Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zkraťe si chvíli na Kratochvíli

21. 07. 2015 | Česká republika

Ne, že bych se nudila. Naopak. Poslední dobou mi připadá, jako kdyby čas měl nějaký jiný rozměr; utíká až moc rychle... Venku svítí sluníčko, teploty stoupají a mně dochází, že končí jaro a za pár dní nám doma opět nastane prázdninový režim. Těším se na dovolenou (doufám, že se nám podaří někam odjet!) a než se dočkám, jako obvykle vymýšlím pro rodinku alespoň výlety. Občas se nám dokonce podaří ukořistit prodloužený víkend. Hurá!

Myslím, že většina lidí to má podobně. Obzvlášť, pokud máte děti a snažíte se pro ně vymyslet nějaký program, pak přijdou různé tipy na výlety určitě vhod. Tak třeba se bude hodit i ten můj: výlet na zámek Kratochvíle.

Pro mě zůstane tento zámek asi navždycky spojený s kouzelným světem pohádek. Byla jsem tu poprvé sice už jako „náctiletá“, ale protože jsem pohádkám vlastně nikdy neodrostla, jedinečnou zámeckou expozicí jsem byla nadšená stejně jako malé dítě (a nebyla jsem sama). Tenkrát tu byla nově instalovaná a představovala fantastický výlet do tajemného světa za pohádkovou oponou: skleněné vitríny byly obklopené houfy dětí i dospělých. K vidění toho bylo opravdu hodně, například oblíbené postavičky z animovaných večerníčků a filmů včetně ukázek, jak složité je těmto dětským hrdinům vdechnout život.

KratochvíleDodnes se pamatuji, jak jsem byla nadšená při pohledu na originální medvědy z „Potkali se u Kolína“ nebo na konkrétní ukázku postupu a zároveň zjištění, jaká je fuška rozfázovat pohyb u oblíbených animovaných postaviček. Byly tu originály prací předních českých umělců: Břetislava Pojara, Václava Čtvrtka, Jiřího Trnky a Hermíny Týrlové. Nevšední zážitek pro děti i dospělé, který jsem si letos v květnu chtěla zopakovat. Bohužel se nepovedlo... Je velká škoda, že tato expozice už nikomu radost nepřinese. Jak jsem se dozvěděla, v roce 2007 byla zrušena pro finanční problémy Krátkého filmu. Nedá se nic dělat, zbyly jen nostalgické vzpomínky. V současnosti se na zámku střídají různé výstavy a kromě prohlídky s průvodcem si můžete v jeho interiérech i zahradě užít také divadelní nebo jiná kulturní a sportovní představení.

To jsem ale trochu předběhla, takže zpátky k zámku: předně musím podotknout, že se nachází v okrese Prachatice, asi 2 kilometry od městečka Netolice. Původně stála na místě zámku hospodářská tvrz. Když získal tuto tvrz s velkou loveckou oborou Vilém z Rožmberka, přejmenoval ji na Kratochvíli a v letech 1583 – 1589 ji nechal přestavět na renesanční lovecký zámek podle vzoru italských vil. Po poslední rekonstrukci v roce 2011 získal zámek stejnou podobu, jakou míval za dob posledních Rožmberků. Zámecký areál má tvar obdélníku a je obklopený zdí, která má ve třech rozích izolované domky a zámeckou kapli Narození Panny Marie. Zeď zdobí malby s loveckou tematikou. Zámecká jednopatrová vila je umístěná v přední části zahrady, za vstupní věží. Kolem ní je vybudovaný samostatně ohrazený vodní příkop, který odděluje vilu s vnitřní zahradou, geometricky uspořádanou v renesančním slohu. V zadní části zahrady najdete bylinkovou zahradu a květinové záhony. V zahradě je postaven domek pro pávy, kteří tu návštěvníkům ochotně pózují. Na vodním příkopu tu má zbudovaný svůj příbytek i labutí rodinka. V zámecké zahradě můžete usednout na lavičky a nechat jen tak své myšlenky i čas plynout...

Pokud na zámek zavítáte, nemusí zůstat jen u prohlídky zahrady (tady je vstupné pouhých 20 Kč). Můžete si k ní zvolit i prohlídku zámecké vily nebo přibrat navíc prohlídku kostelíka. Dostatečně velké hlídané parkoviště se nachází přímo u zámku, hned vedle můžete potěšit svoje chuťové pohárky v malé restauraci. Zámek je přístupný od dubna do srpna a i když se tu už nesetkáte s pohádkami, jeho návštěva stojí za to. Svědčí o tom i fakt, že od loňského roku si sem opět nachází cestu stále více návštěvníků, a to i zahraničních. Přijeďte se podívat. A rozhodně si tu nemusíte jen krátit dlouhou chvíli...


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Zkraťe si chvíli na Kratochvíli:

Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
Zkraťe si chvíli na Kratochvíli
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek a krásné fotkySmajlík
Obrázek uživatelky
profil
článek i pěkné fotky.SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezký článek, byli jsme tam jen jednou při toulání J.Čechami, už je to pár let..bylo tam moc hezkySmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji za pěkný článek.SmajlíkSmajlík
Na Kratochvíli jsme jezdívali ještě v době,kdy tam výstava z filmů nebyla a zámek sám moc krásně nevypadal. Později pak s vnoučaty právě kvůli krásné výstavě a příjemnému okolí. Teď už vnuci vyrostli, tak jsem tam dlouho nebyla. Že už tam výstava není, jsem nevěděla a je mi to moc líto, byla moc pěkná.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles