Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zaostřeno na podbřišek – proč leckdy bolí?

15. 06. 2015 | Nemoci
Chlapi mají prostatu a my zase podbřišek. Je to typické místo ženského těla, kde nás často pobolívá, a kde může vzniknout řada zdravotních problémů – od banálních, až po ty závažné. Asi nejčastější bývají bolesti, související s menstruačním cyklem, protože v pohlavních orgánech se toho s pravidelnou měsíční periodicitou děje opravdu hodně.

Když děložní sliznice naroste, aby přijala oplodněné vajíčko, ale oplodnění nenastane, musí se z dělohy její zbytky odloučit. To se děje menstruací. „Aby děloha sliznici vyloučila, stahuje se a někdy bohužel stahy provází bolest,“ vysvětluje doktor MUDr. Roman Kříž, gynekolog.

Bolesti v podbřišku
mohou někdy přicházet i v období ovulace nebo několik dní před menstruací – tehdy se mluví o premenstruačním syndromu.

Pokud jsou bolesti takové, že ženě nedovolí normálně fungovat, zkusí si ulevit za pomoci bylinkových čajů či teplých obkladů, nebo sáhne po lécích na bolest, případně se vypraví ke gynekologovi. Ten může někdy předepsat hormonální antikoncepci. „Je spolehlivá, již po spotřebování prvního balení pacientky pociťují obrovskou úlevu,“ uvádí doktor Kříž.

Zaostřeno na podbřišek – proč leckdy bolí?Další časté bolesti v podbřišku vznikají kvůli myomům, což jsou nezhoubné nádory svaloviny stěny dělohy, jejichž růst je v plodném věku ženy podporován působení hormonu estrogenu. Někdy myomy v děloze nedělají žádné potíže, ale to je spíše výjimka. Většinou se totiž projevují silnou menstruací, prodlouženým krvácením, krutými bolestmi v podbřišku i dalšími příznaky. V těchto případech může rovněž pomoci předepsání hormonální antikoncepce, ale ta jen zmírní nepříjemné příznaky, neřeší samotný problém.

Gynekologové mohou proti myomům použít hormonální léky, které dokážou zmírnit příznaky myomů, zabránit velkým krevním ztrátám, bolestem a také někdy umí myomy dočasně zmenšit. Bohužel způsobují také řadu nepříjemných vedlejších účinků a vždy jen na čas odloží nutnost operace. „V posledních několika letech je na trhu k dispozici hormonální lék s účinnou látkou ulipristal acetát. Ten působí na myomy mnohem cíleněji než předchozí léky a jeho užívání neprovází nepříjemné vedlejší účinky,“ říká doktor Kříž. Navíc někdy pomůže natolik, že ani není nutná operace.

O dost „silnější káva“ jsou náhlé břišní příhody, které se ohlásí obvykle opravdu krutými bolestmi v podbřišku. V ordinaci gynekologa se nejčastěji řeší krvácení do dutiny břišní při mimoděložním těhotenství, nebo třeba torze, čili obtočení a uskřinutí vaječníkové cysty, nebo torze endometroidní cysty při endometrióze. Akutní břišní příhody se vždy operují, protože je třeba najít zdroj krvácení, ten zastavit a problém pokud možno vyřešit.

Ve výčtu bolestí v podbřišku nesmí chybět ani bolesti chronické – ty se objevují po operacích a zánětech a jsou nejčastěji způsobeny srůsty mezi pobřišnicí a orgány pánve.  „I tady bývá řešením operace. Když se srůsty rozruší, příčina bolestí vymizí,“ dodává doktor Kříž.

Autorka: Mgr. Marta Duspivová

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
ráda jsem si článek přečetla..také nemohu nosit těžké věci..
Obrázek uživatelky
profil
tohle všechno jsem měla,musela jsem na operaci,už je to 12 let,teď mám bolesti v podbřišku,když něco těžkého nosím
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles