Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 400 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 24.05. 2018
Dnes má svátek Jana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Ženy podceňují příznaky chronického žilního onemocnění

15. 05. 2018 | Nemoci
Koncem dubna probíhala na našem webu anketa na téma „Křečové žíly“, které se zúčastnilo celkem 870 z vás. Jejím cílem bylo zjistit, zda se tento zdravotní problém týká i vás, našich čtenářek, a jak ho řešíte. A jaký byl výsledek?

Víc než polovina dotazovaných žen přiznala, že trpí pocitem těžkých nohou, nepříjemným napětím a křečemi v dolních končetinách, což jsou typické projevy tzv. nultého stadia chronického žilního onemocnění, které se nejčastěji objevují mezi 30. a 40. rokem. Pokud tedy na sobě pozorujete některé z popsaných příznaků, neberte tyto signály na lehkou váhu a navštivte co nejdřív svého praktického lékaře, který vás případně odešle na specializované vyšetření. Přes 400 z vás se také potýká s metličkovými žilkami, které jsou typickým projevem prvního stadia tohoto onemocnění. Závažnější problémy v podobě křečových žil poté přiznává celá třetina zapojených žen. 

Žilní poradna

Hlavní viníci? Dědičnost a nadváha


Ke vzniku křečových žil velkou měrou přispívá životní styl spojený s nadváhou, dlouhodobým stáním či sezením, užívání hormonální antikoncepce, ale také těhotenství. Tento fakt jasně potvrzují i vaše odpovědi: 251 z vás přiznává, že trpí nadváhou, každá třetí zmínila sedavé zaměstnání, 189 žen uvedlo, že při práci často stojí, a 114 žen označilo jako hlavní příčinu svých potíží porod. Důležitou roli v rozvoji onemocnění hraje také dědičnost, kterou v dotazníku potvrzuje 379 žen. I když je to nespravedlivé, dispozice k chronickému žilnímu onemocnění mohou zapříčinit vrozenou ochablost pojivové tkáně, kterou ještě zhoršují další okolnosti jako dlouhodobé stání nebo sezení. Pomoct vám mohou venofarmaka – léky, které zpevňují stěny cév a podporují návrat krve ze žil.

Většina z vás volí okamžitou úlevu


Otoky nohou jsou velmi nepříjemné. Určitě jste už zažily pocit, když přijdete domů a sotva se vyzujete z bot, protože máte nohy jako konve. Tyto a další potíže, jako je mravenčení nebo pocit těžkých nohou, řeší polovina z vás okamžitou úlevou – například tím, že umístí nohy do vyvýšené polohy. Důležitá je samozřejmě také prevence v podobě dostatku pohybu – to si uvědomuje více než třetina z vás, 130 žen si ulevuje nošením kompresních punčoch a 66 z vás už v této souvislosti podstoupilo operační zákrok (případně se na něj v blízké době chystá). Přibližně čtvrtina dotazovaných žen se snaží své potíže řešit také pomocí doplňků stravy. Jak je ale patrné z dalších odpovědí v rámci „otevřené otázky“, toto opatření nepřináší ve většině případů žádoucí efekt.  

K lékaři se vydá pouze každá pátá


Žilní poradnaŽilní onemocnění je chronické, jedná se tedy o celoživotní zdravotní komplikaci. Jeho zhoršování je však možné ovlivnit včasnou návštěvou praktického lékaře, který vás vyšetří a případně předá do péče odborníkovi za účelem přesného určení diagnózy. Probere s vámi i veškeré možnosti léčby počínaje režimovými opatřeními až po užívání venofarmak, která pomohou zlepšit stav vašich žil. K praktickému lékaři se však vydala pouze pětina z dotazovaných žen. Téměř polovina z vás se naopak domnívá, že tento problém není nutné řešit s odborníkem, a 45 žen uvedlo, že k lékaři nejdou, protože se za svůj problém stydí. Je třeba si uvědomit, že zlehčování příznaků ani ostych nejsou v tomto případě na místě. Intenzita potíží často neodpovídá závažnosti onemocnění, a je tedy rozhodně lepší navštívit lékaře hned v počátku, než se později potýkat se závažnými zdravotními komplikacemi. Pouze včasně zahájená léčba může výrazně zlepšit kvalitu života pacienta a oddálit následky neléčeného chronického žilního onemocnění. Zajímá vás cokoli dalšího k tématu?


Podívejte se na www.zilniporadna.cz a využijte třeba on-line poradnu lékaře.Zdroj, foto: Žilní poradna

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já to podceňovala taky. K doktorovi jsme se odhodlala prakticky až když se mi na nohou objevily opravdu nehezké modré, doslova provazy, takže mi začala vadit až estetická část. Předtím mi nohy občas otékaly, bolely, ale dokud se mi neobjevily ty ošklivé křečáky, neřešila jsem to. Operaci jsme po konzultaci s doktorem zatím odložili, dostala jsem kompresní punčochy na ty otoky a taky prášky na žíly, který budu brát asi dlouhodobě. Estetika zatím pořád nic moc, ale jinak si nemůžu stěžovat. Nohy mě nebolí a ani neotékají, tak snad to tak bude i přes léto.
Obrázek uživatelky
profil
Byl tu někdo na angioplastice dolních končetin?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles