Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.01. 2021
Dnes má svátek Zdeněk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak správně pečovat o orchideje?

6. 05. 2015 | Zahrádka
Druhá květnová neděle patří každoročně všem maminkám. Děti malé, velké i dospělé je rádi potěší malým dárkem a poděkují tak za jejich lásku, péči a trpělivost. Vhodným tipem pro letošní Den matek, který připadá na 10. května, může být například orchidej v květináči.

Víte, jak správně o orchideje pečovat ?


Jaký typ orchideje vybrat, kteří s pěstováním teprve začínáte?
Začátečníkům doporučujeme odrůdu Phalaenopsis, česky můrovec. Jedná se o nenáročný druh orchidejí, který nevyžaduje náročnou péči a je možné jej pěstovat při pokojové teplotě kolem 20°C. Hodí se proto do většiny domácností. Phalaenopsis má okrasně tvarované listy a můžte vybírat ze širokého spektra barev, od bílé až po tmavě fialovou.

Kam orchidej umístit, aby správně kvetla?

Základní pravidlo pro pěstování orchidejí: dopřejte květině dostatečné množství světla. Je tedy ideální je umisťovat přímo do okna - v létě situovaného na východ, v zimě k jihu. Častou chybou pěstitelů orchidejí ale je, že květinu vystavují přímým slunečním paprskům, což také není dobře.

jak pěstovat orchidej

Jaká pokojová teplota je pro orchideje nejpřívětivější?

Orchidejím obecně vyhovuje teplota od 18 do 27°C, přes den mají nejradši teplotu 22 až 27°C, v noci zhruba 18°C. Nízké teploty mohou být příznivé pro vznik dalšího květenství, vysoké naopak mohou růst orchideje zpomalit. Pěstitelé však nesmí zapomínat, že orchidejí je několik druhů – rozlišujeme je na teplomilné, středně teplomilné a studenomilné. Každá z těchto typů vyžaduje samozřejmě jiný stupeň teploty. Pro teplomilné je optimální zhruba 25°C, středně teplomilným vyhovuje 20°C a studenomilným 16 – 20°C. Důležitým faktorem je pro orchideje také vlhkost. Pokud nemáte možnost pěstovat orchidej přímo v teráriu nebo vitríně, měli by udržovat pokojovou vlhkost zhruba
50 % - 75 %.

Jak orchidej zalévat?

Nejčastější chybou při pěstování orchidejí je jejich zbytečné přelévání. Nadbytečná voda se usazuje v zemině, jejíž nepřirozená vlhkost způsobuje chřadnutí rostliny. Orchidej by se měla zalévat zhruba 1x týdně a to měkkou, nejlépe dešťovou, vodou. Tu samozřejmě většina z nás nemá běžně dostupnou, dobře ji proto dobře nahradí i voda destilovaná, do které se přidá velice střídmé množství hnojiva pro orchideje. Vůbec nejhorší je zalévat orchidej tvrdou vodu, obsahuje totiž velké množství soli, a listy tak rychleji osychají.

Jak o orchidej pečovat, aby vydržela co nejdéle?

Při správné péči může orchidej vydržet až několik let. Aby se květině dařilo, je potřeba ji jednou ročně přesadit tak, aby se do kořenáče vešel i kořenový obal. Pěstitelé by při přesazování měli vždy používat novou zeminu, která rostlinu okysličuje. Častou chybou začínajících pěstitelů je pokládání menší misky přímo pod květináč – takový způsob pěstování rozhodně nedoporučujeme. Pod květináčem má být vzduch, aby rostlinka mohla volně dýchat. Pěstitelé by měli být opatrní i s rosením květiny - nadměrná vlhkost způsobuje plísně na listech. Pokud se pro tento způsob zvlhčení přeci jen rozhodnete, měli byste vždy listy ventilátorem po rosení jemně osušit. Vyhnete se tak nejen zkáze květiny, ale budete ji chránit i před škůdci. Co naopak orchidej ocení, je vhodně zvolená doplňková výživa – například substráty, či speciální hnojivo přímo pro orchideje.


Zdroj, foto: Tesco

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
doma mi orchideje vůbec nejdou,všechny jsem zkusila před 2 roky přemístit do práce .V kanceláři se jim daří perfektně,mám jich na oknech celkem 8 a krásně kvetou.Okna jsou na severovýcchod
Obrázek uživatelky
profil
MĚ ORCHIDEJE NEJDOU ,VŽDYCKY ODKVETE A UŽ SE NEVZPAMATUJE,OKNA MÁM NA JICH A NA SEVEROVÝCHOD.
Obrázek uživatelky
profil
Já mám s orchidejemi bohatou zkušenost. Mám jich v práci 8 a doma 6. Zatím mi žádná neuhynula. Nepřesazuji, hnojím občas jen hnojivy na pokojové květiny. Nikdo mi to nevěří, ale orchideje mi vyloženě stojí ve vodě. Voda je vidět přes průhledný květinový obal. Týdně vodu dolévám a nikdy mi neuhnila, ba naopak jim to prospívá.Okna mám na západ a jih. Kvetou mi téměř nepřetržitě.
Mám z nich obrovskou radost!!!
Obrázek uživatelky
profil
Mám rada orchidee uz ich mám 10 zatial sú krásné a postupne kvitnú.
Obrázek uživatelky
profil
Včera jsem si koupila orchidej ve slevě,dostala na frak a tak se jí ted' pokusím vrátit do života....Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles