Z fólie můžete buď vytvořit fóliový tunel, nebo ji můžete přetáhnout přes záhon. Další možností je využití zahradních netkaných textilií, kterými lze rostliny přikrýt a ochránit je před přízemními mrazíky. Poslední sklizeň zeleniny proveďte v průběhu listopadu ještě předtím, než se výrazněji ochladí. Jedinou výjimku tvoří plodiny, které se sklízejí až poté, co přijdou první mrazy. Patří k nim růžičková kapusta, kadeřávek, jeřabiny, trnky a kdoule – ty je nutné před konzumací na určitou dobu uskladnit.

Díky tomu můžete sklízet již brzy zjara její nať, která je bohatá na vitamíny. Cibuli sázejte do hloubky cca 8 centimetrů (vždy klíčkem nahoru), vrstva zeminy ji ochrání před mrazy. Vyplatí se sít zhruba o čtvrtinu osiva více než při jarním výsevu, část semen může během zimy zmrznout. Na podzim můžete vysadit i některé druhy kořenové zeleniny, zejména mrkev a petržel, dočkáte se tak brzké jarní sklizně. Jejich výsev by neměl být příliš hustý, ideální je vzdálenost 25–30 centimetrů mezi jednotlivými řádky, jinak dojde k deformaci kořenů. Kromě toho můžete přes zimu pěstovat i zimní špenát, šťovík či kozlíček polníček. Pro zimní období je nejlepší přikrýt záhony protimrazovou fólií, která je ochrání i před větrem a nevítanými návštěvami zvěře.
Po sklizni a očištění záhonů od zbytků rostlin je potřeba připravit záhony na zimní odpočinek, aby se mohly zregenerovat. Těžší půdy je vhodné zrýt pomocí rýče, u lehčích stačí kypření speciálními rycími vidlemi. Zrytím či nakypřením půdy umožníte lepší přísun živin, zlepšíte její strukturu a zároveň omezíte výskyt škůdců – například španělských plzáků, kteří do půdy kladou svá vajíčka. Po zrytí nechte půdu týden odpočinout, poté pomocí železných hrábí rozbijte hroudy a záhon urovnejte.
Dále přichází na řadu hnojení – vybrat si můžete z řady podzimních hnojiv s obsahem fosforu a draslíku. K ochraně půdy před mrazy je vhodné zelené hnojení neboli vysazení rostlin, například hořčice či řepky, které se provádí ideálně v průběhu října.
Rostliny nechte vyrůst do výšky cca 10 centimetrů, poté posečte a zaryjte do půdy. Jako ochrana před mrazem a ztrátou živin dobře poslouží vrstva mulče – nadrobno nasekaná tráva, listí, zbytky po zelenině nebo mulčovací kůra, které obsahují řadu prospěšných živin (dusík, fosfor, draslík). Dbejte však na to, abyste jej nanášeli v tenkých vrstvách. Silnější vrstva by totiž bránila přístupu vzduchu do půdy a vedla by k hnilobě.
Zdroj, foto: OBI