Vyrojily se z květináčů ani nevím kdy, tyhle malé otravné černé mušky. Dělala jsem všechno jako každý rok: přinesla květiny z venku, některé přesadila, ten zbytek aspoň ostříhala a přestěhovala do studené ložnice. A po pár dnech se objevily smutnice.
Nebylo jich moc, takže nám nevadily. Po pár dnech manžel koupil takové žluté lepky, aby se aspoň nějaké chytily a dál jsme to neřešili. Pak mi ale kamarádka řekla, že ty mušky se líhnou z larev v hlíně a že ty larvy okusují kořínky našich rostlinek. A to je průšvih, zvlášť u rostlinek, které potřebujete v ne příliš ideálních podmínkách zazimovat. Nechtěla jsem kupovat žádné drahé chemické postřiky a začala hledat na internetu.
Dočetla jsem se, že pomáhá výluh z cigaret. Sáhla jsem do našich zásob a nasypala celou krabičku do kyblíku s vodou, nechala podle návodu dva dny vylouhovat a zalila jsem s tím květiny. První dva dny jsem si říkala, že to možná chvíli trvá, ale když se ani třetí den množství vylétajících mušek nezmenšovalo, usoudila jsem, že jsem ty cigarety obětovala zbytečně. Nepomohlo ani prolévání zeminy jarem smíchaným s vodou. Maminka mi na tuhle metodu přísahala, ale u mě nějak nezabrala. Ba co víc, tuhle mou léčbu nepřežil červený velkokvětý ibišek, který jsem úspěšně pěstovala několik let.
Ale naštěstí u mě platí, že do
třetice všeho dobrého. Zabral obyčejný písek, tedy vlastně
jemný akvaristický písek, který mi mezi řečí doporučila
prodavačka ve zverimexu. Zdál se mi sice trochu drahý, ale zkusila
jsem to. Podle její rady jsem všechny rostlinky obsypala pískem
tak, aby zakrýval celý povrch půdy. Čím víc, tím líp. A dál
se o rostlinky starala jako obvykle. Fígl je v tom, že jemný písek
zabrání vylíhlým muškám, aby se dostaly ven z půdy a těm
starým zase nedovolí naklást dovnitř vajíčka. Po čtyřech
dnech létala ještě v pokoji sem tam nějaká muška a po týdnu už
byl klid. A písek v květináčích navíc krásně vypadá.
A ještě jednu radu jsem dostala: smutnice se prý do bytu dostanou často z nekvalitní zeminy, do které přesazujete pokojové rostliny. Stačí ale nechat substrát tři dny v teplé místnosti dokonale vyschnout a žádné problémy nebudou. Budu na to myslet, až budu na jaře přesazovat další květiny. Kdybych to věděla dřív, nemusela jsem přijít o ten krásný ibišek.
ChytráŽena.cz