Ač se to možná tak zdá, její pěstování je nenáročné, potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce, já ji mám na okně, proto ji mám na severní straně, kde mně slunce vůbec nesvítí. V době kvetení potřebuje hojnou zálivku, já zalévám jen do misky, do květináče bych nezalévala vůbec, je to hlíznatá rostlina a hrozí tady, že by hlíza mohla uhnít. Nesnáší vodu na květech a listech, vytvářejí se pak nehezké skvrny. Pokud chcete, aby Vám kvetla opravdu hojně, můžete ji přihnojovat, já ji hnojím zhruba jednou za týden od dubna do srpna.
Na podzim, kdy začíná pro Gloxínii období klidu, listy postupně zaschnou a kořeny odumřou. Teď je vhodný okamžik Gloxínii přemístit někam na chladnější místo, kde je asi tak 15 stupňů. Já ji mám ale celoročně pořád na jednom místě, a to v kuchyni na okně, na severní straně a každý rok mně znovu spolehlivě vykvete. Takže ji mám prakticky po celý rok v teplotě kolem 18 – 20 stupňů. Samozřejmostí je, že přes zimu se Gloxínie neboli hlíza nezalévá.
Rozmnožování je myslím také docela nenáročné, stačí odlomit lísteček, dát jej do vázy s vodou, a až zakoření, tak zasadit do květináče. U nás se Gloxínie prodává spíše jako jednoletá květina, ale jak jste se samy mohly přesvědčit, její pěstování je opravdu nenáročné, takže zakoupenou Gloxínii bych určitě po odumření listů nevyhazovala.
Gloxínie kvetou v mnoha barvách Jsou červené, růžové, bílé, modré, fialové, některé mají květy lemované bíle, pak jsou i žíhané, je jich opravdu nepřeberné množství.
Já mám zatím jen fialovou plnokvětou, modrou a červenou, které mají okraje bílé. Přikládám i fotografie, vyfotila jsem je loni, letos mně zatím vykvetla jen ta červená. Určitě si pořídím i další barvy, jen pak asi budu řešit, kam je dát, ale ono se nějaké místečko na krásnou květinku vždycky najde.
Pokud se rozhodnete Gloxínii pěstovat, tak Vám přeji mnoho pěstitelských úspěchů. A nebojte se jít do toho, Gloxínie Vám to bohatě vrátí.
Iris - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz