Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.10. 2021
Dnes má svátek Sabina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

10 tipů, jak eliminovat těhotenské nevolnosti a zvracení

1. 06. 2021 | Těhotenství

Těhotenské nevolnosti – jak je přežít ve zdraví


Vyhnout se během těhotenství nevolnostem může znít jako nesplnitelný sen. Těhotenské nevolnosti trápí více jak 70 procent žen. Polovina všech těhotných se navíc potýká se zvracením. Nepříjemné chvíle, které někdy trvají jen v řádu dní, potrápí jiné ženy i několik měsíců. Abyste nevolnosti zmírnila, zařaďte do jídelníčku zázvor, doplňujte vitamíny a osvojte si jednoduché triky, které vám od nevolností uleví.

Někdy je to právě nevolnost, která ženě naznačí, že by mohla být těhotná. Obvykle se dostaví v rozmezí 4. a 7. týdne těhotenství, a bývá tak jedním z průvodních znaků. Velmi nepřesně se jí přezdívá ranní nevolnost. Většině žen totiž pocit žaludku na vodě vydrží během celého dne nebo se dostaví až v jeho průběhu, nikoli hned ráno.

těhotenské nevolnostiNevolnosti nepodceňujte


Ženy v očekávání především zajímá, jestli nevolnosti a zvracení mohou negativně ovlivňovat vývoj plodu a jak je zmírnit. Myslet by ale měly hlavně samy na sebe.

„Silné těhotenské nevolnosti jsou nebezpečné zejména pro ženu. Hrozí u ní totiž dehydratace a rozvrat minerálů, po kterém následuje kolaps organismu. Nenarozený plod si bere vše potřebné z těla matky a funguje dál, i když mamince není dobře,“ vysvětluje gynekoložka.

Ženy by měly mít na paměti, že nevolnost je během prvního trimestru těhotenství naprosto normální. Udělají dobře, když se s ní svěří lékaři, aby měl kompletní přehled o průběhu těhotenství. Není však žádný důvod se zneklidňovat. Vážnější problém by mohla být až horečka, nepřestávající zvracení po celé dny, výraznější ztráta hmotnosti nebo zvracení krve. V takovém případě by žena měla vyhledat pomoc odborníka.

Jak si pomoci


Žaludek na vodě a pocit na zvracení dokážou většinou velmi snadno vyřešit volně prodejné léky, obvykle určené na cestování. V těhotenství jsou však passé. Ženy si musí vystačit s přírodní léčbou. Během těhotenství proti pocitům na zvracení a zvracení samotnému účinkuje zázvor, který bývá součástí potravinových doplňků. Nevolnosti mírní vitamín B6 a máta.

Raději, než aby se ženy pouštěly do vlastního ordinování doplňků stravy, doporučují lékaři sáhnout po některém speciálně navrženém multivitaminovém doplňku pro těhotné. V něm jsou účinné dávky zázvoru i vitamínu B6, ale při správném užívání nemůže dojít k jejich nezdravému nadměrnému příjmu. Například zázvor konzumujte opravdu v malém množství. Více jak 4 gramy čerstvého nebo 250 mg sušeného zázvoru v jedné dávce, už jsou v těhotenství škodlivé. V případě čerstvého zázvoru ale nemáte nikdy jistotu, kolik účinných látek je v konkrétním kousku obsaženo, lehko se tedy může stát, že to s ním přeženete.

Hrozí nedostatek stopových prvků


Při zvracení hrozí těhotné ženě pokles hladiny důležitých látek. Zatímco za normálních okolností by jako rada posloužilo dodržování zásad pestré stravy, v těhotenství se snaha toto pravidlo dodržet nemusí setkávat s úspěchem. Mnoho potravin, chutí a pachů začne ženám vadit, a tak si nedokáží dostatečně vyvážený jídelníček zajistit.

U žen trpících nevolnostmi či zvracením je problémem zajistit optimální příjem důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků. V tom mohou pomoci těhotenské vitamíny. U těžkých nevolností je ale někdy svízelné pozřít cokoli. Vhodné je upravit jídelníček tak, aby ženy jedla pravidelně po malých porcích a pouze jídla, která ji co nejméně dráždí.

Na jednoznačném původu nepříjemných nevolností, se lékaři nedokáží shodnout. Důvodem může být prudký nárůst hormonu progesteronu, který vede k uvolnění hladkých svalů trávicího traktu. Ty následně na přechodné období nedokonale plní svou funkci. Jiní lékaři udávají jako důvod nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv, čím dochází k překyselení žaludku.

Mezi běžné příznaky těhotenské nevolnosti se řadí nechutenství, nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, zvýšené slinění a zvracení nebo pocity na zvracení. Nepříjemné stavy většinou do poloviny těhotenství vymizí, ale i tak mohou první trimestr nastávajících matek pořádně znepříjemnit.


10 TIPŮ, jak eliminovat těhotenské nevolnosti a zvracení


    1. Zkuste sníst něco malého už předtím, než vstanete.
    2. Jezte raději menší porce, ale častěji.
    3. Na nevolnosti pomáhají studené potraviny (nanuk, vychlazené ovoce nebo studená voda).
    4. Pijte těhotenský čaj s mátou.
    5. Zařaďte potravinový doplněk pro těhotné se zázvorem.
    6. V případě náhlé nevolnosti mějte u sebe zázvorové lízátko nebo pastilku.
    7. Nepřepínejte se, vstávejte pomalu.
    8. Vynechte kořeněná a mastná jídla, která dráždí žaludek.
    9. Minimalizujte příjem kofeinu.
   10. Nevystavujte se silným pachovým podnětům.


Zdroj, foto: Lékařský dům

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !