Cestování, kariéra, koníčky… Je toho moc, co člověk chce stihnout jako bezdětný. Může se ale lehce stát, že v době, kdy dítě chce, už žádné mít třeba ani nemůže. Lze si vůbec početí naplánovat? Nebo je to s přibývajícím věkem stále riskantnější záležitost? Podle statistik je průměrný věk prvorodiček stále vyšší. V České republice je to
27. rok a rodiček nad 35 let je kolem 10 %. Ženy se v dnešní době mnohem více soustředí na svoji kariéru, zařizují si bydlení, budují si sociální postavení, cestují.
Těhotenství a rodinu potom zákonitě odsouvají na pozdější dobu. Tento trend je pochopitelný, i přesto si ale řada žen klade otázku, zda i v pozdějším věku bude otěhotnění možné.
Maminka, nebo babička?
I čtyřicetiletá žena může samozřejmě porodit zdravé miminko. Se stoupajícím věkem je ale tato šance logicky stále menší.
Důvodem je stále nižší počet menstruačních cyklů, během kterých dochází k ovulaci. Vajíčka snižují svůj počet i životnost, spermie k nim nemohou proniknout, děloha stárne, děložní čípek bývá mnohdy změněn prodělanými záněty.
Ze statistik mimo jiné vyplývá, že těhotné ženy
starší 35 let podstupují více vyšetření, do porodu je více zasahováno a častěji také končí císařským řezem. Důvody k němu jsou totiž u těchto žen posuzovány méně přísně.
Genetická výbava pod drobnohledem
V naší republice jsou všechny těhotné ženy ve věku nad 35 let vyšetřovány genetikem, který jim po pohovoru doporučí nejvhodnější postup. Typicky se jedná o odběr krve, plodové vody nebo podrobné ultrazvukové vyšetření. Tato vyšetření ani pohovor v genetické poradně nejsou povinné, nastávající maminka je může formou tzv. reverzu odmítnout.
Těhotenství je pro starší ženu větší zátěž
Obava z vyššího věku rodiček pramení především
ze zátěže, kterou těhotenství
pro starší organismus představuje. Roste riziko vrozených vývojových vad u dítěte a obecně známý je i vyšší výskyt chromozomálních vad, jako například Downova syndromu. Stoupá také výskyt chorob, jako jsou cukrovka, křečové žíly, vysoký krevní tlak. Proto je lékaři preferován odběr plodové vody. Jeho
výsledek pak dává ženám možnost rozhodnout se, zda miminko donosí, nebo zvolí případnou interrupci.
Tento článek také můžete