Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 13.12. 2017
Dnes má svátek Lucie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Život s celiakií

30. 05. 2015 | Nemoci
Přestože se jedná o v dnešní době často diskutovanou a záludnou nemoc, která může propuknout v jakémkoliv věku, mnoho lidí ani neví, že ji má.

Celiakie je onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek. Lepek je obsažený především v pšeničné mouce, ale také v žitu a ječmeni. Celiaci se tedy musejí vyhýbat všem výrobkům z mouky, ať už se jedná o pečivo, těstoviny, müsli a kukuřičné lupínky nebo různé druhy sušenek.

Podle statistik touto nemocí trpí každý stý Čech. Nicméně jen u 15 procent z nich je diagnóza správně určena. Mezinárodním dnem celiakie a akcemi s ním spojenými se snaží pacientské organizace i obchody upozornit celou společnost na tento závažný problém.

na celiakii není lékNa celiakii není farmaceutický lék. Jelikož jde o nesnášenlivost trávícího systému na lepek, jedinou pomocí pro nemocné je vyvarovat se při svém stravování obilovin, které lepek obsahuj, tedy pšenice, žita, ječmene a ovsa.

Pro celiaky je důležité získat dostatek informací, aby porozuměli svému onemocnění, aby věděli, čemu se musí ve své stravě vyhýbat a neohrožovali své zdraví. Ale na druhou stranu také, aby si zbytečně neomezovali jídelníček a nekomplikovali si život víc, než je nezbytně nutné.

Zatímco před několika lety bylo možné potraviny bez lepku zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách, dnes jde o běžnou součást sortimentu i ve velkých obchodech. Bezlepkové produkty jsou označeny logem přeškrtnutého klasu v kolečku. Jenže lepek může být i tam, kde byste ho nehledali. Vyskytuje se například v uzeninách, v dresincích, kečupu a hořčici, v některých jogurtech, v čokoládě, kakau a sušeném ovoci, ale také v některých nápojích, jako je například sladová káva nebo pivo.

Zdroj, foto: Globus

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
ještě bych přidala, že lepek se objevuje i ve směsích koření (tzv. semelou tam kde co) - takže pro celiaka kořenit zásadně jen čistým jednodruhovým kořením (takové pak lze kombinovat)
bohužel na obalech kořenících výrobků se tato informace neobjevuje a už se nám mnohokrát stalo, že i právě kvůli koření s obsahem lepku bylo celiakovi po jídle špatně
Obrázek uživatelky
profil
A CO TAKHLE AVENIN, - TO VÁM V GLOBUSU ASI NIKDO NEŘEKL, HLAVNĚ, ŽE TU MÁTE REKLAMU.
...
Takže, abychom si to upřesnili, v pšenici je gliadin, v žitě secalin, v ječmeni hordelin (lidově hordein) a v ovsi avenin!!! Tudíž lepek, - neboli glutén je obsažen ve všech těchto zmíněných obilovinách.
Kukuřičné lupínky jsou dost často s příměsí sladu, - z ječmene..., tudíž nejsou bezlepkové.
Ale vás všechny, kteří stojí za tímto reklamním článkem - zafackovat mezi futra je málo. Nejprve se něco naučte a pak dělejte reklamu, jelikož je spousta lidí, kterých se tato dieta netýká, ale třeba chtějí přinést nějakou pozornost celiakovi, kdy jdou na návštěvu!!! A zdravotní dopad může být víc, než zásadní!!!
V tučně uvedeném textu není oves vůbec zmíněn a to je zcela zjevně matoucí pro lidi, kteří s lepkem nemají problém. Další záležitost, zajímalo by mne, jaké máte garanční hodnoty lepku v pivech...., když píšete o tom, že obsahují lepek, nebo mohou obsahovat? Víte, kolik mg lepku smí denně celiak?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles