S příchodem teplých měsíců se většina z nás těší na čas strávený venku – na zahradě, u grilu, s dětmi nebo jen tak s knihou pod stromem. Jenže klidný odpočinek nám často narušují nezvaní hosté – parazité jako klíšťata nebo komáři. Nejde jen o obtížný hmyz. Tito drobní tvorové mohou být nositeli nebezpečných nemocí – klíšťová encefalitida, lymská borelióza nebo západonilská horečka jsou jen některé z nich. Dobrou zprávou je, že existuje celá řada způsobů, jak jejich výskyt na zahradě omezit. A mnohé z nich začínají u běžné péče o vaši zahradu.
Sekejte pravidelně trávník
– klíšťata nesnášejí sucho a světlo
Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vlhké vysoké trávě, v houštinách a ve stínu. Krátce střižený a pravidelně udržovaný trávník pro ně není vhodným prostředím. Je třeba jej pravidelně sekat – alespoň jednou za týden, ale i častěji. Ne každý však má pravidelné sekání trávy čas, problémem se to pak stává především na dovolené.

Dávejte si ale také pozor na spadané listí či větve – v hromádkách organického materiálu se klíšťata ráda schovávají. To samo platí, máte-li pozemek u okraje lesa, pole, nebo živého plotu. Ty ohraničte štěrkovým nebo mulčovacím pásem, abyste vytvořili „přechodovou zónu“, přes kterou se klíšťatům hůře pohybuje.
Pozor na vodu: Komáři potřebují jen pár deci k rozmnožení
Komáři se množí ve stojaté vodě. Co mnozí netuší je, že larvám stačí opravdu málo – třeba voda v zapomenutém kbelíku nebo podmiskách květináčů. Nádoby se stojatou vodou je tak třeba pravidelně kontrolovat a vylévat – týká se to zálivkových konví, sudů, i podmisek na květináče. Pokud jste si okrášlili zahrádku jezírkem nebo rybníčkem, zvažte nasazení ryb, které se živí komářími larvami. Hodí se například karasi, živorodky (gupky), ale i drobní dravci jako střevličky. Důležité je také udržet vodní plochy čisté – pravidelně z nich odstraňujte řasy a napadané listí, které mohou být živnou půdou pro larvy.
Komáry pak také můžete odpuzovat nejrůznějšími prostředky – od elektrických lapačů hmyzu, přes repelenty, pálení vonných tyčinek nebo spirál proti komárům, až po výběr takového osvětlení, které komáry a jiný hmyz nepřitahuje.
Lapače hmyzu se hodí zejména do interiéru, například doma či na chatě. Modré světlo hmyz přitahuje, a jakmile se dostane do kontaktu s elektrickou mřížkou, je zneškodněn.
Rostliny, které parazity odpuzují
Naštěstí příroda nabízí i svou vlastní ochranu. Existuje řada rostlin, které svou vůní nebo složením odpuzují obtížný hmyz – a zároveň krásně vypadají i voní. Proti komárům fungují například: vratič obecný, libeček lékařský nebo citronová tráva. Proti klíšťatům se doporučuje výsadba pelyňku, routy, šalvěje nebo česneku medvědího. Tyto rostliny vysazujte v blízkosti míst, kde trávíte čas – u terasy, kolem laviček nebo dětských herních prvků. Nejenže odpudí parazity, ale zároveň přilákají užitečný hmyz, jako jsou včely nebo motýli.
Podpora biodiverzity: Nechte přírodu pracovat za vás
Zdravá zahrada je ta, kde vládne rovnováha. Pokud vytvoříte prostor pro přirozené predátory – jako jsou ptáci, ježci, žáby nebo vážky – výrazně tím snížíte počet parazitů. Ropuchy a žáby jsou výborní lovci komárů. V jezírku pro ně proto vytvořte mělčiny a plovoucí rostliny, pod kterými se mohou schovat. Netopýři pak dokáží během jedné noci spořádat stovky komárů – nebojte se jich proto a zkuste jim vytvořit tiché místo k odpočívání. Napříč dětským pohádkám ježci nemají rádi jablka a hrušky, ale šťavnatý hmyz – dokáží zlikvidovat spoustu klíšťat i slimáků. Nechte jim v koutě zahrady hromádku listí nebo dřeva jako přirozený úkryt. Pokud máte ale někde v zahradě větší díru, kam by mohl ježek spadnout, pravidelně ji kontrolujte, ježci se z ní často nedokáží dostat.
Mějte parazity pod kontrolou
Zahrada bez parazitů neexistuje. Ale zahrada, kde je jejich výskyt pod kontrolou, je naprosto reálná – a jde to i bez chemie a škodlivých látek. Základ spočívá v pravidelné údržbě – sekání trávy, likvidaci stojaté vody a výsadbě vhodných rostlin. K tomu přidejte podporu přirozených nepřátel parazitů a máte recept na zdravé a bezpečné venkovní prostředí. Nečekejte, až vás první komár štípne nebo klíště uvízne za krkem. Začněte už teď – příroda vám to vrátí.
Zdroj, foto: EMOS