Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.06. 2024
Dnes má svátek Ivan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Perfektní domov pro rostliny. Jak vybrat správný květináč?

12. 04. 2023 | Zahrádka
S jarem přichází nejenom pěkné počasí, ale také první zahradnické práce na balkóně a zahradě. Aby se rostlinám v dalším období dařilo, je potřeba vybrat truhlík nebo květináč, který jim bude ideálním domovem a podpoří jejich zdravý růst. Zvolit ale jen podle vzhledu by byla velká chyba, truhlík může být i velkým pomocníkem usnadňujícím pěstování. Na které aspekty se při výběru zaměřit?

Volte podle typu rostliny

V první řadě je potřeba promyslet šířku a výšku květináče. Rozhodujte se podle budoucích maximálních rozměrů dané rostliny, aby byla nádoba dostatečně velká, stabilní a nemuseli jste zbytečně brzy přesazovat. Roli hraje i množství sazenic u sebe. Zatímco pro nižší rostliny uspořádané vedle sebe je dokonalý podélný truhlík, dracena uvítá velký samostatný a stabilní květináč.

Každé rostlině taktéž vyhovuje jiný typ prostředí a odlišné množství vody, květináče proto volte i podle jejich propustnosti. Nádoby z keramiky, terakoty nebo betonu mají vyšší propustnost a díky lepšímu větrání v nich nedochází ke kumulaci vlhkosti a zapařování. Jsou tedy vhodné pro rostliny vyžadující méně vlhkosti a menší zálivku. Naopak plastové a skleněné květináče dokážou vodu lépe uchovat a skvěle poslouží rostlinám, kterým se ve vlhkém prostředí daří.

Na zahradu nebo do bytu?

Zatímco všechny venkovní květináče můžete využít v interiéru, opačně to neplatí. Například některé ratanové nádoby nemusejí mít potřebnou stabilitu a vlivem počasí mohou ztratit původní krásu. Při výběru se orientujte i podle materiálu, který musí odolat proměnlivým povětrnostním podmínkám, mrazu a UV záření způsobující postupné vyblednutí. Ideální je kvalitní plast, granit nebo beton. Oproti dřevěným, keramickým nebo ratanovým květináčům se navíc udržují snadněji čisté.

Vyzkoušejte samozavlažování

Zapomenete občas rostlinu zalít? Vsaďte na samozavlažovací květináče a truhlíky, které se v posledních letech staly velkým trendem. Pomohou vám s pravidelnou zálivkou a hlídáním hladiny vody. Samozavlažovací květináč je tvořen dvěma částmi, z nichž jedna slouží k usazení rostliny a druhá jako zásobník na vodu. Chytrá konstrukce zajišťuje, že kořeny nejsou umístěny přímo ve vodě a nedochází k jejich uhnívání. Přesto si rostlina bere tolik vláhy, kolik právě potřebuje. Díky rysce navíc přesně víte, kolik vody se uvnitř skrývá. Praktické jsou taktéž květináče s vložkou umožňující snadné a okamžité vyjmutí, přenesení a snadné přesazení.

Detaily, na kterých záleží

Pro zdraví rostliny, ať už se jedná o bylinku nebo okrasnou květinu, je důležitý i odtok vody. Zajišťují ho drenážní otvory, kterými přebytečná voda z květináče odteče do podmisky. Před nákupem vždy zkontrolujte, zda je květináč již má a zda jsou úměrné velikosti nádoby. Příliš malé otvory by mohly hladkému odtékání vody bránit a docházelo by ke kumulaci vody ve spodní části květináče, následnému uhnívání v kořenovém systému nebo tvorbě plísně. V případě, že misku nevyužijete, umístěte květináč do obalu. Jeho správná velikost je přibližně o 2 cm větší než vnitřní nádoba, zároveň by měl umožnit snadnou kontrolu stavu vody.

Správný substrát je základ

Aby se rostlinám v květináči dařilo, je potřeba taktéž pořídit správný substrát. Zemina ze zahrady nebo zahradní substrát je v tomto případě z mnoha důvodů nevhodný. Při výsadbě do květináče zvolte vždy substrát speciálně určený pro tyto účely. Substráty pro truhlíky a květináče jsou sestaveny tak, aby rostlinám navzdory menšímu prostoru vytvořily ideální prostředí a dodaly veškeré podstatné živiny. Navíc jsou již obohaceny o hnojivo a rostlinám bohatě vystačí na řadu týdnů. Současně máte jistotu, že neobsahují semínka plevele nebo některé s nežádoucích návštěvníků květináče. Oproti zemině ze zahrady jsou taktéž lehčí a lépe uchovávají vlhkost.


Zdroj, foto: BAUHAUS


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles