bydlela moje teta s manželem, který dělal na zámku rodiny Auerspergů zahradníka.
Obrázek uživatelky
profil
Krásné, krásné, krásné....
Obrázek uživatelky
profil
vám všem děkuji, jste milé.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Nádherný zámek i okolí, projížděli jsme kolem něj na koních při našich toulkách po Česku, jen jsem neměla bohužel možnost podívat se aspoň do parku, ale určitě se tam ráda ještě někdy podívám, bez koníků Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Moc pěkný článek a pěkné fotky. Nikdy jsem tam nebyla, ale musí tam být krásněSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles