Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 17.07. 2018
Dnes má svátek Martina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zubní kaz postihuje až 90 % populace, přibývá kazů u dětí

3. 10. 2017 | Nemoci
Bolest zubů už někdy v životě potrápila asi každého, dospělé ani děti nevyjímaje. V oblasti obličeje je bolest obvykle vnímána intenzivněji než jinde po těle, protože v hlavě je bohatá síť nervových zakončení. Léčbu proto není radno zanedbávat. Neléčená příčina akutní bolesti zubů může totiž přejít do chronického stavu, z něhož se pak hůře dostává.

Suverénně nejčastějším důvodem bolesti v dutině ústní je zubní kaz a komplikace s ním spojené. Jde o infekční onemocnění tvrdých zubních tkání, na jehož vzniku se podílí ústní mikroflóra, sacharidy obsažené v potravě, citlivá zubní tkáň nebo působení slin. Svou roli hraje i čas, protože kaz se obvykle projeví až po určité době. „Zubní kaz postihuje přes 90 % obyvatelstva všech věkových kategorií, včetně kojenců a batolat. V současnosti představuje závažný problém zejména u dětí, proto je třeba i u nich dbát na prevenci. Vzniku zubního kazu lze zabránit pomocí topických fluoridů, které činí zubní sklovinu méně citlivou. V prevenci zubního kazu je také důležité dbát na správnou výživu a hlídat si obsah cukrů v potravě,“ říká MUDr. Marcela Cesarová.


ošetření zubůK tvorbě zubního kazu jsou obzvláště náchylní jedinci, kteří bojují s odhalenými zubními krčky. Prvním signálem je citlivá reakce zubu na teplo a chlad (např. horké potraviny, studený vzduch apod.). Odhalené zubní krčky totiž nejsou chráněny pevnou vrstvou zubní skloviny a zuby jsou tak citlivější a bolestivější. Podle odhadu zubních lékařů tímto problémem trpí až 80 % populace. Odhalené zubní krčky vyžadují mimořádně šetrné čištění a speciální přípravky pro citlivé zuby, které zároveň účinně chrání před zubním kazem.

Neošetřený zubní kaz i špatná hygiena mohou rozvinout infekci, jež může vést k dalšímu nepříjemnému onemocnění parodontu (tkáně obklopující zub). Je zrádný v tom, že dlouho nebolí, a pokud ano, zpravidla ho charakterizuje bolest na skus a na poklep. Může jít o zánět dásní, který je patrně nejčastějším zánětlivým onemocněním v lidském organizmu. Zánět se projevuje zduřením a zarudnutím dásní a krvácením při čištění zubů. Přejde-li do hloubky, dochází k parodontóze – postupné destrukci kosti zubního lůžka a ztrátě celého zubu. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v absenci bolesti, která by vás mohla přinutit k včasné návštěvě lékaře. Občas se pouze objevuje tlak či pocit trnutí v dásních, avšak opravdová bolest přichází až ve velmi pokročilém stadiu onemocnění a při akutním zhoršení zánětu.

„Základem úspěšné léčby bolesti zubů je objasnění příčiny jejího vzniku. Součástí léčebného postupu je samozřejmě také účinné tlumení bolesti,“ doplňuje MUDr. Cesarová. Mezi nejpoužívanější analgetika pro řešení akutních bolestí zubů se řadí nesteroidní antirevmatika.

Pokud však bolest do několika dní nepoleví nebo se objeví další komplikace, je nutné vyhledat zubního lékaře. Jeho návštěvu však nemá význam odkládat, i pokud bolest odezní, protože je třeba zubní kaz léčit, aby se po čase bolest znovu neobjevila.

Zdroj: Ibalgin

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Me trápil dlouhou dobu(( ted jsem nedávno našla článek o tom odkud se vlástně bere a domluvila se na návštěvu, protože následky vypadají špatně.. Mrkněte se taky - https://www.dsmile.cz/zubni-kaz/ 4lánek je dost informativní Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles