Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Blíženci - roční horoskop na rok 2023Blíženci - roční horoskop na rok 2023
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 01.06. 2023
Dnes má svátek Laura
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Podle čeho vybírat zahradní sekačku? 5 faktorů, na co se zaměřit

11. 04. 2023 | Zahrádka
Sekání trávy může být zábava, ale i dřina. Vše záleží především na výběru vhodné zahradní sekačky odpovídající velikosti trávníku, členitosti sečené plochy, ale také frekvenci sečení nebo zkušenosti obsluhy. Na co všechno je tedy dobré při výběru sekačky myslet?

1. Velikost a členitost sečené plochy


Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru lze odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení i to, zda bude vhodnější sekačka s elektrickým nebo s benzínovým motorem.
Pro menší plochy (cca 750 m2) zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady.

výběr sekačky na trávníkNa větší plochy (nad cca 750 m2) je vhodnější zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky mají zpravidla větší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, která péči o velkou plochu usnadní. Jsou to např. pojezd, boční výhoz, mulčování, velký koš apod..
Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzínovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Odpadne tak manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující, a hrozilo by nebezpečí jeho zamotání nebo náhodného přeseknutí.

2. Typ trávníku


Neopomenutelným faktorem je také typ travní plochy, kterou by měla sekačka zvládnout. Pro trávník reprezentativního typu je nejvhodnější sekačka vřetenová, která je díky kvalitnímu čistému střihu velmi šetrná k trávníku. Ručně poháněné vřetenové sekačky jsou vhodné pouze pro malé plochy a u motorových vřetenových sekaček je třeba se připravit na to, že jejich pořizovací náklady jsou několikanásobně vyšší než u klasických rotačních sekaček. Složitější je i jejich údržba, především ostření vřetena. Chybu v tomto případě neuděláte ani zvolením rotační sekačky, ale je nutné, aby disponovala možností nastavit výšku od cca 20 mm. Pravděpodobně se neobejdete bez vhodného pomocníka na zarovnání okrajů trávníku, tím se může stát např. vhodný vyžínač nebo nůžky. Snadnější volbu budete mít při výběru sekačky pro údržbu běžného trávníku plnícího rekreační funkci, ten zvládnou všechny rotační sekačky. Pro trávník tohoto typu bude pravděpodobně dobrou volbou sekačka s více stupni nastavení výšky sečení a s možností využívat funkci mulčování. Pro trávník lučního typu nejsou běžné rotační sekačky příliš vhodné, proto je lepší poohlédnout se po sekačce lištové nebo bubnové.

3. Frekvence sečení


Při výběru pamatujte také na to, jak často budete trávu sekat. Pro časté pravidelné sečení může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Zároveň pokud sečete v pravidelných intervalech, tak aby tráva nepřerůstala, vystačíte i se strojem s nižším výkonem. Jestliže ale nemůžete trávníku věnovat pravidelnou péči a stává se, že tráva přeroste, je vhodnější zauvažovat nad pořízením výkonnějšího benzínového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu, ideálně s možností bočního výhozu, který umožní trávu sesbírat až později, a odpadne tak časté vysypávání koše.


4. Fyzická zdatnost obsluhy sekačky


Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická sekačka, která je relativně lehká a ke spuštění motoru je třeba pouze stisknout spínací tlačítko. Při sečení však budete omezeni prodlužovacím kabelem, proto není od věci zvážit pořízení sekačky akumulátorové. V případě modelu s benzínovým motorem pak raději zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru. Ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele je samozřejmě stroj opatřený také funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Zde je však nutné uvážit, že průměrná rychlost sekaček s pojezdem je okolo 3–4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tak mohou mít potíže sekačce stačit. Řešením pak může být sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu. Pro případný výběr stroje bez pojezdu je nutné zvážit, že i u lehké sekačky její hmotnost při naplnění koše podstatně vzroste.

5. Možnosti uskladnění


V případě omezených skladovacích prostor se při výběru zaměřte na stroje, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy. A pozor na benzínovou sekačku, tu je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické sekačky tento problém odpadá, lze ji skladovat i svisle.


Zdroj, foto: Hecht

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Mapa