Do střední Evropy se dostal až v polovině 16. století. Dnes se ve světě pěstuje kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak i s jednoduchými květy. Barva květů je od bílé, přes růžovou a purpurovou až po fialově červenou. Vyskytují se také méně obvyklé kultivary - modré a žluté. Všechny barvy šeříku jsou kouzelné.
Planě se vyskytuje na kamenitých stráních, houštinách a listnatých lesích. Vysazuje se jako okrasná rostlina v zámeckých zahradách a parcích. Na zahradě ho můžeme vysadit kolem zahradního jezírka, je také výborný na zpevnění svahů a břehů. Dá se také použít jako vysoký živý plot nebo jednotlivé keře. Dorůstá do výšky 7 metrů. Šeřík se také často používá jako keř pro bonsaje. Výsledek se dostaví po pár letech jako jeden z nejhezčích okrasných zahradních keříků, krásně voňavých ve zmenšené podobě. Pro svou krásnou vůni éterických olejů je oblíbenou součástí parfémů.
Výsadba šeříků
Šeřík vysazujeme v březnu nebo v dubnu. Tento kvetoucí keř potřebuje slunnou polohu a dobře vápenitou půdu, aby měl krásně bohaté květy. V polostínu bude kvetení podstatně chudší. Protože keř zůstává na jednom místě mnoho let, je dobré mu vybrat vhodné místo, kde se mu bude nejvíce dařit. Vsadíme ho do jamky asi 60 cm hluboké a také stejně široké. Při výsadbě šeříku přidáváme kompost.Potom rostlinu dobře zalijeme a obsypeme rašelinou. Kontejnerový šeřík můžeme sázet během celé vegetace. Bal šeříku před výsadbou ponoříme celý do vody. Dobře zvlažíme i jamku, do které budeme šeřík sázet. Patří mezi odolnou rostlinu, která vydrží horké slunce i mráz. Šeříky mají svůj půvab na zahradách od jara do hlubokého podzimu. Sytě zelené listy opadávají až po prvních mrazech. Mohutné keře pěstujeme především pro voňavou nádheru jejich jarních květů. Když nám šeřík odkvete, je dobré ho ostříhat, aby nám bohatě rozkvetl i příští rok.
Je krásnou ozdobou jara, kvete sice krátce na začátku května, ale jeho obliba nikdy nevymizí.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz