Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Školní rok a prázdniny 2014/2015Školní rok a prázdniny 2014/2015 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Nová pohádka Tři bratři Nová pohádka Tři bratři
Chytrá Žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 27.11. 2014
Dnes má svátek Xenie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Jak zdravě zhubnout? Nechte si vytvořit dietní plán – dietní jídelníček na hubnutí výživovými poradci centra Wellnessia.
Nabízíme lázeňské pobyty a wellness procedury pro vaši relaxaci.

Velikonoční zvyky a symboly

20. 03. 2009 | Zvyky a tradice

Velikonoční tradice jsou  činnosti, které lidé dělají na Velikonoce již po staletí a staly se z nich tradice. O Velikonocích se chodí koledovat s pomlázkou, vrbovým proutkem nebo s březovou metličkou. Velikonoční koledy a vzájemné šlehání se udržuje po staletí v téměř stejné podobě.

Pomlázka

Pomlázka má různá pojmenování. Známe ji i pod názvy tatar nebo korbáč. Dalšími pojmenováními jsou koleda, mrskut či sekačka. Pojmenování pomihod pochází ze středověkého verše Pomni hody do provody a dále dynovačka či hodovačka zase podle velikonočních hodů, vínovačka nebo bínovačka podle toho, že se pomlázka někde splétala z pruhů vinné révy. Ale říká se jí i žíla, metla, šlehačka nebo švihačka.

Pomlázku dříve uměl uplést každý kluk. Pletla se ze tří, osmi, devíti a šesnácti pruhů, ale ty největší, které byly dlouhé až čtyři metry, byly ze šedesáti prutů. Pěkná pomlázka byla chloubou každého koledníka. Za vyšlehání dostali muži a chlapci od dívky drobné pohoštění: vajíčko a trochu rosolky, což byl sladký ovocný likér. Na pomlázku dívka uvázala barevnou pentli, která měla také svoji symboliku. Rudá stuha znamenala náklonost a lásku, modrá značila naději, žlutá odmítnutí a zelená stuha prozrazovala, že je chlapec u dívky oblíben.

Vejce

Dalším z velikonočních symbolů je vejce, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk tato vejce malovat; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postním období.

Dekorace

Na velikonočním stole pěkně působí květináče s pažitkou nebo jinou zelení, do nichž umístíme nějaký ten symbol Velikonoc – velikonoční figurku, zvlášť když keramické květináče navíc vyzdobíme.


Autor: Natural
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
moc zajímavéSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
není za co děkovatSmajlík, ale jsem rád že je to zajímavé
Obrázek uživatelky
profil
i já některé názvy nikdy, neslyšela, dík za rozšíření obzorů.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
některé jsem nikdy neslyšel
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip
Spodní prádlo Astratex.cz - Vyberte si ty nejlepší kousky z kolekce spodního prádla 2013 ještě dnes!

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles