Jak velkou pračku?
Před nákupem pračky je klíčové zvážit umístění pračky a vaše prostorové možnosti. Vrchem plněné pračky zabírají obecně méně místa a jsou na šířku celkově menší (40 až 45 cm). Pračky plněné předem jsou se svými 60 cm na šířku určené k umístění do větších koupelen, kuchyní (pod linku) nebo do samostatných prádelen. Oblíbené jsou tzv. slim modely – předem plněné pračky s menší hloubkou, zpravidla 40 – 50 cm (standardní pračky mají hloubku přes 60 cm).
Pračky jsou sice „inteligentní“ a umí přizpůsobit spotřebu množství prádla, ale mít doma pračku, která má zbytečně velkou kapacitu je plýtváním. Z energetického štítku, který je na každé pračce, vyčtete orientační údaje o některých vlastnostech: spotřeba energie, účinnost praní a účinnost odstředění. Tyto údaje berte jen jako orientační. Údaje o účinnosti praní a spotřebě elektrické energie jsou pořízené při dlouhém programu pro praní bavlny při teplotě 60̊ C. Při použití jiných programů a teplot mohou být hodnoty spotřeby zcela odlišné.
Spotřebitelé se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování a výrobci rádi lákají zákazníky na vysoké otáčky. Modely s vyšším počtem otáček stojí více, jsou ale výhodné především pro ty, kdo mají sušičku prádla. Pro sušení prádla na šňůře nebo na sušáku není vyšší počet otáček tak důležitý. Čím lépe je prádlo odstředěné, tím rychleji se usuší. Rozdíl dvou set otáček odstřeďování má ovšem na míru odstředění prádla vliv jen z asi dvou procent, model, který má o dvě stě otáček více, bývá ovšem dražší až o několik tisíc.
Falešná úspornost
Výrobci udělali velký pokrok ve spotřebě jednotlivých praček. Některé modely využívají menší množství vody a zároveň snižují spotřebu energie. Bohužel ale testy ukazují, že toto šetření se projevuje na kvalitě máchání. Zejména pokud perete dětské oblečení nebo máte v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, měli byste omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání. Proklamovaná úspora se tedy může zcela minout účinkem.Na co se při výběru pračky zaměřit

Častým problémem praček je jejich poruchovost. Pračky bohužel patří mezi bílou techniku s nejvyšší poruchovostí. Obáváte-li se poruch, řiďte se jednoduchým pravidlem: čím více funkcí pračka má, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku poruchy. Poruchám lze předejít také šetrným zacházením. Když nebudete pračku přeplňovat prádlem, ušetříte motor. Když budete prát při nižších teplotách (40 °C místo 90 °C), nejenže snížíte spotřebu energie, ale snížíte míru usazování vodního kamene. Vyberte si takového výrobce, který vám spolu s pračkou nabídne kvalitní záruční a pozáruční servis a bude nabízet rychlé vyřízení oprav.
Zpětný odběr spotřebiče
Z novely zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která vešla v platnost 13. srpna 2005, se musejí výrobci a prodejci elektrospotřebičů podílet na prevenci vzniku odpadů z elektroniky a elektrických spotřebičů, z čehož plyne poplatek za recyklaci (PHE). Ten platíte zároveň se zakoupením daného spotřebiče. Prodejce, který vám pračku prodal, je povinen spotřebič odebrat zpět, i když už je mimo provoz.Zdroj: dTest