Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 13.05. 2021
Dnes má svátek Servác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Imunita pohledem tradiční čínské medicíny

10. 10. 2011 | Nemoci
Podzim je obdobím plískanic, kolísání teplot, studeného severního větru... A pro mnoho lidí také obdobím často se opakujícího nachlazení, rýmy, zahlenění, kašle...

Pojďme se inspirovat učením starých čínských lékařů, jak posílit naši obranyschopnost a snažit se předejít této nepříjemné zkušenosti.
Staří Číňané popisovali svět kolem sebe v obrazech. Místo o virech a bacilech, mluvili o studeném či teplém větru. „Vítr“ neustále proudí kolem člověka a hledá skulinku, jak proniknout do organismu. Naše tělo je naštěstí chráněno obranným štítem (Číňané říkali obrannou Qi), který nás chrání před napadením vnějšího patogenu.

Zůstaňme u jejich obrazného vidění světa a pojďme se tímto pohledem podívat na imunitu. Představme si vnější patogen jako nepřátelské vojsko, které chce dobýt naše území, náš organismus. I my máme své vojsko – obrannou Qi, jinými slovy bílé krvinky, makrofágy, neutrofily... Pokud je naše armáda dostatečně živená, pokud má dobrou morálku, pak je schopna dobře bránit naše území.

houba reishiJsou dvě možnosti, jak nepřítel může proniknout na naše území. Buď se o naši armádu nebudeme dobře starat (vojáky nebudeme správně živit, nebudou psychicky v pohodě, budou vystaveni stresům…), pak je nepřítel lehce přemůže a začne drancovat naše území. Druhá možnost je, že naše armáda je silná, ale nepřítel je prostě silnější. Tento případ se ale týká pouze epidemických onemocnění. Většina onemocnění z vnějšího napadení vzniká proto, že se člověk o svoji „armádu“ špatně stará.

Orgány, které podle tradiční čínské medicíny zodpovídají za naši dobrou obranyschopnost, jsou slezina, plíce a ledviny. Slezina přeměňuje potravu, kterou sníme, na Qi. Pokud jíme nekvalitní potraviny nebo jíme nedostatečně, oslabujeme tím i obrannou Qi a naše obranyschopnost klesá. Plíce řídí povrch (kůži, póry, nos…), tzn. oblast, kudy může externí patogen pronikat do těla. Je-li Qi plic oslabená, vznikají mezery v povrchu a nepřítel může lehce vstoupit. Ledviny jsou rezervoárem a zdrojem prenatální i postnatální esence – podle čínské medicíny „kořen obranné Qi sídlí v ledvinách“.

Co tedy v tomto rizikovém období můžete udělat pro vaši lepší obranyschopnost?

  • choďte brzy spát a spěte dostatečně dlouho
  • vyhýbejte se vnějším „větrům“  - dostatečně se strojte a snažte se vyhnout prochladnutí
  • začne-li být venku chladno, omezte pojídání studených potravin – syrová zelenina a ovoce, nápoje z ledničky apod.
  • popíjejte během dne horkou vodu
  • podzim je dobou dozrávání a má být přípravou na zimu – omezte proto příliš dynamické aktivity a zkuste třeba jógu, meditaci, tai ji nebo qi gong

houba reishiVýznamným pomocníkem pro posílení naší imunity je i čínská fototerapie. A zvláště její jedna skupina, medicinální houby. Možná jste již slyšeli o účincích Cordycepsu, Reishi či Coriolu.
Reishi v překladu znamená„božská houba nesmrtelnosti“. Výzkumy ukazují, že díky složitým komplexům polysacharidů dokážou medicinální houby posílit náš organismus proti útoku baktérií a virů, ale třeba i kvasinek a mnoha dalších externích patogenů. Naše tělo má zhruba ze 33% stejnou strukturu DNA jako medicinální houby, v porovnání s rostlinami, u kterých je podobnost pouze 10%. Je zajímavé, že patogenní organismy, které napadají medicinální houby (bakterie, kvasinky, viry) mají také schopnost napadat organismus člověka. To není v rostlinné říši obvyklé. Většinou mikroorganismy, které napadají rostliny, nedokážou napadat i lidský organismus. Je tedy logické, že medicinální houby mohou příznivě ovlivňovat lidskou obranyschopnost.

Přestože v dávných dobách neměli císařovi lékaři o polysacharidech ani tušení, znali velmi dobře účinky medicinálních hub a jejich pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Vezmeme-li si tropismy jednotlivých hub, vidíme, že mají úzký vztah k orgánům zodpovědným podle tradiční medicíny za naši obranyschopnost. Např. Reishi má vztah k plicím, Cordyceps k plicím a ledvinám, Coriolus k plicím a slezině…
Velmi významná je i skutečnost, že většina medicinálních hub nejenže dokáže posilovat imunitu, pokud je oslabená - imunostimulační efekt, ale dokáže naši imunitu i regulovat, pokud je její reakce nepřiměřená – imunomodulační efekt.  Tohoto efektu se úspěšně využívá u atopických problémů, u revmatoidních artritid apod.
Ve  staré Číně byl lékař placen pouze, pokud byl člověk zdravý. Pokud člověk onemocněl, lékař nedostal nic. Na císařském dvoře mohl v tomto případě dopadnout ještě hůř... Proto staří lékaři kladli velký důraz na prevenci. Je proto vhodné dělat tzv. „houbové kůry“. Užívat vhodnou kombinaci medicinálních hub alespoň po tři měsíce v roce. V dnešní době se nejčastěji užívají extrakty z medicinálních hub, které jsou až 20x silnější než houbový prášek.

I my bychom se tedy měli dobře starat se o své vojsko, aby se ono v případě nouze postaralo o nás.


Autor: Milan Schirlo – praktik tradiční čínské medicíny
Zdroj, foto: www.MycoMedica.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
houby???
Obrázek uživatelky
profil
hledám,pátrám,nic nenacházím
Obrázek uživatelky
profil
hmmm,zajímavé,stálo by za vyzkoušení
Obrázek uživatelky
profil
alternativní medicínu uznávám, snažím se najít léčivé účinky v naších zahrádkách a hájích...
podobné účinky má naše hlíva ústřičná --- je i v sušené podobě, a je možnost i té smaženice, mám spoustu dobrých receptů---Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Na výrobky obsahující houbu Reishi nedám dopustit. Nejdříve jsem ji vyzkoušela na sobě. Velmi mi pomohla se zbavit nadváhy, zánětů, podpořila imunitu i zbavila jsem se kožních alergií. Odrazující je sice cena, ale kolikrát lidé vyhodí peněz za neúčinné zbytečnosti. Všichni, kteří si ode mne nechali poradit a houbu vyzkoušeli, si ji nemohou vynachválit.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles