Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 28.05. 2022
Dnes má svátek Vilém
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

11 tipů na proměnu dětského pokojíčku

16. 03. 2021 | Rekonstrukce
Není právě teď dobrý důvod zamyslet se nad tím, zda dětský pokojíček plní roli, kterou jsme od něj (my i děti) očekávali? Možná bude stačit něco upravit, přestěhovat, zkrátka proměnit k lepšímu.

1. Dětské obrázky si zaslouží vystavit


Kupí se vám někde na stole obrázky, které děti přinesly ze školky a ze školy? Škoda. Každé dítě bude potěšené, když jeho obrázek uvidí co nejvíce očí. Můžete jim dát krásné barevné rámečky a umístit je na stěnu. Nebo stačí umístit jen lanko či provázek a obrázky zavěsit kolíčky, jako když se věší prádlo k sušení. Velmi originální bývá také „pavučina“ z provázků vytvořená na stěně, která může sloužit k přikolíčkování dětských výtvorů.

2. Nepodceňte výběr dětského koberce


Koberec udělá jakýkoliv prostor útulnějším. Pokud si ale právě v pokojíčku bude vaše dítě hrát, buďte velmi opatrní na koberec se vzorem. Tak krásné jsou koberce s dráhou pro auta. Super nápad. Ale tak špatně se na takovém koberci skládají puzzle nebo hrají různé hry. A najít na takovém pestrém koberci figurky, to je opravdu svízel. Ideální je proto jednobarevný, na který (anebo vedle něj) můžete umístit druhý s dráhou pro auta. Nebo rovnou koberec s hracím plánkem na hru Člověče, nezlob se či se skákacím panákem.


3. Každý plyšák má svůj šuplík


Víceméně se nedá najít shoda mezi názorem maminky a dítěte na to, jak by měl vypadat uklizený pokoj. Proto doporučujeme zpřehlednit si a zjednodušit situaci jak pro sebe, tak pro děti. Nejvíc se osvědčují jednotlivé šuplíky a boxy, kam se hračky uklidí tak, že se tam zkrátka nahází. Pokojíček tak bude vypadat uklizeně, a o to přeci jde. Ideální je nechat děti, aby si jednotlivé krabice samy označily vlastnoručně namalovanými obrázky nebo samolepkami. Mohou tak rozlišit jednotlivá „oddělení“ pro autíčka, plyšáky, lego, oblečky pro panenky...

4. Hra se světly


Každý věk dítěte má svá specifika. Malé děti rády usínají, když ještě není úplná tma. Osvědčeným tipem jsou světla na stěnách ve tvaru sluníčka, měsíčku, která mají velmi slabou intenzitu světla a dodávají pokojíčku poklidnou atmosféru. Dětem udělají radost i světýlka, která se rozsvítí a na stěnu a strop vrhají stíny ve tvaru hvězdiček či jiných hravých něžností. U starších dětí nezapomeňte na kvalitní lampičku, aby si mohly číst před spaním.

5. Knihovna nesmí chybět


Každý dětský pokojíček by měl mít určitě alespoň jednu poličku vymezenou pro knížky. Ty ovšem v žádném případě nepatří mezi hračky, které by se měly jen tak naházet do krabice. Naopak. Děti by měly umět knihu hezky založit do knihovny, aby se neponičila. S přechodem do školy se jim to navíc bude opravdu hodit.

6. Dopřejte dětem aspoň kousek tělocvičny


Pokud to jen trochu jde, nechte dítěti jeden koutek pokojíčku na skotačení. Dejte tam žíněnku, pár horolezeckých úchytů na stěnu, malý basketbalový koš a molitanový míč – uvidíte, kolik zábavy si dítě v tomto koutku vymyslí. Nebo bude stačit i jen nakreslit na stěnu kruhy – dítě pak vydrží střílet míčem do vymezených kruhů či rovnou terčů opravdu dlouho. Malé děti ocení i malé molitanové schody, které se využívají v tělocvičnách.

7. Prostor pro schovávačku


Děti milují bunkry, stany, schovávačky. Nechte jim proto prostor pro jejich fantazii. Ve větším pokoji se dá umístit stan ve tvaru zámku pro princezny či rytíře, ale klidně postačí i dvě židle a přes ně přehozená deka. Děti si už pak své nitky tajných snů a představ upředou samy. Někdy stačí pro fantazii i baldachýn nad postelí.

8. Mít, na co kreslit a psát


Stěnu v dětském pokoji můžete klidně natřít tabulovou barvou, ale postačí i magnetická či korková nástěnka. Dobrou službu udělá i role papíru, která se dá přidělat na stěnu, kreslí se na zemi, roluje se tam a zpět, utrhává se, slepuje se…

9. Kam se všemi plyšáky? Do sítě!


Plyšoví kamarádi – ti zkrátka k dětskému světu patří. Kam s nimi? Pokud je dost místa v posteli, pak je to jasná volba, ale když už je jich příliš… Originální může být i zavěšení rybářské sítě ke stropu a plyšáky do ní naaranžovat. Anebo ušít kapsář a každému plyšákovi přidělit postýlku.


10. Zrcadlo by nemělo chybět


Máte doma malou princeznu? Tak pak zrcadlo opravdu nesmí v pokojíčku scházet. Před ním se dá tančit, hrát divadlo, ale třeba se dá na něj i křídovými smývatelnými fixami kreslit. Máte doma teprve batole? Tak to umístěte zrcadlo hodně nízko. Malé dítě se bude do zrcadla křenit, smát, bude na něj vyplazovat jazyk… A bude ho to bavit hodně dlouho.

11. Kolik je hodin?


Velké a dobře čitelné hodiny se budou v pokojíčku dobře hodit, zvláště s příchodem školy. A vzhledem k tomu, že po ránu se každá minuta počítá, měly by být číslice opravdu dobře vidět. Možná bude nakonec nejlepší a nejspolehlivější velký digitální budík.


A nezapomeňte, že dítě má také právo na svůj názor. Zkuste si vymezit nějaký čas a návrh na změny v dětském pokojíku nakreslit. Když bude dítě do změn zapojeno, určitě bude výsledek zajímavější, a hlavně podle jeho představ. Ono přece samo nejlíp ví, po čem touží. Samozřejmě, budeme muset jeho názor malinko usměrňovat, ale už při společném plánování se hodně věcí dozvíte, a hlavně si užijete spoustu legrace.


Zdroj, foto: Baby Club Juklík

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !