Sochy a města je vědecký projekt, který byl zahájen v r. 2016. Cílem projektu je dokumentace a popularizace uměleckých děl vzniklých ve veřejném prostoru mezi lety 1950 - 1989.
Projekt se věnuje exteriérovým dílům: sochám, reliéfům svázaným s architekturou, dílům různých nástěnných technik - mozaika, sgrafito. Cílem projektu není jen katalogizace, ale i restaurování hodnotných výtvorů. Databáze na webu je zatím dostupná jen pracovníkům projektu.
Divadlo Kámen v rámci projektu Sochy a města vydalo v r. 2016 mapu Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna a v r. 2017 mapu Umělecká díla na sídlišti Ďáblice. Mapy zobrazující rozmístění jednotlivých děl po sídlišti jsou doplněny fotografiemi. Cílem aktivity divadla je přispět k informovanosti obyvatel sídliště i místních firem a organizací, vyplnění mezery na oficiálním portálu Prahy 9, podpora zachování dosud existujících uměleckých děl.
Ráda chodím na procházky za určitým cílem, tak jsem se s mapou v ruce vydala uvedená díla hledat. Některá jsem již znala, aniž bych věděla o jejich původu, některá jsem musela vyhledávat. Objevená díla se mi velice líbila, vítám, že je jim věnována pozornost.
Mapa Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna zachycuje stav uměleckých děl ke konci r. 2016. Pestrá škála výtvarných děl, která v prostoru celého sídliště vznikala od 60. let 20. století až do současnosti, nabízí možnost setkat se s uměním a zároveň poznávat historii místa. Na mapě je celkem 13 odkazů. Přikládám fotografie děl, zatím mnou objevených.
Ve vstupním atriu do sídliště Invalidovna mne zaujala nejstarší keramika, nepřehlédnutelná Fontána a Keramická mříž. V komplexu Futurama jsem obdivovala Hrochy, Křesla a Plavce. Výtvory jsou z betonu a vznikly v několika posledních letech. V místě je už teď více prvků, přibyly nové. Určitě se tam znovu vypravím a pořídím snímky všech jednotlivých prvků. Abstraktní Řeka z kamene teče u hotelu Olympik. Abstraktní betonovou Prolézačku Kyčelní kloub mamuta jsem našla v sídlištní zeleni. V místě bývalé MŠ, nyní mezi domy a parkovištěm jsem objevila Prolézačku Slepička. Ve stanici metra Invalidovna jsem nepřehlédla skleněnou vitráž s několika figurálními scénami s názvem Sport. Na různých místech mezi paneláky jsem našla Nádoby na zeleň - Květníky, které také patří k nejstarší keramice.
Mapa Umělecká díla na sídlišti
Ďáblice zachycuje stav uměleckých děl ke konci r. 2017. Sídliště Ďáblice budované od roku 1968 je z mnoha úhlů pohledu
jedním z nejhodnotnějších pražských sídlišť. Do dnešních dnů se zde zachovalo
několik desítek uměleckých děl z různých materiálů a od řady různých autorů,
odhadem 75 % z původního počtu.
Na mapě je uvedeno celkem 32 odkazů, díla jsou rozdělena do čtyř oddílů. První oddíl je věnován veřejnému prostoru, druhý upozorňuje na díla ve veřejně přístupných budovách a areálech včetně pietního prostoru Kobyliské střelnice. Třetí se zaměřuje na zcela ojedinělou výzdobu vstupních hal obytných a výškových domů - devět ulic a více než 50 různých „domovních znamení“ je skutečným unikátem. Čtvrtý oddíl připomíná původně rozsáhlou a hodnotnou výzdobu základních a mateřských škol. Přikládám fotografie děl, zatím mnou objevených.
Před poliklinikou jsem zachytila úsměvné Koupaliště. Jezírko zdobí Pelikáni z keramiky. Pořídit snímky Osvětlení, Keramické stěny a Mladé ženy se mi podařilo jen díky řemeslníkům, kdy jsem na chvilku vnikla do kulturního domu, který je dlouhodobě uzavřen z důvodu rekonstrukce. Abstraktní kamennou plastiku jsem objevila v prostoru mezi obchody, Kohouta u vstupu do zahrady Gerontologického centra, Schoulenou mezi paneláky, na stráni Sluneční hodiny. Keramické obklady na budovách jsem přehlédnout nemohla. Keramický reliéf jsem si prohlédla na poště, Mateřství z mramoru na budově blízko metra. Keramické reliéfy v areálu MŠ jsem mohla zatím vyfotit jen z dálky, zpoza plotu.
Doufám, že divadlo Kámen vydá další mapku a že se vydám objevovat další umělecká díla.
ChytráŽena.cz