Ještě před sobotní půlnocí se vylíhly tři želvičky pardálí. Za rámusení petard a ohňostrojů pak přišla těsně po půlnoci na svět ještě další tři mláďata druhé největší suchozemské želvy afrického kontinentu. V dospělém věku tyto želvy dorůstají sedmdesáti centimetrů a mohou vážit až padesát kilogramů. Tento nový odchov je již druhou generací želv pardálích vylíhlých v ZOO Praha, ale něčím velmi významným se od předchozích odlišuje.
„Do plazí líhně jsme pořídili vinotéku, která umožňuje udržovat ideální teplotu a vlhkost důležitou pro probuzení života v želvích vejcích. Mláďata, která se nyní líhnou, jsou prvními plody této nezvyklé metody,“ vysvětlil Petr Velenský, kurátor chovu plazů, a dodal: „Vejce byla třetí den po snesení umístěna do vinotéky a při 13 stupních a 75 procentech vlhkosti si tam pobyla 126 dní. Poté byla přenesena do líhně, vyhřáté na 31 stupňů. V ní pak probíhala inkubace přesně tři měsíce.“
Chovatelé opojeni svým nápaditým zlepšovákem dokonce s úsměvem navrhovali, aby byly malé želvičky pojmenovány podle jednotlivých odrůd bílých vín.
Pražská zahrada se ovšem také může pochlubit mládětem zoborožce kaferského, které se vylíhlo na Štědrý den. Z vajíčka sneseného 16. 11. se za 39 dnů prodral ptačí drobeček o váze pouhých 69 gramů. První vánoční dárek se ale vylíhl rodičovsky nezkušenému páru, takže mládě bylo pro jistotu vloženo do inkubátoru a krmeno uměle. Když po čtyřech dnech dostatečně zesílilo, opět se vrátilo k samici.
Ačkoli se jedná již o 18. mládě zoborožce kaferského vylíhnuté v historii ZOO Praha, není jejich odchov stále ještě samozřejmostí. V evropských zahradách byl tento druh odchován poprvé právě v té pražské v roce 1994.
Zdroj: Zoo Praha
Alena B.
ChytráŽena.cz