Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 19.10. 2021
Dnes má svátek Michaela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jaké jsou největší mýty v těhotenství a čemu se opravdu vyhnout?

7. 04. 2021 | Těhotenství
Těhotenství je pro každou ženu specifickým obdobím, při kterém svůj každodenní život podřizuje optimálnímu vývoji nenarozeného dítěte. U nastávajících maminek jsou běžné obavy, na co si dát v těhotenství pozor. Mezi lidmi ovšem koluje řada mýtů a polopravd. Jak je to tedy s barvením vlasů, úpravou jídla či nebezpečím hrozícím od domácích mazlíčků?

Reálné hrozby a nejčastější onemocnění


Na začátek je třeba zopakovat, že v těhotenství platí zákaz pití alkoholu a užívání drog. Jejich konzumací nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s tzv. fatálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci. Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci.

mýty v těhotenstvíDále by se těhotná měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. Tyto bakterie jsou častým původcem infekcí stádových zvířat, u mnohých patří k normální střevní flóře. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami, např. nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem, zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojivem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. Jedná se o onemocnění vyvolané parazitickým prvokem Toxoplasma gondii. Nebezpečná je jeho kongenitální (vrozená) forma. Teoreticky se může žena nakazit pouze v první trimestru. Pokud se s prvokem setkala již před otěhotněním, je chráněna paměťovými protilátkami a onemocnění jí tudíž nehrozí. Nákaza od koček je málo pravděpodobná, i přesto není vhodné, aby vám doma pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.


Čemu se raději vyhnout


Lékaři svým pacientkám často doporučují si během těhotenství nebarvit vlasy, při kterém proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují.

A co koupání a sauna?
Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti  týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře. Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná.


Pouhé mýty


Často se lze setkat s názorem, že těhotná ženy by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou. Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod. Vhodné je například cvičení tzv. Kegelových cviků, které pomáhají posílit pánevní dno. Mezi ideální sporty v graviditě pak patří chůze, běh, plavání, tanec či těhotenská jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty a další sporty, u kterých hrozí pády či vyžadují namáhavé vytrvalostní výkony.

Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná. Statistiky ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto párům k dítěti pomoci.
Některé mýty jsou až úsměvné, jako například to, že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry. Možná jste se setkali i s informací, že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu. Takovým báchorkám by ovšem nastávající maminky neměly věnovat zvýšenou pozornost.

Zdroj, foto: ISCARE

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !