Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 19.01. 2019
Dnes má svátek Doubravka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zvon pro kostel svatého Jakuba

28. 12. 2017 | Kultura

Z věže kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře se naposledy ozvalo zvonění zvonu v roce 1942. Poté byl zvon Vavřinec zrekvírován pro válečné účely. Jeho hlas zde byl slyšet od roku 1478. Svatojakubská zvonice osiřela, žádný nový zvon již zhotoven nebyl. Při opravách kostela napadlo místního pana faráře, že by se sem zvon mohl vrátit. V květnu roku 2016 byla tedy vyhlášena veřejná sbírka „Zvon pro Jakuba“. Cílem sbírky bylo nashromáždit finanční prostředky na výrobu a zavěšení nového zvonu Jakub Maria do věže kostela svatého Jakuba.

Sbírka vyvolala velmi velký zájem veřejnosti a to nejen obyvatel Kutné Hory a České republiky. Pokladničky byly rozmístěny na několika veřejných místech. Konají se různé koncerty, výstavy, sportovní akce, prodávají se trička, mikiny, tašky, placky, puzzle… Probíhají zvláštní komentované prohlídky kostela svatého Jakuba a chrámu svaté Barbory, kdy návštěvníci mají možnost shlédnout i místa, kam se běžně nedostanou. Ve školách jsou pro děti připravovány výtvarné soutěže, sběry elektroodpadu a papíru. Konalo se toho moc. O všechny akce byl velký zájem a penízky se na účtu hromadily.


Sbírka trvá rok a je vybrána částka, která přesahuje cenu na odlití zvonu. Zvonař Petr Rudolf Manoušek již měl vše připraveno a propočítáno. Zvon bude odlévat v nizozemské zvonárně ve městě Asten 10. 5. 2017. Z Kutné Hory tam odjíždí zástupci farnosti v čele s panem farářem. Dovedu si představit, jak byli zvědaví a třeba i nervózní. Vždyť to je veliká událost. Málokomu se stane, aby mohl sledovat odlévání zvonu právě pro jejich kostel. Na vlastní oči zde viděli, jak pracovníci zahřívají zvonovou hmotu a potom ji nalévají do formy, která má tvar zvonu. Za chvíli je hotovo. Nyní už bude zvon pomalu chladnout a zhruba za deset dnů se forma odstraní. Potom ještě budou následovat drobné úpravy a očištění vodou a pískem. Po této náročné práci se může zvon vydat na cestu do Čech, kde se dočká finální podoby. Do Kutné Hory ho přivezli už kompletně hotový.

Nastal den, kdy zvon Jakub Maria spatří obyvatelé Kutné Hory. Při oslavě svátku svatého Jakuba 23. července 2017 byl zvon slavnostně požehnán diecézním biskupem, místním panem farářem a starostou města. Zvon je naložen na vůz tažený čtyřspřežím kladrubských vraníků, na kozlíku sedí muži v nádherných uniformách a trpělivě čekají. Před budovu Vlašského dvora se za stálého deště schází mnoho a mnoho lidí. Všichni chtějí vidět nový zvon a v duchu si říci: „Tak na tuhle nádhernou věc jsem také přispěl.“ Zazní několik krátkých proslovů a hlavně díků. Vůz se zvonem se dává do pohybu a za ním průvod lidí vedený místním farářem. Projede historickou částí města a tato pouť končí u kostela svatého Jakuba. Až do večera zde bude zvon vystaven a potom převezen na nádvoří Vlašského dvora. Zde si ho mohou lidé prohlížet až do 7. října.

V tento den byl zvon vyzdvižen do zvonice unikátní historickou metodou – pomocí dřevěné konstrukce a vrátku. Přípravy začaly již dlouhou dobu před tímto datem. Bylo nutné opravit původní zvonovou stolici, která pochází pravděpodobně z období renesance nebo raného baroka. Konstrukce potřebné k vyzdvižení zvonu se také připravují dopředu. Vše musí být dokonale propočítáno, protože potom už nic nepůjde vrátit zpět. Na několika místech ve městě jsou umístěny obrazovky pro přímý přenos průběhu prací. Kamery přinesou záběry zvenčí, ale i z vnitřku věže kostela. Nejdříve vystoupil pěvecký sbor, následovalo požehnání pana faráře a potom vše začalo. Osm mužů přistoupilo ke kladce a zvon se pomaličku nadzvedl. Na přání lidí zaznělo velmi krátké zazvonění. Poté bylo ze zvonu srdce vyndáno a zvon se vydal na cestu ke svému místu. Práce u kladky byla jistě fyzicky náročná, protože se několikrát muži prostřídali. Zapojila se i veřejnost u druhé kladky. Hlavně aby nezačalo pršet nebo foukat vítr. Vše trvalo necelou půlhodinku a zvon je téměř na místě. Již má pod sebou trámy. Nyní ho musí ještě vtáhnout do věže a upevnit...

Jaa123 - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Zvon pro kostel svatého Jakuba:

Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
Zvon pro kostel svatého Jakuba
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
zajímavé
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles