Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 12.07. 2020
Dnes má svátek Bořek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nejoblíbenější vánoční koledy

21. 11. 2011 | Vánoční koledy
K vánočnímu času a v posledním půlstoletí i k času adventnímu neodmyslitelně patří zpěv vánočních koled. Je v nich obsaženo mnohé: přání všeho dobrého, zdraví, štěstí, požehnání, nálada zimního období a dlouhých nocí, život prostých lidí i veselé lidové muzikantství a především je v nich naděje, pocit sounáležitosti a lásky, ať již opěvujeme narození betlémského děťátka nebo dáváme přednost novodobým vánočním písním.

Některé vánoční koledy jsou veselé a optimisticky laděné, v jiných cítíme smutek a melancholii, protože Vánoce jsou i časem vzpomínek, stesku a nenaplněných přání.

Nejoblíbenější vánoční koledyHistorie vánočních koled sahá do 13. století, podle legendy byl autorem vůbec první koledy svatý František z Assisi. Tehdy se jednalo spíše o písně s křesťanskými náměty a náboženskými motivy, které se zpívaly v chrámech. Později začali města a vesnice obcházet koledníci s housličkami, flétnami či jinými hudebními nástroji, aby přinesli štěstí do domů, hojnost dobytka do chlévů a úrodu na pole, jak lidé věřili. Koledovat se chodilo o Štědrém večeru, na svátek sv. Štěpána, na Nový rok, o dni sv. Tří králů a někde i na Hromnice.

Vánočních koled existuje celá řada. Připomeňme si alespoň pár nejznámějších, které už zlidověly natolik, že mnozí z nás ani nevědí, kdy a kdo je vlastně složil.
Jednou z nejoblíbenějších vánočních koled je Tichá noc, kterou si dnes o Vánocích zpívá přes 200 národů. Slova této vánoční koledy napsal Josef Mohr, působící jako farář v obci Oberndorfu, v pouhých 26 letech. Text poté zhudebnil varhaník tamního kostela a zároveň i kantor - jednatřicetiletý Franz Xaver Gruber. Tichá noc (Stille Nacht) poprvé zazněla o Vánocích roku 1818.

Další všeobecně známou vánoční koledou je Narodil se Kristus Pán, veselme se, která pochází z českých kancionálů. Ty nechala vytisknout Jednota bratrská v 16. a 17. století a snažila se je rozšířit mezi lid. Tato vánoční koleda se stala tak oblíbenou, že se zpívá dodnes.

Určitě také budete znát českou barokní koledu Chtíc, aby spal. Autorem je rytíř, básník, hudební skladatel a varhaník Adam Václav Michna z Otradovic. Uveřejnil ji roku 1647 v kancionále Česká mariánská muzika.

Své k tématu vánočních písní řekl i tým divadla Semafor, odkud vzešla Purpura autorů Suchého a Šlitra. Jiří Suchý prozradil, že tato oblíbená koleda vznikla vlastně na konci letních prázdnin, kdy si autoři řekli, že napíší nějaké vánoční písničky a napsali jich celkem jedenáct. Purpura zabrala na posluchače nejvíc. Je v ní hřejivá vzpomínka na Vánoce, jaké zažíval v dětství Jiří Suchý, a zřejmě nebyl sám, protože mnoho lidí se s těmito pocity dokáže ztotožnit.

Koncem 60. let vznikla i řada vánočních písní ze světa folku, country a později též popu nebo rocku. Vzpomeňme třeba na Ježíška Jaroslava Hutky, Zvon Karla Černocha nebo Vánoční tajemství Hany Zagorové. Z těch nejnovějších asi budete znát hit Sliby se mají plnit o Vánocích od Janka Ledeckého nebo Ladovskou zimu Jaromíra Nohavici. Ta sice nebyla napsána jako vyloženě vánoční píseň, přesto si ji mnozí připomínají právě v tomto svátečním čase.

Hudba zkrátka k Vánocům patří a její tóny v nás navozují sváteční atmosféru. Těžko bychom našli člověka, který by si s chutí nějakou tu vánoční koledu nezanotoval. Někdy nám sice připadá, že v tom předvánočním shonu a kalupu znějí koledy odevšad, přesto se nás ale dokážou dotknout hluboko v srdci.


Seznam těch NEJ vánočních koled:


Vánoční koleda: Den přeslavný jest k nám přišel
Vánoční koleda: Chtíc, aby spal
Vánoční koleda: Jak jsi krásné neviňátko
Vánoční koleda: My tři králové
Vánoční koleda: Narodil se Kristus Pán
Vánoční koleda: Nesem vám noviny
Vánoční koleda: Půjdem spolu do Betléma
Vánoční koleda: Purpura
Vánoční koleda: Slyšte, slyšte, pastuškové
Vánoční koleda: Rolničky
Vánoční koleda: Štědrý večer nastal
Vánoční koleda: Tichá noc
Vánoční koleda: Vánoce, Vánoce přicházejí
Vánoční koleda: Veselé vánoční hody


Alena B.
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Moc pěkný článekSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Každá doba má své. Teď už některé koledy pouštějí příliš nahlas do reproduktorů jako odrhovačky od kolotočů. Z tiché, svaté noci si někteří lidé udělali ohňostroj a o blahém klidu si leda můžeme snít.
My, co jsme vyrůstali za totáče, můžeme vzpomenout, jak Yveta Simonová zpívala odnáboženštěnou verzi této Gruberovy slavné koledy "...všude na světě Marie jsou,
mámy skloněné nad postýlkou..."
Dokonce i za komoušů měly Vánoce krásnou myšlenku jako oslava mateřství, lásky, pohody a klidu.
Ale jakou to podobu dostávají Vánoce teď?
Obrázek uživatelky
profil
Některé koledy jsme si doma o adventní nedělní podvečer přezpívali a děti byly rády, že se mohou držet textu. Moc se jim líbila Chtíc, aby spal, zejména ta něžnost lichotných slov, co "matka zpívala synáčkovi".(můj slavíčku, loutno má...a těch kytiček, co tam vyjmenovala - fialo, růže...zahrádko má. Překvapilo je, že si nějaká ňamka stěžuje, že na ni je to moc pobožné. Vždyť autor byl básník, hudební skladatel, sbormistr a varhaník v 17.st.
Tehdy všichni chodili do kostela a koledy, živý betlém a lidové vánoční hry
se odehrávaly tam. Každá doba má svou krásu, barokní hudbě a starobylosti jazyka se v těchto souvislostech můžeme jen obdivovat.
Obrázek uživatelky
profil
taky jsem zavzpomínala a moc mě ted oslovila píseň půlnoční od V. Neckáře, ale to je jiné téma k jinému článkuˇ, ale vánoční koledy mám ráda i ty novodobé- J. Ledecký...atd.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles