8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Krkonošské pohádky

13. 01. 2009 | Knižní tipy
Název knihy: Krkonošské pohádky
Autor: Jaromír Jech
Ilustrace: Karel Řepka
Nakladatelství: XYZ s.r.o.
Rok vydání: 2008
Počet stran: 248 str.
Rozměry: 170 x 235 x 17 mm
Cena: 269  Kč

Sbírka pohádek, jež vycházejí z lidových pramenů a představují Krakonoše od vzniku jeho legendy. Krakonoš – bytost majestátní, velebná, vznešená.

Jak by ne, vždyť vous mu narostl až po pás a hlavou se takřka dotýká oblaků. Když se rozzlobí, přivolá hromy a blesky a s nimi sešle na zem lijavec. Nikdy se nestalo, aby nepomohl tam, kde bylo třeba. Ať už v nemoci, nebo v nouzi. Ano, známe ho.

Ale víme toho o něm dost? Víme, co tropil jako malý kluk? Jak se Krakonoš dostal do Krkonoš? Proč se na Krakonoše nemá volat Rýbrcoule? A proč se jednou vydal nechtěně na cestu kolem celých Čech?

 

krkonosske-pohadkyO autorovi

Jaromír Jech se narodil 27. 8. 1918 ve Václavicích na Benešovsku, zemřel 19. 9. 1992 v Praze. Významný český folklorista, etnograf, literární historik, germanista, spisovatel. Absolvoval gymnázium v Benešově, poté studoval na FF UK v Praze. Po druhé světové válce získal stipendium na universitě v Basileji. V roce 1946 se aproboval jako středoškolský profesor, po třech letech zakončil doktorandské studium.

Od roku 1954 pracoval v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, zastával mj. funkci vedoucího slovesně folkloristického oddělení a v roce 1964 se stal ředitelem celého Ústavu (po akademiku Jiřím Horákovi), předsedou celostátní oborové komise pro etnografii a folkloristiku a zároveň předsedou pro obhajoby kandidátských disertačních prací v oboru národopisu. Ještě před tím byl v Paříži v roce 1960 zvolen zakládajícím členem International Society for Folk-Narrative Research a členem celonárodopisné světové organizace International Society for Ethnology and Folklore.


Významná je jeho publikační činnost v Českém lidu (od roku 1954 je členem redakce). Mezi jeho knižní publikace, kterými se budeme zabývat, patří např. Lidové povídky z Kladska, vydané v SNKLHU v Praze v roce 1959, tedy rok po vlastní edici třetího vydání Kubínových Kladských povídek, které k vydání sám připravil. Uveďme ještě soupis pohádek Tschechische Volksmärchen (Berlín, 1961).


Výsledky své mnohaleté folkloristické činnosti zúročuje a popularizuje v pohádkových knížkách vycházejících v SNDK (Povídá babička poudačku, 1962, Moudrý rozsudek, 1962, Žerty s hastrmany a čerty, 1965 aj.).

 

Tuto knihu Krkonošské pohádky si můžete zakoupit na internetových stránkách nakladatelství XYZ.

 

PetraC

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pohádky miluju od dětství. Jsou úžasné.
Obrázek uživatelky
profil
Krkonošské pohádky jsou jedinečné Smajlík Měla jsem je ráda jako dítě,vždy je sledovala i sleduji ted s mými dětmi Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Krkonošské pohádky jsou nejlepší! Anče, Kuba, hajnej.... líbí se i mým dětemSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
doma máme krkonošské pohádky, ale od jiného autora
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles