Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.12. 2021
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 zásadních tipů, jak připravit děti na návštěvu lékaře

15. 11. 2019 | Dětské nemoci
Podzim a sychravé počasí jsou tu a to znamená jediné. Období nachlazení s červenými nosíky a s nimi spojené časté návštěvy lékaře. Obzvlášť s dětmi, které si bacily snadno přenáší ve školkách či školách, jsou návštěvy ordinací téměř na denním pořádku. S tím pak bývá často spojený strach a obavy, které mohou vyústit až v pláč či odmítání. Jak vše zvládnout, abyste vy i dítě vyvázli bez zbytečných scén a slz? Nejsilnějším lékem je komunikace, hra a možná odměna.

Pravdivé informace na prvním místě


Se strachem z lékaře se v různé míře setkal každý z nás. Ať už se jedná o preventivní prohlídku u lékaře (nebo zubaře), návštěvu z důvodu nemoci nebo dlouhodobější pobyt v nemocnici, první a zcela zásadní věcí je dítě o průběhu takové návštěvy či pobytu pravdivě informovat. Podle dětské psycholožky PhDr. Evy Šimotové se mnoho rodičů domnívá, že je lepší svému dítěti nesdělovat informace o tom, co ho čeká z toho důvodu, aby tím nezvýšili jeho strach nebo proto, že malé dítě by podaným informacím stejně nerozumělo. Stejné je to i s uklidňováním, že to nebude bolet, což může vést jen ke zklamání dítěte a ztrátě jeho důvěry.

„Mnohem účinnější je dítěti říct, jak bude návštěva v ordinaci pravděpodobně probíhat, co se bude dít, přiznat, že některé zákroky mohou být nepříjemné nebo dokonce trochu bolet. Samozřejmostí je pak ujištění, že vše společně zvládnete a že budete nápomocní, ať už se bude jednat o domluvu s lékařem o poskytnutí trošky času na adaptaci, nebo držení za ruku atd.,“ říká dětská psycholožka PhDr. Eva Šimotová.

Zahrajte si na doktora


Ideální formou přípravy na návštěvu lékaře je vysvětlení pomocí hry. Jeden z rodičů může hrát doktora a „léčit“ například panenku nebo plyšového medvídka a dítě může dělat sestřičku. Na pana doktora si nechte zahrát i svou dceru nebo syna. Mohou panenku třeba poslechnout, předepsat jí sirup na kašel nebo dát očkovací injekci atp. Případně podle toho, na jaké vyšetření se s dítětem chystáte, si zkuste zahrát na to, jak zhruba by vyšetření mohlo probíhat. Vysvětlete dítěti základní pojmy, jako je lékař, nemocnice, záchranná služba. Nebojte, opravdu nemusíte být odborníci, stačí vycházet např. ze svých zkušeností z návštěv lékaře. Zároveň se nebojte přiznat, že některé informace týkající se lékařské péče nevíte a že i pro Vás to bude nová zkušenost.

Dbejte na první dojem


Co si budeme povídat, první dojem dělá hodně. Dnes už dětské ordinace, čekárny nebo oddělení v nemocnici bývají většinou krásně barevné a plné hraček. Ovšem stačí jedna nepříjemná zkušenost, například formou očkování nebo odběru krve a dítě si ji bude dlouho pamatovat. Zejména pokud jde o návštěvu lékaře-specialisty, kde lze očekávat delší vyšetření nebo nutnou spolupráci dítěte s lékařem a především, pokud jde o první návštěvu, je vhodné na ni dítě psychicky připravit. Asi nikdo z rodičů nechce, aby jejich dítko trpělo syndromem bílého pláště. Pokud je to možné, zkuste se předem domluvit s lékařem, informujte ho o tom, že Váš potomek má strach z návštěvy ordinace a že bude pravděpodobně potřebné dopřát mu více času. Může také pomoci prohlídka ordinace, lékařského náčiní apod., to vše za vlídné asistence personálu.

Vsaďte na emoční oporu i zklidňující pomocníky


Návštěva lékaře patří bezpochyby mezi zátěžové situace, které mohou včetně strachu provázet také nejrůznější obavy, úzkosti nebo nedostatek odvahy. „Ve všech zátěžových situacích je zapotřebí ujistit dítě, že pocity, které zažívá, jsou zcela v pořádku, nemusí se za ně stydět a většina by je pravděpodobně prožívala ve stejné podobě a míře,“ vysvětluje PhDr. Eva Šimotová s tím, že emoční opora dokáže dítě dobře provést situací stresu.
Obecně pak doporučuje pocity pojmenovat a případně navrhnout, jak bychom je sami zpracovali. Důležité je, aby se dítě necítilo se svými emocemi samo nebo netrpělo pocity viny za jejich nepatřičnost. Velice nápomocná je proto přítomnost některého z rodičů u vyšetření, případně náročnějšího zákroku či hospitalizace. U dětí do patnácti let je navíc tato přítomnost povinná.


„Třešnička“ na závěr


Za absolvování lékařské prohlídky můžete bez obav dítěti slíbit malou odměnu, ať už v podobě pochvaly za statečnost, nějaké sladkosti, hračky či společného zážitku. Můžete mu také vyrobit diplom za odvahu s čokoládovou medailí. Nebojte se, v tomto případě rozhodně nejde o rozmazlování, ale naopak o odměnu za to, že dítě onen strach nebo stres úspěšně překonalo. Navíc svoji statečnost tak bude moci předvést kamarádům. Pokud by dítě mělo jakékoliv otázky k tomu, jak vyšetření probíhalo, určitě mu je s klidem a rozumně vysvětlete. Bude vám za to vděčné.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !