5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 25.02. 2024
Dnes má svátek Liliana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nechtěný podnájemník: Jak se zbavit všudypřítomných plísní?

13. 01. 2024 | Moderní bydlení
Nikdo s nimi nechce bydlet, ale stejně si najdou cestu do našich domovů. Plísně mohou být nejprve nenápadné a přežívat bez povšimnutí, ale dřív či později se již neschovají a je potřeba s nimi zatočit. Jak se jim dá předcházet a dá se vůbec plísní zbavit? Plísně jsou malinké houby, které milují vlhké prostředí. V domácnostech je vídáme ve spárách kolem umyvadel, dřezů, van či sprchových koutů a v zimním období hojně i na těsnění kolem oken. Čas od času se objeví i za nábytkem, v rozích místností nebo dokonce i na vnější fasádě.

Špatnou zprávou je, že plísně dokáží žít v podstatě na jakémkoli povrchu. Na papíře, dřevě, ale i v běžném prachu mohou zprvu přebývat, aniž by si jich někdo všimnul. Po nějakém čase se začnou tvořit barevně odlišné fleky, které nejenže jsou neestetické, ale hlavně zdraví škodlivé. Vdechovat spory a toxiny produkované plísněmi zhoršuje kvalitu života i zdraví. Postihují dýchací soustavu, vnitřní orgány, ale i kůži. Mají vliv i ​​na kvalitu spánku a opakovaně byla prokázána také spojitost mezi výskytem plísní a bolestmi hlavy či migrénou.

Koupelna či kuchyň vyžadují častější větrání


větráníVýskytu plísní lze předcházet několika způsoby. Důležité je udržovat v domácnosti čistotu, ale také přiměřenou vlhkost místností. To znamená, že je třeba pravidelně intenzivně větrat, při vaření či mytí se v koupelně pouštět odsavače par a pokud je to možné, zamezit sušení mokrého prádla v interiéru.
Plísně mohou rozkvést i v důsledku zarosených skel na oknech, a proto pokud nelze odstranit příčinu rosení, je potřeba okna pravidelně dosucha utírat. V tomto případě prospěje i volné proudění vzduchu kolem oken, která jsou ideálně bez žaluzií, záclon nebo závěsů. Mokré ručníky a osušky se nedoporučuje nechávat v koupelně bez okna a s menší rozlohou. Dveře do koupelny by měly zůstávat co nejčastěji otevřeny.

Jak snížit riziko vzniku plísní za nábytkem?


Nábytek by měl být od stěny vzdálen několik centimetrů, aby za ním mohl snadno cirkulovat vzduch. Praktickou a jednoduchou prevencí vzniku nebo dalšího rozšiřování plísní je pravidelné utírání prachu, na kterém se spory rády drží, ale také co nejčastější ponechání otevřených interiérových dveří. Příčinou vysoké vlhkosti způsobující tvorbu plísně může být nedostatečné vytápění, špatné nebo zcela chybějící zateplení, nevyhovující nebo nefunkční hydroizolace, tepelné mosty, špatný způsob větrání nebo dokonce voda unikající z narušeného potrubí.

Jak zatočit s plísněmi jednou provždy


Pokud už plísně „vylepšují“ náš příbytek, určitě je potřeba začít s nimi co nejdříve bojovat. Ačkoli základem je bezpochyby odstranit příčinu jejich vzniku, důležité je rovněž vypořádat se i s nepěknými a hlavně toxickými fleky. Dočasně dokážou vnější viditelnou část plísně paralyzovat přípravky s chlórem, případně i čistý ocet nebo směs octa se sodou bikarbonou a peroxidem vodíku. Méně zápachu, ale i méně účinku lze dosáhnout i aplikací čajovníkového oleje známého také jako tea tree.

Pokud se dočasně zbavíme viditelné části plísní, je třeba odhalit a odstranit i příčinu jejich vzniku. Dočasné odstranění plísní vlastními silami, např. chlorem nebo octem, bohužel nevyřeší příčinu jejich vzniku a s vysokou pravděpodobností se objeví znovu. Každý případ navlhlých zdí a podlah je vždy potřeba posoudit individuálně. Příčinou nejčastěji bývá nevhodná omítka či nedostatečná izolace, které způsobují nežádoucí vsakování vlhkosti do stěn.

větrání

Práce pro odborníka


Odstraňování plísní napadeného zdiva je práce pro odborníka. A protože taková „náprava“ se neobejde bez množství prachu, miliard spor plísní poletujících ve vzduchu a několikadenního intenzivního větrání, je žádoucí takto „nemocný“ interiér dočasně i opustit a pobývat jinde.
Pokud vlhkost proniká poškozenou tepelnou izolací, respektive přes tepelný most, je třeba to co nejdříve napravit. Celoročně lze na izolaci podlahy, střechy i zdí použít stříkanou PUR pěnu. Tyto práce patří výhradně do rukou specialistů a stříkanou izolaci nelze aplikovat svépomocí. Jen odborné provedení vám zajistí kvalitní izolaci s dlouhou životností.

Na závěr nutno podotknout, že vlhkost a plísně netrápí jen starší nemovitosti, ačkoli riziko jejich výskytu je u nich vyšší, všechna zmiňovaná preventivní opatření je třeba dodržovat i u novostaveb.

Rady a tipy: Co mít na paměti při boji s plísněmi


    • Plísním se daří ve vlhkých, ale i studených prostorách. Chcete-li se jim vyhnout, místnosti, které nepoužíváte, alespoň temperujte. Pomáhá také kvalitní tepelná izolace a hydroizolace.
    • Dobrá cirkulace vzduchu zamezuje tvorbě plísní, proto pravidelně větrejte průvanem, nemějte nábytek bezprostředně u stěny a během topného období nechávejte co nejčastěji otevřené interiérové ​​dveře.
    • Myslete na to, že vaření, sprchování, praní a sušení prádla zvyšuje vlhkost v interiéru. Pomáhají odsavače par, sušička a pravidelné intenzivní krátké větrání průvanem.
    • Častou příčinou vzniku plísní na stěnách a obvodových zdech bývají i ucpané žlaby a dešťové svody.Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !