Odborník radí, jak při větrání ušetřit
Čistý vzduch je základem hygieny v obývacích místnostech. Záleží však na správném a účinném větrání. Odborníci radí, že větrat je třeba intenzivně a krátce, aby docházelo k co nejmenším energetickým ztrátám. Uniklé teplo totiž musíme co nejdříve dostat zpět do bytu, kvůli tepelné pohodě.
Proč je nutné větrat
Faktorem, který přímo ovlivňuje kvalitu vzduchu v obývaných místnostech, je především člověk. Jeho dýcháním vzniká oxid uhličitý a vodní páry. Znečišťování ovzduší však přímo podporují různé činnosti jako je vaření, praní, používání chemikálií.
V minulosti se používala netěsná okna, větralo se sice průběžně, ale evidentně za cenu vysokých energetických ztrát. V současnosti, po výměně oken za moderní, k takovému větrání nedochází. Při nedostatečném větrání potom dochází k orosení oken, ke srážení vodních par na stěnách a k možnému vzniku plísní. Největší nebezpečí vzniku plísní bývá u novostaveb, kdy omítka ještě není dostatečně vyschlá. Anebo naopak, ve starších obydlích při výměně oken a stavebních úpravách s novými materiály, protože majitelé neměli ve zvyku větrat.
Jaké je dostatečné větrání?
Cílem větrání je výměna opotřebovaného vzduchu ve všech obytných místnostech tak, aby bylo dosaženo příjemného vnitřního klima a zdravého a kvalitního vzduchu. Nejjednodušší je větrání okny.Větrací poloha „léto - zima“ umožní přizpůsobit větrací štěrbinu sklopeného okna přiměřeně podle ročního období a individuálních potřeb větrání. Zmenšená větrací štěrbina v poloze pro zimní větrání zajistí nejen zredukování hluku, ale i snížení nebezpečí přímého deště na spodní část okenního rámu. Integrovaná pojistka proti průvanu zamezí samovolnému zavření křídla průvanem.
Výměna vzduchu v celém bytě nejrychleji probíhá příčným otevřením oken. Do úvahy je třeba vzít také skutečnost, že nejsilnější hnací silou pro větrání je termika. Čím je větší rozdíl teploty vzduchu mezi interiérem a exteriérem, tedy čím je venku chladněji, tím rychleji se snaží teplý vzduch uniknout otevřenými okny. Proto je čas potřebný pro úplnou výměnu vzduchu v zimě podstatně kratší než v létě. V zimě na to postačí 4 až 6 minut. Na jaře nebo na podzim vyvětráme za 10 až 20 minut a v létě je to 25 až 30 minut. Čas potřebný na větrání ovlivňuje i rychlost větru.
Zdroj, foto: MAKROWIN