Autor: Vladimír Chaloupka
Nakladatelství: Euromedia Group, k.s., Ikar
Rok vydání: 2009
Rozměry: 176 x 242 mm
Počet stran: 280 str.
Cena: 244 Kč
V knize Houby v kuchyni naleznete inspiraci na suchohřiby, křemenáče, čirůvky májovky, pečárky, holubinky, pýchavka obecná, penízovka sametová, špičky, lanýže - to jsou skutečné lahůdky pro studenou i teplou kuchyni. Z hub vykouzlíme výtečnou polévku, aromatickou omáčku, neobvyklý předkrm či syté hlavní jídlo. U smaženice oceníme směs hřibovitých a lupenatých hub, na řízek v trojobalu zvolíme klobouky bedel, pečárek nebo žampionů, zcela výjimečná je koprová omáčka s liškami...
Houby můžeme sbírat téměř po celý rok, a pokud dodržujeme správné zásady jejich kuchyňské úpravy a servírování, pak jsou na talíři chutnou odměnou.
Baklažány po italsku, baštýřské závitky, bedly z Pošumaví, čočková houbovka, dědova houbová cibule, fazole s houbami, hlíva na másle, holubinkové hody, hovězí plátky na houbách, chalupářské houby, jehněčí na žampionech, krakonošova houbovka, omáčka z růžovek, rajčata zapečená s houbami, ryzce po valašku, těstovinový hubník, vepřové maso zapečené s houbami, zajíc dušený na houbách, zámecké žampiony...A navíc: poznáváme a určujeme houby, historie houbaření, otrava houbami, zpracování hub, houbařův rok, desatero pravidel pro sběr.
Ukázka z knihy Houby v kuchyni:
Růst hubOtázka "ROSTOU?" patří v době očekávané houbařské sezony mezi nejčastější. Nedočkaví houbaři tak sondují u jakéhokoliv návštěvníka lesa, zda se i jim vyplatí vzít koš a vyrazit sbírat. A když skutečně rostou a úspěšní sběratelé budí v hromadné dopravě pozornost všech kolemjdoucích svými plnými koši, vyrazí do lesa i sváteční houbaři. Starý vousatý stařík, obcházející svá tajná místečka, má v lese rázem po klidu. Ze všech stran se ozývá volání, rodiny v rojnicích pročesávají les, zanechávají za sebou spoušť. V Čechách je houbaření národním sportem.
Kdy ale k takovému náporu houbařů do lesa dojde? Plodnice hub se tvoří zpravidla na začátku léta před příchodem letní vlny veder a pak na podzim, po jejich odchodu. Plodnice ke svému růstu potřebuje vlhkost, proto se vždy houbi objeví po dešti. Odtud také vzniklo pořekadlo "roste jako houba po dešti." Jeden bouřkový déšť po delším období parna a sucha nemůže ovlivnit růst plodnic přes noc a nedočkaví houbaři tak procházejí křížem krážem bez jediného úlovku. Příznivé podmínky jsou totiž tvořeny souborem několika faktorů, přičemž nejvíce jsou ovlivňovány třemi z nich, a to vlhkem (vítané jsou zejména opakované vydatné deště), teplem (většina hub potřebuje ke svému růstu denní teploty v rozmezí 10 - 25 °C) a větrem (ideální je samozřejmě bezvětří, protože vítr vysušuje vlhká místa i samotné podhoubí, pokud je odkryté).
Recepty z hub:
- Zajíc dušený na houbách
- Karlštejnské medailonky
- Loveký tokáň
- Řízky z Konopiště
- Lovecký špíz
- Dančí ragú
Tuto knihu Houby v kuchyni koupíte v Knižním klubu, v knihkupectví a na interntových stránkách Knižního klubu.
PetraC
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz