Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.12. 2021
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak u batolete docílit správného stravování?

28. 06. 2019 | Výživa
Zajímá-li vás na čem lze nejspolehlivěji poznat, jak rychle čas utíká, jsou to jednomyslně děti. Z malého novorozeněte se vám brzy stává kojenec a stejně tak rychle vám kojenec dospívá a míří do období roztomilého batolení. V této fázi je dobré dítě pomalu učit, že mateřské mléko tu není jediným zdrojem příjmu potravy.

Může se však stát, že přechod od kojení může být nepříjemný, jak pro miminko, tak vzhledem k jeho odmítavým postojům i pro samotnou maminku. Jak tedy docílit co nejsnadnějšího přechodu k pevnější stravě, a jaké potraviny jsou v tomto období pro vaše dítě ty nevhodnější?
 

Připravte se na změny

Každá maminka si jistě chce co nejdéle uchovat ten vzácný moment spojení se svým miminkem, který nastává u kojení. Pokud však chcete mít přirozenější a snazší přechod na pevnější stravu, začněte s příkrmy už při kojení, nejlépe kolem 6. měsíce věku dítěte. Po úplném odstavení byste měli myslet na to, aby miminko mělo všechny potřebné a komplexní vitamíny, které mělo i z mateřského mléka. Většina maminek začíná se zeleninovými příkrmy, protože jsou lehce stravitelné a jsou bohaté na pro tělo důležité prvky jako je vápník, fosfor, želeno nebo zinek.

zeleninaVšeobecně se nejlépe začíná na rozvařené a rozmixované mrkvi, brokolici nebo dýni. Teprve až pak, když si děťátko zvykne, že jídlo vlastně může chutnat i jinak než bylo zvyklé z mateřského mléka, a uvidíte, že nemá s příkrmy žádný problém, můžete do jídelníčku přidat pevnější a tvrdší potraviny jako je třeba pečivo. Ideální snídaní pak může být namazaný chléb s tvarohovým sýrem a dětskou šunkou, samozřejmě nakrájený na malé kostičky.

S mléčnou stravou však dále pokračujte, jelikož mléko a mléčné výrobky jsou důležité pro pevnou a zdravou kostru. Na minimum omezte sladké a slané, a kořeněné jídlo je v tomhle případě naprosto tabu.
 

Neopomínejte správnou hydrataci

Dosud bylo miminko zvyklé, že si z maminčina prsu nasytí bříško a zároveň uhasí žízeň, proto nezapomeňte na jeho řádný pitný režim. Nejvhodnější by bylo začít na vodě, ale je jasné, že mnoho dětí tuto variantu zprvu odmítá. Začít můžete se slabým nekořeněným čajem, vhodným pro ty nejmenší. Pozor však na černý čaj, v malém množství je neškodný, ale ve velkých dávkách může dítě spíše dehydratovat.  V žádném případě nesklouzněte k přeslazeným limonádám a jiným slazeným nápojům. Pečlivě si vyberte i lahvičku, ze které bude pít. Dítě bylo dosud zvyklé, že když má hlad nebo žízeň musí sát. Zkuste lahvičku, která mu tento pocit bude připomínat.

Nenuťte a nespěchejte na něj

To, že momentálně vám dítě nejí nějaké druhy zeleniny ještě neznamená, že je nikdy v životě nepozře. Sami dobře víme, že k tomu, co nám bylo v dětství nuceno, máme těžký odpor i nyní v dospělosti, a velmi trvá, než se k něčemu takovému znova projíme, jestli vůbec. Proto opravdu nespěchejte, hodně vysvětlujte, hrajte s ním hry a nechte ho všechny chutě postupně objevovat. Nezapomeňte mu jít příkladem, protože k vám dítě vzhlíží nejvíce. Pokud uvidí, že vy si zeleninu nebo maso užíváte s potěšením, třeba vás rádo napodobí. Jestli ne, nedělejte si hlavu, každé dítě a vlastně i každý člověk má své vlastní načasování.
 
Zdroj: NUK

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !