Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.12. 2021
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Poznáte rozdíl mezi zirkonem a přírodním diamantem?

21. 10. 2021 | Pro ženy
Při výběru šperků se řídíme mnoha kritérii, například výběrem kovu, příležitostí, při jaké bude darován, ale hlavně aby se obdarované osobě líbil. Často se zaměřujeme na celkový vzhled šperku, ale už méně důrazu přikládáme na původ kamenu ve šperku. Zřejmě proto, abychom ušetřili, volíme syntetiku, přitom šperk s přírodním kamenem nemusí být o tolik dražší. Šperk s přírodním kamenem nejen lépe vypadá, ale má i větší hodnotu, což se projeví zejména při koupi investičních šperků.

I když mnoho firem do své nabídky zařazuje šperky se syntetickými kameny, aby uspokojily méně náročné zákazníky, poptávka po špercích s přírodními kameny stále převyšuje. Přírodní kameny vznikly v přírodě během náročného geologického procesu, proto jsou tak jedinečné a cenné. Přírodní kámen je unikát s daným složením, nikdy ho syntetikou nenahradíte. Kromě toho, že šperk se syntetickým kamenem nedosahuje takové hodnoty, uměle vyrobený kámen se časem opotřebovává, zmatňuje a nevypadá hezky. Tím kazí i celkový vzhled šperku.

Zirkon versus diamant


Asi nejčastějším syntetickým kamenem je zirkon. Jde o náhražku za bílý diamant, který je však na rozdíl od zirkonu tvrdší a má také vyšší index lomu světla. I když rozdíl hodnot mezi oběma kameny není příliš veliký, ve skutečnosti jde o velmi významný efekt. Pokud vedle sebe položíte dva zcela nové šperky, jeden s diamantem a jeden se zirkonem, pozná na první pohled rozdíl mezi nimi jen odborník. Postupem času ale budou oba kameny stále odlišnější. Diamant si díky své tvrdosti uchová vysoký index lomu světla neustále, i při každodenním nošení. Oproti tomu zirkon začne relativně brzy svůj půvab ztrácet. Kvůli opotřebení může o svůj lesk přijít už po roce nošení.

Právě při výběru zásnubního prstenu muži často z finančních důvodů volí variantu se zirkonem. Ve výsledku ale vůbec neušetří, protože zirkon se po čase nošení odře a úplně ztratí lesk. A to asi není to, co zrovna od zásnubního prstenu, který má být připomínkou speciálního momentu, chcete.

Diamant ale není jediným kamenem, který lze na zásnubních prstenech najít. Dalšími jsou například prsteny s olivínem, peridotem, topazem či tanzanitem. Všechny jsou nádherné a ve srovnání s prsteny s diamantem jsou cenově dostupnější.

Diamant z laboratoře


V poslední době se můžeme setkat i se šperky s diamanty, které jsou oproti jiným diamantovým šperkům stejné velikosti a počtu kamenů výrazně levnější, klidně i o polovinu. Jde o laboratorně vyrobené diamanty, takzvané lab-grown diamanty. V těchto laboratořích se používají speciální pece, kde je vysoký tlak, teplota a také uhlí a fyzikálně se zde simuluje přírodní proces. Výsledkem jsou diamanty se stejnou strukturou a vlastnostmi jako diamant přírodní. Jak je tedy od sebe rozeznat? To dokáže opravdu jen odborník. Je to právě proces výroby, který zanechává stopy, které lze určit pomocí speciálních přístrojů. Často se takovéto laboratorně pěstované diamanty považují za ekologičtější variantu, avšak už se nezmiňuje obrovská spotřeba energie při práci pecí, v nichž vznikají.

Jak poznat kvalitu


Rozhodli jste se pro přírodní diamant, ale nevyznáte se v nich? Stačí znát pár faktů. Každý diamant má své parametry a ty by měly být uváděny v certifikátu ke šperku. Samotné diamanty se také certifikují tzv. mezinárodními certifikáty, a to od velikosti cca 0,25 karátů. Všeobecně jsou na celém světě uznávány tři nezávislé gemologické laboratoře, a to GIA, HRD a IGI. Tyto mezinárodní certifikáty obsahují číslo, které se objevujte také na boční hraně diamantu, zvané rundista. Číslo na diamantu lze přečíst pod silnější lupou anebo pod mikroskopem. Při nákupu šperků s diamanty byste měli vždy obdržet nejenom certifikát výrobce šperku, ale u šperků, kde jsou zasazeny kameny větší než 0,25 karátů také mezinárodní certifikát. V certifikátech je možné nalézt základní parametry kamene, ale také podrobný nákres diamantu, kde jsou vyznačeny inkluze, neboli přírodní „nečistoty“. Dále jsou tam i další hodnoty a parametry, které jsou velmi podstatné.

Práce s přírodním diamantem nebo jakýmkoliv jiným přírodním kamenem vyžaduje ruce zkušeného zlatníka. Práce s přírodními kameny je náročnější než se syntetikou. Když usazujete drahý kámen, musíte být mistr v oboru. Hrozí totiž, že by mohl prasknout a došlo by k jeho znehodnocení.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !