Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.12. 2021
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kdy se dělá vyšetření sluchu dětí

17. 11. 2019 | Dětské nemoci

OTÁZKA TÝDNE:

Kdy se má v rámci preventivních prohlídek dětí dělat vyšetření sluchu a jakým způsobem probíhá?

ODPOVĚĎ:

Vyšetření sluchu dětí se provádí jako celoplošný screening už u novorozenců, a to ještě před propuštěním z porodnice. Jde o velmi šetrné vyšetření miminka přístrojem na záznam otoakustických emisí. Tímto způsobem je možno zachytit a následně co nejdřív řešit případy závažných vrozených vad sluchu a trvalého postižení sluchu.

Jiné potíže se sluchem se ale u dítěte mohou objevit později. Proto je vyšetření sluchu povinnou součástí preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost. Praktický lékař, u něhož je dítě registrováno, má povinnost ověřit při první preventivní prohlídce dítěte, zda absolvovalo screeningové vyšetření sluchu. Pokud ne, stanoví další postup, např. odešle dítě na vyšetření na uchoORL oddělení nebo foniatrické pracoviště. Orientační vyšetření sluchu je pak součástí preventivní prohlídky dětí ve 4 až 5 měsících věku, v 8, 12 a 18 měsících. Od 3 let je vyšetření sluchu součástí každé preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost. Připomínáme, že dítě je má absolvovat každé dva roky.

Od začátku roku 2019 je do preventivní péče o děti zařazen screening sluchu ve věku 5 let. Samo vyšetření se nedělá při preventivní prohlídce u praktického lékaře, praktický lékař ale má rodičům při prohlídce dítěte v 5 letech věku vysvětlit důležitost tohoto vyšetření a předat jim informaci o screeningu sluchu včetně odkazu na pracoviště, kde dítě vyšetří.

Vlastní vyšetření se provádí na ORL nebo foniatrickém pracovišti, a to tzv. tónovou audiometrií. Toto vyšetření už (na rozdíl od vyšetření u novorozenců) vyžaduje aktivní spolupráci dítěte, ale je to zcela nebolestivá metoda. Lékař se samozřejmě také zeptá na zdravotní stav a onemocnění dítěte, na případné poruchy sluchu v rodině a provede dítěti vyšetření uší, včetně odstranění ušního mazu ze zvukovodů.

Tónová audiometrie se pak provádí v tiché místnosti, kde se dítěti do sluchátek postupně pro každé ucho pouští tóny definované intenzity na různých zvukových frekvencích (0,5, 1, 2 a 4 kHz). Sestra průběžně zaznamenává, na jaké intenzitě zvuku dítě tóny slyší. Zjistí se tak, jestli není nedoslýchavé, ať už na některé ucho, nebo oboustranně. Vyšetření následně vyhodnotí otorinolaryngolog nebo foniatr a výsledek zapíše do Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte. V případě zjištěné poruchy sluchu provede další vyšetření k diagnostice nedoslýchavosti a naplánuje další postup.

Cílem tohoto nového plošného vyšetření sluchu dětí v 5 letech, tedy v době ještě před zahájením povinné školní docházky, je zamezit opoždění vývoje jejich komunikačních schopností a školních dovedností. Vyšetření je samozřejmě plně hrazené zdravotní pojišťovnou.

Zdroj: VZP


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !