8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak držet a přenášet miminko, abychom mu neublížili?

31. 10. 2015 | Vývoj
Představte si, že vás 9 měsíců někdo hýčká, jste v příjemném přítmí, v tichu, v teple, máte dostatek jídla, cítíte se v bezpečí. A pak je najednou všemu konec. Z hodiny na hodinu se ocitáte na ostrém světle, je vám zima, okolo vás je hluk, máte hlad a vlastně ani nevíte co se okolo vás děje. Tak takhle nějak se cítí miminka po narození. Jak jim můžeme co nejvíce usnadnit aklimatizaci v novém prostředí? A jak držet a přenášet miminko, abychom mu neublížili a bylo mu to příjemné?

V děloze je děťátko schoulené do klubíčka a zádíčka má kulatá. V prvních letech života jeho páteř musí projít změnami, aby se přetvořila v páteř dospělého člověka. Ta je při pohledu zboku několikrát prohnutá. Toto prohnutí však vzniká postupně, odshora dolů. Miminko nejprve začíná pást koníčky, tím posiluje svaly kolem krční páteře a vzniká první zakřivení. Později začne lézt a sedět, posiluje hrudní a zádovou oblast. Nakonec se postaví a tím je utvořen také prohyb v oblasti beder. Mírně prohnutá, ale podepřená, páteř je pro miminko v prvních měsících života tedy přirozená.

miminkoPoloha klubíčka

Tuto polohu bychom měli respektovat i při manipulaci s dítětem. Při zvedání podpírejte jeho tělo a hlavu tak, aby nepřepadávala dozadu. Když máte miminko v náručí, opřete mu hlavu do ohbí jedné paže a zároveň ho přidržujte za stehýnko. „Při ukládání ke spánku ho držte v náručí a podepírejte mu hlavičku, dokud neleží na podložce, pak opatrně vysuňte ruku zpod zadečku, zvedněte lehce hlavičku a uvolněte druhou ruku, kterou jste hlavičku přidržovali“, radí fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová. Je nutno dbát na to, aby miminku při chování nepadala hlavička nazad, brada by měla vždy směřovat k hrudníčku dítěte.

Vyzkoušejte zavinovačku nebo šátek

První týdny po narození novorozenci většinu času prospí. Ideálním prostředím je pro ně například zavinovačka, vrací je do příjemně stísněného prostředí maminčina bříška, díky čemuž se zklidní a zabrání se tak nekoordinovaným pohybům ručiček, který miminka často ze spaní budí.
 
Další možností jak miminku zpříjemnit aklimatizaci na světě je šátek. Děťátko ucítí vaše teplo, uslyší tep vašeho srdce, vy ho budete mít u sebe, a přesto budete mít volné ruce. Šátkování, pokud je prováděno správně, nemá negativní vliv na vývoj miminka. Dítě má mít kulatá zádíčka a musí mít podsazený zadeček, kolínka mají být ve výši zadečku nebo ještě výše. Kolenní kloub by měl mít možnost volného pohybu. „Schoulení a podsazení zadečku docílíme tak, že miminku pokrčíme  a roztáhneme nožičky od sebe, pruhy látky roztáhneme pod stehýnky a zadečkem od jedné podkolenní jamky ke druhé“, dodává fyzioterapeutka. Pro nejmenší děti je nutné zajistit oporu hlavičky například vložením srolované plenky pod okraj šátku.


Ve fázích bdění je důležité nechat miminko protáhnout na rovné ploše a polohovat ho i na bříško, abychom mu nebránili v přirozeném pohybovém rozvoji.

Zdroj, foto: Babymoov


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Je vhodné, aby v něm bylo miminko celé dny i noci?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles