Léto - čas jahodLéto - čas jahod Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.06. 2024
Dnes má svátek Alois
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Begónie a petúnie ozdobí každé okno, balkon nebo terasu

27. 11. 2006 | Zahrádka

Přestože je podzim, nebo možná právě proto, můžeme si už teď naplánovat čím si vylepšíme příští rok okna či zahrádky. Nejčastější květinou v květináčích i truhlících u nás jsou begónie a petúnie.


Rod „Begonia“ má asi tisíc druhů, z nichž se vyšlechtila řada forem a hybridů dnes kulturně pěstovaných. Původně pochází z tropických oblastí, především z Latinské Ameriky, zejména z tropických pralesů Brazílie. Všechny begónie jsou světlomilné, ale nesnášejí přímý sluneční úpal. Nároky na teplotu mají přiměřené, letní teploty mohou přesahovat i 20 C, zimní nemají být nižší než 15 až 18 C.


Petúnie patří mezi nejoblíbenější jednoleté květiny, protože velmi rychle vytvoří velké, stále kvetoucí trsy. Na naše balkóny si našly cestu z Jižní Ameriky a byly vyšlechtěny do mnoha odrůd. Petúnie mohou růst vzpřímeně nebo převisle, přičemž jejich převislé šlahouny dosahují délky až jeden a půl metru, mohou mít květy jednoduché, plné, drobné, velké nebo kadeřavé, řady barevných variant. Před několika lety vznikly v Japonsku nové petúnie nazvané Surfinie, které jsou převislé.


Ještě před 20 lety patřila naše republika k šlechtitelským velmocím. Dnes se šlechtitelstvím květin u nás věnují jen dvě zahradnictví, mezi nimi i zahradnictví v Jaroměři. Za posledních 50 let se v něm podařilo vyšlechtit více než 50 hybridních odrůd, vyšlechtění jedné trvá až osm let.


Celý proces šlechtění je velice pracný. Spočívá v opylování určitých mateřských rostlin vybraným pylem. Tím kontrolovaně nakonec vznikne požadované semínko nové rostliny.


Drobnokvětá petúnie, tzv. ledovka z jaroměřského zahradnictví „Tango červená“ dokonce získala cenu Novitas Olomucensis na mezinárodní výstavě Flóra v Olomouci, takový šlechtitelský Oscar.


V roce 1992 založili v Jaroměři také tzv. pokusné políčko, které je raritou v České republice. Kvete a voní na něm více než 600 letniček. Najdete tam jednak petúnie a begónie, ale i další druhy květin a bylinek a dokonce i rostliny, které ještě nikde jinde nemůžete vidět.Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
článek
Obrázek uživatelky
profil
článek
Obrázek uživatelky
profil
begonie sú nadherné kvety
Obrázek uživatelky
profil
čajové begonie mám nejradši..
Obrázek uživatelky
profil
...taky nám letos surfínky ozdobily balkón, bohužel ty krásné závěsy se mi nepodařily...snad příští rok
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles