Interview k nové knize Karel Gott: Má cesta za štěstímInterview k nové knize Karel Gott: Má cesta za štěstím Vodnář - roční horoskop na rok 2022Vodnář - roční horoskop na rok 2022 Jarní prázdniny 2022 - termínyJarní prázdniny 2022 - termíny Velký roční horoskop na rok 2022Velký roční horoskop na rok 2022
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.01. 2022
Dnes má svátek Běla
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak cvičení ovlivňuje správný vývoj miminek

2. 09. 2016 | Vývoj
Máte čerstvé miminko a přemýšlíte, kdy nastane ta nejvhodnější doba začít s ním cvičit?

Zeptali jsme se odbornice na slovo vzaté – Kristýny Přibylové, která vede v Praze dětské tělocvičny a je zároveň sama maminkou tří dětí, takže všechny její rady jsou prověřené praxí!


Jaký význam má cvičení a pohyb pro správný fyziologický vývoj kojenců a batolat?


Miminka, s nimiž rodiče od malička cvičí, se vyvíjejí v souladu se správným psychomotorickým vývojem a mají často před svými vrstevníky nesporný náskok. Pohyb má kladný vliv na psychický vývoj a aktivuje správné pohybové mechanismy. Dá se říci, že dítě je „šikovnější“ a dříve dosahuje pohybových mezníků, jako je otočení, sed, vzpřímení či chůze. Zkrátka se dá říci, že využíváme potenciál, který v dítěti je.

V žádném případě však není cílem pohybový rozvoj uspěchat, naopak smyslem by měl být respekt k přirozenému vývoji a jeho aktivní podpora. Výhodou je, že u pohybově aktivního dítěte se dají dříve odhalit případné vrozené vady pohybového aparátu, které pak jsou v počátečních stadiích lépe řešitelné. Důležitý je i návyk, který si děti přinášejí do budoucna, kdy většinou zůstávají pohybově aktivní a vedou tak zdravější způsob života.

Které pohybové aktivity byste rodičům pro cvičení s miminky doporučila?

cvičení s dětmiVždy záleží na věku dítěte. V prvních měsících jde hlavně o vhodnou manipulaci s miminkem a stimulací aktivních bodů. Už to, jakým způsobem rodič dítě uchopuje, chová a manipuluje s ním, lze považovat za základ dalšího pohybového vývoje.

U kojenců a batolat můžeme pozvolna usilovat o podporu a rozvíjení pohybů, které odpovídají jejich psychomotorickému vývoji – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. Je ale velmi důležité si uvědomit, že miminka se všem činnostem musí naučit, a právě rodič je tu od toho, aby byl jejich průvodcem.

Všestranný pohybový rozvoj by měl zahrnovat podporu a rozvoj všech oblastí, jako je hrubá i jemná motorika, svalová souhra, koordinace ruka-oko, cvičení pohybů paží, nohou, posilování zádových a šíjových svalů i celého trupu.

Na co si dát pozor při cvičení s nejmenšími dětmi?


Je zcela zásadní respektovat jednotlivé vývojové fáze a žádnou nevynechat, stejně jako cvičením podporovat všestranný rozvoj všech výše zmíněných oblastí. Rodiče samozřejmě s dětmi mohou cvičit i doma, ale bez konzultace s odborníky nebo nastudování příslušné literatury by se do toho sami pouštět neměli.

Mnoho rodičů je například nadšeno z faktu, že jejich dítko v 7 měsících už samo sedí, mnozí však nevědí, že miminka by neměla sedět do té doby, než se do sedu sama propracují, a zejména ne dříve, než se začnou plazit, potažmo lézt. Při sedu je páteř kojence neúměrně zatěžovaná a musí tedy být již posílena tak, aby dítě sed bez problému zvládlo. Stejně důležité je polohování kojence na bříšku již od druhého měsíce, bez kterého se neposílí šíjové a zádové svaly a miminko se pak obtížněji motivuje k potřebnému plazení a lezení. Podobných základních pravidel pro první období je mnoho a vydaly by na obšírnou publikaci.

Jak zjistím, který pohybový kurz je pro nás ten pravý?


Správný kurz respektuje vývojové fáze dítěte, probíhá tempem, které je dítěti příjemné, zahrnuje různorodé aktivity a hlavně je pro miminko i maminku zábavou. Doporučuji řídit se jednoduchým pravidlem – ověřte si, že lektor je vám schopen odpovědět na základní dotazy týkající se pohybového vývoje vašeho potomka. Pokud centrum spolupracuje s fyzioterapeutem, pak máte téměř jistotu, že bude vše v pořádku.

Zároveň je důležité, aby metodika lekcí byla předem stanovená odborníkem a měla správnou strukturu. Ta by se v určitých bodech měla opakovat – rodičům to možná může přijít nudné, pro děti je to však jistota – vědí, co bude následovat. V každém případě hledejte aktivity u odborníků s certifikátem, ověřte si jejich zkušenosti, ideální je, pokud se na cvičení s dětmi skutečně specializují, a není to jen jedna z mnoha aktivit, které provozují. Dobré je vybrat si zařízení, kde máte jistou návaznost pohybových aktivit, ideálně až do školního věku dítěte – jakmile si totiž vaše dítko někde zvykne, bude jen nerado měnit prostředí.  

Jak můžou rodiče sami doma cvičit s miminkem?


Všechny aktivity, které se v kurzu cvičení naučíte, je možné většinou bez problémů provádět i doma. Důležité je respektovat denní rytmus dítěte, nepřetěžovat ho, umožnit mu kromě aktivního pohybu také dostatečný rozsah odpočinku a spánku. Pro cvičení je dobré vyhradit si takovou část dne, kdy je dítě nejbdělejší, a ideálně dodržovat vždy stejnou dobu.

Rodiče si také musí uvědomit, že miminko se rychle unaví, proto by cvičení mělo probíhat po menších blocích a mělo by být proložené klidnějšími fázemi. V domácím prostředí lze bez problému realizovat i cvičení na overballech nebo velkých míčích, které je pro děti zábavné i motivační zároveň. Konkrétní cviky je však dobré si nejdříve nastudovat nebo osvojit u profesionálů. Špatnou manipulací můžete totiž dítěti ublížit a ohrozit jeho pohybový vývoj na dlouhé měsíce dopředu. V dalších letech, kdy již dítko má vyvinuté základní pohybové mechanismy, není podobná obezřetnost až tolik zásadní, v prvním období však určitě ano!

.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !