Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 19.04. 2024
Dnes má svátek Rostislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zánět dásní není paradentóza

21. 12. 2019 | Nemoci
Mezi velmi časté zubní problémy patří i zánět dásní.  Ten alespoň jednou za život potrápí 90 % lidí. Je způsoben bakteriemi, resp. jejich přemnožením v dutině ústní. Navíc naprostá většina lidí vůbec netuší, že zánět dásní má, až do chvíle, kdy je na to upozorněna zubním lékařem nebo dentální hygienistkou.

Je důležité si také zánět dásní neplést s paradentózou. Jedná se spíše o první stádium paradentózy. Když zánět tedy podchytíme včas, tak máme velké šance, že se nám již nerozvine v paradentózu.

Pozor na špatný dech

Mezi příznaky zánětu patří oteklé, zarudlé, vyhlazené a lesklé dásně, které snadno krvácejí po podráždění (typicky pacient při čištění zubů plive krev). Mezi další příznaky patří i špatný dech. Ten může právě vznikat z důvodu nahromadění zubního plaku, případně i zubního kamene.

Zánět dásní postihuje pouze dásně, kost nijak zasažena není.  V případě parodontitidy (lidově parodontózy/ paradentózy) již ale dochází k úbytku kosti v důsledku dlouhodobého působení zánětu. Rozdíl mezi zánětem dásní a počátečním stádiem parodontitidy lze poznat pouze na rentgenu. Právě proto všem pacientům důrazně doporučujeme preventivní prohlídku každého půl roku.

zánět dásníŠpatná technika čištění zubů, může vést k zánětům

Spouštěčem zánětu může být i špatná ústní hygiena. Velké množství lidí si sice pravidelně čistí zuby, ale nečistí si je bohužel správně. Dochází tak k hromadění zubního plaku, který může časem mineralizovat, a dává tak vzniknout zubnímu kameni. Z tohoto důvodu je vhodná návštěva dentální hygieny, kde se nacvičí optimální technika čištění zubů. Nedílnou součástí správné péče o chrup jsou i mezizubní kartáčky. Hygienistka proměří mezizubní prostory a vybere vhodnou velikost mezizubního kartáčku pro pacienta. Navíc odstraní i případný zubní kámen, který pacient kartáčkem na zuby odstranit nedokáže.
 

Diabetici a těhotné jsou ohroženější skupina.

U těhotných žen tomu tak je změnou složení zubního plaku a zvýšenou vnímavostí dásní - díky hormonálním změnám. Projevy zánětu bývají nejvýraznější ve 2. trimestru. U diabetiků a starších lidí jsou příznaky zánětu zvýrazněny vlivem snížené imunity a slinné sekrece. Pokud je však zubní plak pravidelně odstraňován a zánět dásní není přítomen, tak výše zmíněné faktory zánět dásní sám o sobě nevyvolají.

…. ztráta zubu
Neléčený zánět dásní může přejít do parodontitidy. Ta vede k úbytku kosti, která obklopuje zuby.  To se projeví ustupováním dásní, odhalením kořenů zubů a jejich citlivostí, viklavostí a pokud není včas zahájena léčba, vede až ke ztrátě zubů.

Správná léčba?

Léčba zánětu dásní je (pro mnohé překvapivě) snadná. Postačí správné a pravidelné čištění zubů, jehož reálnou kvalitu posoudí zubní hygienistka nebo lékař. Ti také rádi předvedou, jak zuby v případě špatné hygieny opečovávat lépe.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !