Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 23.04. 2024
Dnes má svátek Vojtěch
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

ŠALVĚJ: přírodní cestou proti pocení

6. 07. 2009 | Péče o tělo
Většina osob s nadměrným pocením, řeší problém pocení opakovaným sprchováním během dne, častější výměnou oblečení a různými antiperspiranty.

Antiperspirant je částí kosmetické výbavy většiny žen, zvláště v letních měsících a často ho používají i několikrát denně. Antiperspiranty působí pouze v oblastech, kde se aplikují, tj. nejčastěji v podpaží a neřeší tedy problém celkového pocení například na zádech, krku a obličeji, nohou apod.  Velmi důležitou informací je, že většina obsahuje jako účinnou látku části hydrochloridové sloučeniny hliníku, které jsou zdraví škodlivé. Tyto sloučeniny hliníku totiž pronikají hluboko do pokožky, kde blokují funkci potních žláz. Obzvlášť nebezpečná je aplikace na čerstvě oholenou kůži, kde se může tato forma hliníku snadněji vstřebávat a ve větší koncentraci se dostávat do těla.  Čistota, svěžest a příjemná vůně se dnes stává samozřejmostí pro každou ženu v práci i ve společnosti a každá žena se takto samozřejmě cítí lépe i v domácím prostředí.

Jedním z řešení pro ženy, ale i muže s nadměrnou potivostí (třeba jen pro letní měsíce) je přírodní doplněk stravy se šalvějí, které pomáhají při nadměrném denním i nočním pocení.  V těchto případech se využívají staletími prověřené účinky šalvěje lékařské (Salvia officinalis) a šalvěji blízce příbuzného yzopu lékařského (Hyssopus officinalis). Obě tyto výrazně aromatické léčivky jsou původem ze Středomoří, odkud se k nám většinou dováží. Kombinace yzopu a šalvěje má komplexnější účinek proti nežádoucímu pocení než šalvěj samotná, zabraňuje i pocení, které je nervového původu. To může být způsobeno nejen při stresu v práci, obtížných životních situacích, nadměrném zatížení psychiky, ale více různými faktory.

Popis působení šalvěje a yzopu:

Šalvěj lékařská obsahuje až tři procenta silice, která má zejména tyto složky: thujon (hlavní látka), dále cineol, kafr, borneol a další terpenické sloučeniny. Mimo silice šalvěj obsahuje třísloviny, flavonoidy, rozmarýnovou kyselinu, látky podobné ženskému hormonu estrogenu a diterpenické hořčiny, z nichž pikrosalvin (též zvaný karnasol) působí prokazatelně antibakteriálně. Šalvěj nachází díky těmto látkám kromě přírodní medicíny i další využití, např. jako koření k masu, zejména k rybám, do nádivek či jako přírodní konzervant.  V přírodním léčitelství se uplatňují především její aromatické listy nebo nať. Kromě využití jako tzv. antihydrotikum (přípravek, který omezuje pocení), bylin lze použít i jako podpůrný prostředek při infekcích díky jejím protizánětlivým účinkům. Zvláště v dřívějších dobách ji ženy využívaly jako účinnou pomoc při menstruačních bolestech, gynekologických potížích. I dnes se stává lékaři doporučovaným podpůrným prostředkem při léčbě střevních problémů, angín a zánětů močových cest. Lze ji využít i jako kůru pročišťující organizmus například po zimním období, kdy se obvykle konzumují těžká, nezdravá jídla, při únavovém syndromu, při redukční dietě apod.

Yzop
lékařský se u nás pěstuje jen zřídka a používá se jako vonička nebo koření. Obsahuje rovněž silici, a to s převahou pinénů, a také flavonoidy, třísloviny a hořčiny. V přírodním léčitelství se používá proti plynatosti - karminativum, pomáhá rovněž při bolestivé menstruaci, ulevuje při zánětech v krku, ničí střevní parazity a působí jako elixír vitality pro starší lidi. Zmínku o yzopu najdete také v Bibli. Byl používán jako aromatická přísada do vína.

Doporučení odborníka, specialisty na přírodní medicínu: RNDr. PhDr. František Starý, CSc. doporučuje:
Doporučuji přírodní doplňky stravy se šalvějí jako například zejména jako pomoc lidem, trpícím nadměrným pocením rozmanitého původu, které může být dáno geneticky, onemocnění štítné žlázy (zvýšená funkce), cukrovka, menstruace, menopauza, práce nebo pobyt v horkém prostředí apod. U geneticky dané potivosti nebo u některých onemocnění se nedaří nadměrnou potivost potlačit léčbou samotného onemocnění. V takových případech pomůže pravidelně brát po dobu několika měsíců tento přípravek, a pak ho na nějakou dobu vysadit. Potivost se výrazně sníží přípravkem bez jakýchkoli nežádoucích účinků, pokud je podáván přesně podle návodu, protože samozřejmě i bylinky se musí správně dávkovat. Pokud se potivost vrací, je možné kůru po určité době znovu opakovat.“

Zdroj: LIFTEC CZ


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Prý je šalvěj proti pocení, ale neznám ji. Budu se na ni nucena podívat do herbáře.
Obrázek uživatelky
profil
bezva léčivka,i když pocení je někdy zdravé
Obrázek uživatelky
profil
Výborná bylinka na různé potíže.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles