Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Střelec - roční horoskop na rok 2023Střelec - roční horoskop na rok 2023 Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 09.12. 2023
Dnes má svátek Vratislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Co dělat, když se nedaří otěhotnět

5. 11. 2023 | Těhotenství
Problémy s plodností řeší v Česku aktuálně každý pátý pár. Ať už jsou příčiny zdravotního, tělesného či psychického původu, dokážou pěkně zamávat se sebevědomím člověka. Pro dvojice, které se snaží počít potomka i několik měsíců či let, tak může nastat emocionálně náročné období, které vyžaduje odhodlání, trpělivost a vzájemnou podporu.

Plánování rodiny je obdobím, které našim životům udává zcela nový směr. Cesta k jeho cíli ale nemusí být vždy procházkou růžovou zahradou. Podle statistik České lékařské komory se u nás v posledních letech zvyšuje počet párů, které se potýkají s potížemi ohledně plodnosti. Tyto problémy mohou mít různorodé příčiny, včetně endokrinních poruch, infekčních onemocnění, genetických faktorů, ale také životního stylu a stresu.

co dělat, když se nedaří otěhotnětPrevence je základ


Jedním z nejčastějších důvodů, proč mají páry problémy s přirozeným početí, je odkládání rodičovství do pozdějšího věku. Přitom je důležité nepodcenit včasnou prevenci už po 20. roce života. To nejmenší, co pro své zdraví můžeme udělat, je například vyšetření hladiny antimülleriánského hormonu (AMH) společně s ultrazvukovou prohlídkou u žen, zatímco u mužů je to vyhotovení spermiogramu. Ačkoliv tato vyšetření nejsou běžnou součástí preventivních prohlídek, pokud plánujete založit rodinu v pozdějším věku, je dobré tyto kontroly absolvovat. 
Alespoň tak budete mít jistotu toho, že jste pro své reprodukční zdraví udělali maximum.
Současné statistiky ovšem potvrzují, že prevence je stále spíše okrajovou záležitostí. O vyšetření plodnosti totiž obvykle v Česku žádají ženy ve věku kolem 40 let a na preventivní spermiogram přicházejí muži až kolem věku 34 let. Obě pohlaví by přitom tyto základní prohlídky měly absolvovat ještě před dovršením třicítky.

Problémy s početím má pětina párů


Pokud jste se rozhodli, že si konečně založíte rodinu, ale těhotenství se ne a ne dostavit, zbytečně se netrapte. Je přirozené, že zplodit potomka přirozenou cestou je proces, který se někomu může podařit hned napoprvé, druhému může ovšem trvat i několik měsíců. Pravděpodobnost otěhotnění během jednoho nechráněného pohlavního styku je kolem 20-25 %, což se však s věkem postupně snižuje.

Páry přistupují k početí obvykle spontánně, tedy až do okamžiku, než začnou přemýšlet nad svými neúspěšnými pokusy. Zvýšení šancí na otěhotnění lze dosáhnout hned několika způsoby. Mezi ně patří například i četnost sexuálních aktivit. Málokdo totiž ví, že spermiím trvá více než dva měsíce, než kompletně dozrají. Aby byly v ejakulátu více koncentrované a oplodnění schopné, je ideální mít pohlavní styk v plodném období ženy ob den či ob dva dny.

Důležitou součástí je také správná životospráva. Pokud se snažíte počít dítě, je žádoucí vyhnout se kouření, minimalizovat konzumaci alkoholu a zajistit tělu dostatečné množství vitamínů. Pro ženy má pak zvláštní význam například kyselina listová, která spolu s komplexem vitamínů B, zejména B2, B6 a B12, pozitivně ovlivňuje podmínky pro plod a snižuje riziko vrozených vad, zejména rozštěpu páteře a centrálního nervového systému. Muži by se zase měli zaměřit na vyšší příjem selenu, zinku a vitamínů ze skupiny antioxidantů. Ty mají pozitivní vliv na tvorbu a vývoj spermií. Dle posledních výzkumů má totiž zdravé a plně funkční spermie (tzv. normospermii) méně než 48 % mužů ve věku do 37 let.

Svou roli může sehrát i psychika


Vliv může mít také nadměrná psychická zátěž. Někteří odborníci označují stres jako jednu z velmi pravděpodobných psychogenních příčin neplodnosti, jiní ho považují spíše za spolučinitele než za příčinu. Ať tak, či onak, pravděpodobně vás překvapí, že stres spojený s neplodností psychologové často přirovnávají ke stresu, který zažívají pacienti s nádorovým onemocněním.
Při nadměrné stresové zátěži proto ženám, pokoušejícím se otěhotnět, odborníci doporučují různé meditační tréninky, které mohou důsledky stresu zmírnit. Čím dál populárnější jsou rovněž tzv. „mindfulness techniky“, při nichž hraje hlavní roli všímavost a uvědomění.

Nebojte se svěřit do rukou odborníků


V případě, že se o miminko snažíte déle než rok, nebo máte jakékoliv pochybnosti, vyhledejte odbornou pomoc. Zdravotní pojišťovny přitom hradí první tři cykly umělého oplodnění klientkám do 40 let. Léčbu na klinice asistované reprodukce může ze zákona podstoupit žena mladší 49 a u jejich partnerů není věková hranice nijak omezena. Odhady přitom naznačují, že se díky metodě oplodnění ve zkumavce, narodilo již více než 7 milionů dětí na celém světě.


Zdroj, foto: Europe IVF


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !