Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.11. 2021
Dnes má svátek Zina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pozor na mýty a chyby ohledně dětských bot!

2. 04. 2020 | Pro děti
Výběr vhodných botek pro naše potomky je pro zdravý vývoj jejich nožek vyloženě zásadní. Dle tvrzení odborníků trpí 95 % dětí, nastupujících do prvních ročníků základních škol, deformitami nohou.  Což je dvojnásob alarmující, neboť při narození má 90 % českých miminek nožičky zdravé.

Z toho tedy plyne, že k poškození dochází až následně, nevhodnými typy či velikostmi botiček, běháním naboso po rovných tvrdých plochách, stejně tak jako třeba špatnou volbou punčošek či ponožek. Řada rodičů přitom stále podléhá určitým nepravdivým dojmům či mýtům, kterého kolem dětského obouvání panuje.

Dětská noha roste, obuv nikoliv. Je proto třeba pravidelně kontrolovat zda dítě z obutí nevyrostlo.
U batolat se tak doporučuje  1x měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku. Při pořizováním vhodných dětských bot je však nutné vyhnout se řadě zažitých omylů.

obuvPozor na nevhodné ortopedické tvarování!

V čem se při pořizování dětských botek nejčastěji chybuje a jaké mýty ohledně toho panují. Jedním z hlavních omylů je požadavek na ortopedické tvarování u bot pro nejmenší děti. Nejen, že to nožce nepomůže, ono jí to dokonce škodí. Do velikosti botiček cca.  27 – 28 by stélka měla být rovná.  Dítě má totiž na nožce tukový polštář a klenek nohu deformuje. My přitom máme signály, že to maminky vyžadují a výrobci jsou tak obecně v patové situaci – když to dělají správně, rodiče to nekupují. Když zákazníky vyslyší, pro dětské nohy to dobře není.

V přírodě naboso, na rovině v botičce

Dalším zažitým omylem je dojem, že nejlepší je nechat běhat dítě bosky. Nejvhodnější a nejzdravější chůze je opravdu na boso, ale pouze na měkkém podloží, např. běhání po písku, trávě či po malých jemných malých oblázcích. Je to přirozené a dochází tak ke správnému prokrvení nohou. Chůze na boso na tvrdém povrchu je naopak nevhodná, neboť časem přináší komplikace v podobě zborcení nožní klenby apod.

Rodiče přitom doma často zapomínají děti přezouvat do bačkůrek, což v případě, že nemáte vysoké koberce, ale rovné dřevěné nebo kamenné podlahy, nohu deformuje. A nesvědčí to ani noze dospělé!

Gumotextil jen na sport a pozor na „levnou Asii“

A co ještě není podle odborníků pro děti zrovna ideální? Pro celodenní nošení nejsou vhodné různé typy gumotextilní obuvi (tenisky, cvičky, kecky, jarmilky apod.), které jsou určeny zejména pro sport a venkovní hry. Pro zcela malé děti se nedoporučuje nosit tenisky a textilní obuv s pryžovou podešví, neboť díky dobré přilnavosti podešve k podložce sklouzává noha dítěte v obuvi dopředu (známé díry ve špici), což vede spolu s teplem, jež se v obuvi tvoří, k poškození kůže a prstů. Zatímco teplo v usňové obuvi se zvýší asi o 10 %, u textilní obuvi s pryžovou podešví je to cca o 25 %. Proto by tato obuv měla být používána krátkodobě pouze pro sport.

Pozor je třeba také dávat na dětské bačkůrky, kde je lepidlo mezi vrstvami nebo boty s membránou s neprodyšným svrchem z PVC (často čínské boty). Obecně je zásadní dbát na výběr botiček z certifikovaných a tedy nezávadných materiálů, protože dětská nožička, která se obecně více potí, než dospělá, by mohla být poškozena výluhy z nevhodně zpracovávané kůže, což může být opět problém „levnějších“ čínských výrobků, nepodléhajícím evropským normám.

Pevný opatek je základ

Dětské nohy jsou bohužel náchylnější k poškození než nohy dospělých, takže je opravdu nezbytné zajistit, abychom děti obouvali do kvalitní obuvi. Jedním z dalších důležitých parametrů je správná fixace nohou. Tu v obuvi zajišťuje pevný opatek, který pomáhá držet nožky dítěte ve správné poloze. Jedná se o pevný kus materiálu, který vyztuží a zesílí zadní část boty v oblasti paty. Není vidět, je skrytý mezi podšívkou a zevním materiálem.

Vývojová fyziologie dětské nohy je individuální záležitostí. Zesilování svalstva a vaziva probíhá nejintenzivněji do 5. – 6. roku dítěte a po celou dobu od prvních krůčků je nošení obuvi s pevným opatkem velmi důležité. Opatek společně s vhodným střihem svršku, regulovatelným suchým zipem či šněrováním, dokonale fixuje nožku dítěte a je dobrou prevencí před vznikem nejrůznějších deformit nohou. Toto je daň tvrdých povrchů. Pokud by se dítě (ale i dospělý) pohybovalo po přírodních površích (tráva, písek, nezpevněné cesty a pod), je nejlepší obuv žádná obuv. Na tyto povrchy se naše nohy po celou evoluci vyvíjely.
 
Je vhodné být opravdu pozorný při výběru dětské obuvi. Tedy, dbát na to, aby u malých dětí měla botička krom pohodlného vnitřku již zmiňovaný opatek.  Bota by dále měla být prodyšná, aby se nožka v ní nepotila. Pokud rodiče kupují boty větším dětem, neměli by se obávat botu už v obchodě vyzkoušet, nechat děti proběhnout se, zabrzdit, bota by se měla v přední částečně ohnout, ale ne zlomit, zato zadní část kolem paty musí být pevná.

A ještě jedna rada nakonec: Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí, včasné
a správné stříhání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.


Zdroj, foto: Santé obuv


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
botky se povedly. Nejen zdravotní, ale i hezké. Děti mám už velké takže. . . .
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles