Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 23.05. 2024
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jaká matka, taká Katka? Jaký otec, takový syn?

2. 08. 2009 | Vývoj
Proč říkáme, že nikdy nechceme být jako naše matka nebo náš otec a proč nakonec vypadáme a taky se chováme úplně stejně jako oni? Dá se vůbec dělat něco, abychom tomu předešli? A jak neopakovat chyby, za něž kritizujeme rodiče?

Jak stárnu, sílí ve mně pocit, jak moc se podobám svojí matce. Když si uvědomím některá svá rozhodnutí, tatáž gesta či průpovídky, jsem v podstatě jejím genetickým otiskem. „Než se oženíš, podívej se nejdříve na nastávající tchyni, protože tvoje žena bude jednou vypadat úplně stejně,“ říkali mému muži, než si mě vzal. Má můj manžel počítat s tím, že jednou budu stejná jako moje matka, se vším všudy? Stane se ze mě časem její kopie? Pokud je opravdu pravdivá ona lidová moudrost o shodě mezi matkou a Katkou, asi by bylo dobré vědět, zda můžu vůbec dělat něco, abych tomu případně předešla. A jak to mají muži?

Rodiče: Jak nás ovlivňují?


Do jaké míry se bude dcera podobat mámě a synek se potatí, se rozhoduje zejména v dětství. Ovlivňují nás oba rodiče. „Vybavují nás nejen geneticky, Jaká matka, taká Katka? Jaký otec, takový syn?ale učíme se od nich, jak se chovat k lidem a jak řešit různé životní situace,“ říká klinický psycholog Petr Růžička. „Učíme se nápodobou, co dělají, jak tráví volný čas, zda chodí mezi lidi či se uzavírají v soukromí. To, co vidíme, se nám „zažírá pod kůži“ a stává se naší přirozeností, kterou bereme za samozřejmost a nezpochybňujeme ji,“ dodává.

Jak se u nás doma řešily problémy...

Psycholožka Katarína Filasová to vnímá obdobně: „Vezměte si například období, kdy se učíme mluvit. Všechna slova se zároveň učíme s významem. Pokud jde o předměty, je to jasné. Stačí říct „tohle je stůl“ a ukázat konkrétní stůl. Ovšem složitější je to s abstraktními pojmy – pravda, láska, hádka, komunikace. Učíme se je s významem, neboli postojem, který zastávají naši rodiče a my ho přejímáme. Nemluvě o tom, že od nich okoukáváme, jak se třeba zachází s problémy – zda se řeší nebo „zametají“ pod koberec nebo jak se udržuje přátelství. Tohle všechno od rodičů přebíráme a pak to sami, mnohdy nevědomky, používáme. Jako děti nejsme schopni zhodnotit, co je v naší rodině dobré a co naopak špatné, protože nám chybí srovnání s okolním světem.“

Rozhodují geny nebo výchova?


Co všechno máme dané geneticky a co se učíme socializací, na to jednotný názor neexistuje. Podle Petra Růžičky funguje tzv. biologický přístup, který říká, že naši povahu určují geny. Nebo přístup psychologizující, v němž geny představují pouze výchozí materiál a tolik naši osobnost neformují. V této teorii upozorňuje odborník na existenci tzv. memu, což je jakási obdoba genu na psychosociální úrovni. Je to vlastně paměťová stopa, jakýsi vzorec, který se v rodině předává z generace na generaci. Existence matky a otce a jejich nápodoba není to jediné, co z dcery utváří ženu a ze syna muže. Důležitý je také rodinný model, ve kterém dítě vyrůstá. To, jak se rodiče chovají k sobě navzájem.

Jablko může padnout i dále od stromu


„Když rodiče mají fungující vztah a dítě vyrůstá v pohodové atmosféře a pocitu bezpečí, tuto zkušenost si přináší i do svého partnerského vztahu,“ říká Katarína Filasová. Přestože vliv rodičů je velký, není podle psychologů fatální. Co to znamená? Jak jsme z dětství naučení se chovat, můžeme později vědomě změnit. Tedy: Neplatí vždy, že musíte být stejní jako vaši rodiče. Můžete se změnit. Jde to!

Zdroj: Sexuálně.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlíkdufam,ze moj syn sa na otca podobat nebude!!!!
Obrázek uživatelky
profil
Většinou to je pravda, ale občas se nám potomci zvrtnou, často si za to můžeme sami.
Obrázek uživatelky
profil
myslím, že vždy jsou tři možnosti...buť se potomek zrcadlově podobá....nebo se snaží být absolutně jiný a taky je, a nebo občas v kritických situacích se projeví jako ta špatná předloha.
Obrázek uživatelky
profil
Geny jsou silnější než výchovaSmajlík Bylo to zjištěno při zkoumání dvojčat vyrůstajících v různém prostředí, že nakonec měla ráda podobné věci, měla podobné zaměstnání atd.
Obrázek uživatelky
profil
Nevím jak dalece je alkoholismus v genech,ale já si právě myslím, že je to prostředí, které děti formuje.A jestliže vidí otce věčně opilého ,je to norma a začnou se chovat taky tak.Navíc alkohol je "démon", kterému se brzy propadne.I když jsou případy ,kterých je asi méně,že z dětí alkoholiků se stanou abstinenti,právě proto co viděly doma.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles