Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 14.08. 2020
Dnes má svátek Alan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se mění pitný režim dítěte v průběhu let?

7. 07. 2020 | Vývoj
-Komerční sdělení-

Voda je nejdůležitějším zdrojem našeho života. To potvrzuje i fakt, že velká část našeho těla je tvořena právě z vody. Nejvyšší podíl vody na tělesnou hmotnost mají naši nejmenší – novorozenci, u kterých dosahuje až 80 %. Během dospívání však vody v těle ubývá a s tím se mění i pitný režim. Kolik tekutin by měl vypít kojenec a jak se liší jeho pitný režim od dítěte školního věku?


Pitný režim

u novorozenců a kojenců


NUKPokud maminka v prvních měsících života děťátka výlučně kojí, pitný režim je plně v dikci mateřského mléka. A to je známo pro svou univerzálnost a dokonalost, co se týče vyvážené stravy, hydratace a přizpůsobení se aktuální potřebě miminka. Pokud tedy výlučně kojíte, nemusíte se o pitný režim dítěte nijak zvlášť starat.

Jakmile však děťátko od kojení z části odstavíte a začnete přidávat příkrmy, zařaďte do jeho jídelníčku také tekutiny. Vhodné jsou zejména kojenecké nebo neperlivé stolní vody. Můžete dítěti podávat i vodu z vodovodu, pokud je potvrzená její zdravotní nezávadnost. Avšak co si budeme povídat – málokteré dítě se spokojí s neslazenou vodou, která pro něj nemá nijak zajímavou chuť. Mnoho maminek pro své ratolesti připravuje vlažné a neslazené čaje vhodné pro kojence (může to být například fenyklový, šípkový či anýzový) nebo vodou naředěné ovocné sirupy. Ve výsledku by neměl být nápoj příliš sladký, aby se tělo zbytečně nezatěžovalo odbouráváním těžkých sacharidů.


A jaké je ideální množství?

Jednoznačně ho určit nelze, může ho ovlivnit spoustu proměnných, jako je pohyb dítěte nebo aktuální venkovní teplota, ale obecně se dá říct, že dítě do jednoho roku by mělo vypít alespoň cca 1-1,3 litru za den. Nezapomeňte však na to, že pitný režim se skládá i z vody obsažené třeba v polévce nebo v ovoci.

Spousta maminek se však potýká s jiným problémem – odmítáním pití ze strany dítěte. Malému děťátku se těžko vysvětluje, že pravidelný přísun tekutin je pro něj důležitý, můžete mu však zkusit pití co nejvíce zpříjemnit. Dítě rádo opakuje po starších, zkuste pro něj vybrat hrneček, se kterým se bude cítit jako dospělý. Ideálním hrnečkem do začátku je Mini Magic Cup od značky NUK s 360° pitným okrajem pro snadné pití ze všech stran a se silikonovým těsnícím diskem. Hrneček má navíc ergonomicky tvarovaná držátka pro snadné držení.
Mini Magic Cup od NUK

Jak je to s batolaty a dětmi školního věku?


S každým dalším krůčkem a postupným růstem dítěte je třeba počítat s doplňováním většího množství tekutin. V batolecím věku vkládají děti do svého motorického vývoje spoustu energie, je tedy nezbytné správnou hydrataci hlídat. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR by mělo starší batole (ve 2-3 letech) v nezátěžovém období vypít během dne minimálně 1,3 litru tekutin. Dehydrované dítě bezpečně poznáte tak, že je apatické a může se u něj vyskytnout nadměrné bušení srdce nebo snížený tlak. Typickým příznakem bývá hluboký dech a také popraskané rty i jazyk.

hrnečky NUKStarším dětem až do 8 let se pak doporučuje pít minimálně 1,6 l tekutin denně. Od 9 let se začíná denní příjem tekutin dělit podle pohlaví, dívka by měla vypít minimálně 1,9 l a chlapec 2,1 l tekutin. Možná vás to překvapí, ale dítě od 14 let je pak ve věci hydratace považováno za dospělé a platí pro ně stejná měřítka jako pro vás. Tedy v případě dospělé ženy je ideální vypít cca 2 litry tekutin a u mužů až 2,5 litry denně.

Mezi nejvhodnější nápoje, které by měli starší děti i dospělí konzumovat, patří opět obyčejná pitná voda z vodovodu, kojenecké či slabě mineralizované přírodní vody a neslazené čaje a nápoje. Minimální příjem tekutin byste neměli podceňovat jak u dítěte, tak ani u sebe. Kromě jiných funkcí nám voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání organismu, což je zejména nyní v letním období nesmírně důležité. Ať už vás teď čeká jakákoliv rodinná dobrodružství, dodržujte správný pitný režim, vyhýbejte se přímému slunci v poledních hodinách a nezapomínejte na pokrývku hlavy. A to platí pro všechny. 😀Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !