Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 25.05. 2024
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

MDŽ nebo Den matek?

6. 01. 2024 | Svátky

Na maminky nebo ženy jako takové u nás myslí hned dva svátky: Den (Svátek) matek, který si v porevolučních letech získával stále více příznivců, a pak Mezinárodní den žen (MDŽ), který dostal přednost před Svátkem matek v socialistickém Československu. Dnes už si můžeme vybrat, případně slavit svátky oba.


Přestože mnoho lidí má MDŽ spojeno právě s minulým režimem a stále ho vidí jako komunistický svátek, jeho původ sahá mnohem hlouběji do historie: v roce 1907 se konal první mezinárodní sjezd socialistických žen ve Stuttgartu, kde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a požadovaly volební právo. Následující rok se v New Yorku sešlo několik tisíc žen – demonstrovaly nejen za volební právo, ale také za zvýšení mezd, zkrácení pracovní doby a za rovnoprávnost s muži. V USA se od tohoto roku začal slavit Národní den žen a v Evropě byl o dva roky později zaveden Den žen. Jako Mezinárodní den žen se tento svátek slaví od roku 1975, a to vždy 8. března.

Svátek matek nebo MDŽSvátek matek u nás prosadila podle amerického modelu v roce 1923 Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Masaryka. Svátek matek se samozřejmě slaví v mnoha zemích světa, i když data a tradice s tímto svátkem spojené se mohou lišit (například u nás se ujalo americké pojetí, tedy druhá květnová neděle, ale třeba ve Velké Británii se slaví už koncem března, první květnovou neděli se slaví v Maďarsku a Španělsku i dalších zemích a někde se slaví až v červnu). Většina států světa včetně nás a Slovenska ale slaví Den matek právě druhou květnovou neděli. Letos tento svátek připadá na 12. května 2024.

Samotná myšlenka pravidelných a mezinárodních oslav svátku matek vznikla v roce 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek během americké občanské války. Poprvé se veřejně tento svátek začal slavit o rok později a v roce 1914 ho tehdejší prezident USA Woodrow Wilson vyhlásil jako celonárodní svátek a oficiální oslavu dne matek na druhou květnovou neděli. Svátek matek (nebo také Den matek) byl pak u nás po II. světové válce režimem zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen, ale v některých rodinách se tradice tohoto svátku udržela a po roce 1989 se slaví opět veřejně.

Protože ale ne každá žena je také matkou, stále se drží i oslavy MDŽ. Je asi jedno, na který svátek poděkujete své přítelkyni nebo mamince malou kytičkou nebo jinou pozorností. Důležité je na ně nezapomenout – a svou úctu a lásku jim třeba projevovat po celý rok, nejen na „jejich“ svátek!


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji za opravu údaje o Alici Masarykové z března r.2023 .
Obrázek uživatelky
profil
Každá žena není matka.
Obrázek uživatelky
profil
je svátkem na celém světě.
Obrázek uživatelky
profil
Ano, Alice byla dcera.
Obrázek uživatelky
profil
Dobrý den , Alice Masaryková byla prezidentova dcera ,NE MANŽELKA.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles