Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 25.05. 2022
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak připravit chalupu na zimu?

8. 12. 2017 | Moderní bydlení
Pokud vlastníte chatu nebo chalupu, každý podzim řešíte její zazimování. Bez něj totiž bude vaše místo odpočinku rychleji chátrat, navíc může kvůli silnému mrazu dojít k nehodám. Jak připravit chalupu na zimu nejlépe? Podívejte se na pět užitečných tipů.

Většina majitelů chat a chalup využívá své rekreační objekty pouze v jarních a letních měsících. S přicházejícím podzimem je proto důležité myslet na kvalitní zazimování, které stavení umožní přečkat krutou zimu bez poškození.

1. Nezapomeňte: Vypustit všechnu vodu a vyprázdnit bojler

Péče o vodu je vůbec nejdůležitější a majitelé by jí měli věnovat patřičnou pozornost. Před nástupem zimy je třeba vypustit vodu ze všech trubek, hadic a rozvodů. Začněte tím, že uzavřete hlavní přísun vody, otevřete všechny kohoutky a vyčkejte, až všechna voda odteče. Zbytková voda by během mrazivých měsíců mohla nadělat velké škody v celém objektu. Zmrzlá voda umí zničit nejen potrubí, ale také spotřebiče nebo toaletu. Pokud je vaše chata nebo chalupa vybavená bojlerem, nezapomeňte ho odpojit od zdroje proudu a vypustit – otevřít vypouštěcí ventily ohřívače i potrubí. Na jaře pak bojler zase vypláchněte čistou vodou.

Jak připravit chalupu na zimu?2. Nezapomeňte: Zkontrolovat střechu a všechny okapy, vypnout elektřinu

Pozornost při zazimování patří také střeše a okapům. Posunutá nebo chybějící střešní taška může během zimy zapříčinit masivní zatékání a vlhkost v celém domě. Po kontrole krytiny též důsledně prohlédněte střešní latě. Ty nahnilé nebo jinak porušené raději vyměňte. Pod tíhou sněhu by se střecha mohla propadnout. Součástí střechy jsou samozřejmě i okapy. Před zimou musejí být všechny okapy dobře vyčištěné. Nahromaděné usazeniny a voda snadno zmrznou a stejně jako plné potrubí popraskají. Padající listí by mohlo okapy pro změnu ucpat a jarní tající sníh by neměl kudy odtékat. Před opuštěním chaty rovněž nezapomeňte vypnout elektřinu.

Součástí dobrého zazimování chaty nebo chalupy je vypnutí přívodu elektrického proudu. Předejdete tak nehodám způsobeným například zkratováním.

3. Nezapomeňte: Vlhkost je největším nepřítelem budovy

Ke kondenzaci vlhkosti ve stěnách dochází zpravidla při náhlém oteplení, kdy se vlhký venkovní vzduch sráží v prochlazeném zdivu. Pokud dochází k nahromadění větších závějí sněhu u vnější stěny, hrozí poškození omítky a zdiva. Tomu lze předejít přichycením nopové fólie na ohrožená místa. Nepustí sníh ke stěně a současně umožní její mírné odvětrání. Kromě toho se v chatě vyplatí před zimou odtáhnout ode zdí všechen nábytek, aby se netvořily plesnivé skvrny.

4. Nezapomeňte: Pozor na potraviny, lákají hlodavce

Lednici s mrazákem vyprázdněte, vymyjte octovou vodou a odpojte ze zásuvky. Spotřebiče nezavírejte, ať mohou vyschnout a zbytky vody v nich nezpůsobí plíseň. V chatě nenechávejte žádné potraviny, snad kromě zavařenin. Lákají totiž hlodavce, kteří se do chat a chalup v zimě stahují. Odborníci také radí nechat otevřené i skříně a úložné prostory. Díky většímu přístupu světla si v nich hlodavci nebudou dělat skrýše.

5. Nezapomeňte: Bezpečně zajistit objekt

Přestože asi nikdo na chatě nenechává cennosti a drahé vybavení, terčem vloupání se může stát prakticky každý objekt. Nejvíce úsilí věnujte vchodovým dveřím. Ideální jsou bezpečnostní dveře sendvičové konstrukce s ocelovým jádrem. Mají vícebodové zamykání – ocelové tyče zajíždějící do zárubně. Okna ochrání dřevěné okenice na zámek nebo klasické kovové mříže. Zpevnit sklo v oknech lze též bezpečnostní fólií, jež v případě rozbití okna udrží sklo při sobě.

Zdroj: E.ON

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !