Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.04. 2024
Dnes má svátek Marcela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Projekt SMART WATER má za cíl zlepšit kvalitu vody

6. 02. 2022 | Ze společnosti
Čeští vědci už několikrát přišli s informacemi, že se prostřednictvím odpadních vod dostávají do vodních toků zbytky léků, hormonů, pesticidů, kofeinu i drog. Zmíněné organické sloučeniny se vyskytují ve vodě většinou v extrémně malých koncentracích, přesto se diskutují a zkoumají potenciální účinky těchto polutantů na ekosystémy a živé organismy dlouhodobě vystavené jejich expozici. Na vše, co s tím souvisí upozorňuje projekt SMART WATER v rámci svých informačních a vzdělávacích aktivit.

Pro skupinu látek jako jsou zbytky léčiv, hormonů, pesticidů, kofeinu i drog se používá anglický název Contaminants of Emerging Concern, (CECs). V češtině se můžeme setkat s nepřesným překladem „nově vznikající kontaminanty“. Pod pojmem Emerging contaminants tedy dnes chápeme skupinu látek, většinou organických sloučenin, které byly detekovány v extrémně malých koncentracích, ale dosud nepodléhají žádným omezením a – díky tomu, že jejich účinky nejsou plně probádány – se okolo jejich působení vyskytuje řada polopravd a nejasností. „Cílem projektu SMART WATER je populární formou v podobě knihy, filmů, rozhlasových vysílání a přednášek, seznámit nejširší veřejnost s problematikou nových forem znečištění vod,“ vysvětluje RNDr. Zuzana Boukalová, koordinátorka projektu SMART WATER.

Součástí projektu je například publikace Existuje čistá voda? O tom, co laboratoře objevují ve vodním prostředí. „Informace prezentované v knize vycházejí z publikovaných zpráv Výzkumného ústavu vodohospodářského (VUV TGM) a výzkumných aktivit České zemědělské univerzity v Praze (ČZU),“ uvádí Zbyněk Hrkal, hydrogeologický expert a autor publikace, která vznikla za podpory grantu z Norských fondů, stejně jako celý projekt SMART WATER.

V rámci projektu SMART WATER se v roce 2022 chystá příprava dvou krátkých filmů:
První krátký film: seznámí diváky s historií problematiky mikropolutantů, kde vznikají a jakým způsobem se dostávají do vodního prostředí. Ve filmu vystoupí významné osobnosti z oblasti vodního hospodářství a hydrochemie. Biologové, hygienici a lékaři ze špičkových pracovišť ČR, se vyjádří ke skutečným rizikům těchto látek na životní prostředí, a především osvětlí možné dopady na lidské zdraví. Specialisté z oboru technologie úpravy odpadních vod ukáží cesty, jaké nám umožní tyto látky z vody odstranit. Rozhovory budou prokládány krátkými záběry z prostředí demonstrujícího prezentované informace. Předběžný název filmu: „Je třeba se bát znečištění vody, o kterém jsme donedávna neměli tušení?“

Druhý krátký film: zavede diváky do prostředí přírodě blízkých řešení (jako jsou např. umělé mokřady) využívaných v rámci ochrany vod před znečištěním pocházejícím z lidské činnosti (jak ve městech, tak i zemědělských oblastech), v úzké návaznosti na sociálně ekonomické dopady a případné bariéry aplikace. Budeme se ptát, proč někde tyto přírodě blízká řešení fungují a někde nikoliv, jaký vliv na jejich uplatnění mají sociální a kulturní odlišnosti, v neposlední řadě i např. pandemie COVID_19. Jak se mohou tato řešení vypořádat s přítomností farmak a mikropolutantů ve vodách. Předběžný název filmu: „Kdo se stará? Aneb umělé mokřady v praxi.“

Dále proběhne cyklus přednášek pro odbornou i širokou veřejnost v Praze, Plzni, Třeboni a Ostravě. Na každém semináři zazní dvě přednášky od významných expertů z oblasti vodního hospodářství a využívání přírodě blízkých technologií v rámci snižování množství znečišťujících látek ve vodním prostředí.


Zdroj, foto: SMART WATER


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !