Nejdříve se na jívě vyvíjejí dvoudomé jehnědy a pak se teprve objeví listy, které voní a chutnají jak mandle. Jsou dobrou potravou pro domácí zvířectvo, zejména pro kozy a ovce. Vrba patří mezi léčivé stromy. K léčivým účinkům se používá zejména jíva bílá. Z kůry této vrby se vyrábí acylpyrin. Velmi vzácná je vrba bylinná, která se vzácně vyskytuje na našich horách v oblasti Krkonoš a Nízkého Jeseníku.
Vrba bylinná patří mezi nejmenší dřeviny u nás, můžete ji vidět jen v nejvyšších horách. Tento nízký plazivý keřík kvete v červenci až srpnu maličkými červenými jehnědami. Patří mezi jedinou vrbu, chráněnou na našem území.
Léčivé účinky vrby
Vrba bílá je léčivý strom a pro své léčivé účinky se využívá zejména kůra a listí ve formě nálevů a odvarů. Vrbová kůra je výborným prostředkem na snížení teploty. Dále podporuje pocení a zahání chronické bolesti hlavy. Uplatní se dobře při nachlazení i různých zánětech, včetně zánětů kůže. Má uklidňující účinky a podporuje spánek. Pomáhá při chorobách zažívacího ústrojí a močových cest. Nálev z vrbové kůry se používá na záněty kůže, při revmatických potížích a také pocení nohou. Bylinku si můžete sami nasbírat. Vrbovou kůru sbíráme na jaře v březnu nebo v dubnu z mladých větví, kdy v nich proudí nejvíce mízy. Větvičky se naříznou po obvodu a pěkně sloupnou. Kůru a listí po nasbírání usušíme a rozdrtíme. Tato bylinka je zdraví prospěšná, ale ve velkých dávkách vyvolává otravu. Než začnete tuto bylinku používat, tak se předem poraďte s odborníkem. Při špatném dávkování a účinky této bylinky při jiných onemocněních vám můžou vážně uškodit.Tato bylinka je už od dob našich babiček používána jako lék proti mnoha nemocem. Pomáhá nám zůstat v dobré kondici.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz