Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 23.05. 2022
Dnes má svátek Vladimír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zahradnice radí: Jak založit vyvýšený záhon

5. 05. 2022 | Zahrádka
Přemýšlíte při pohledu na zahradu, které místo by se nejlépe hodilo pro pěstování zeleniny? Skládáte si nad plánkem pozemku záhonové puzzle, ale žádné řešení vám nepřipadá ideální? Možná vám pomůže žolík v podobě vyvýšeného záhonu.

Vyvýšený záhon můžeme totiž umístit skoro kamkoli. Na navážku, trávník i na zpevněnou plochu – třeba dlažbu nebo beton. Pokud se rozhodneme pro poslední možnost, vybavíme záhon navíc ještě dnem s odtokovými otvory. Využijeme tak například plochu, kde půda není úrodná a jejíž zkultivování nám bude trvat ještě i několik let. Do té doby naší zeleni může poskytnout útulné útočiště právě vyvýšený záhon. Nebo záhonem s květinami ozeleníme neutěšenou betonovou plochu, s níž si nevíme rady. V neposlední řadě nám vyvýšený záhon umožní pěstovat zeleninu i květiny na terase nebo na balkoně. Bonusem je, že se záhonu dobře vyhýbá plevel a méně na něj útočí i slimáci. Také se k němu nemusíme ohýbat, to potěší hlavně zahrádkáře se zhoršenou pohyblivostí. A protože je vždy něco za něco, má takovéto pěstování i své nevýhody. Patří mezi ně zejména vyšší pořizovací náklady, nižší životnost záhonu, sesedání materiálu i nutnost intenzivnější zálivky v době sucha.

Ze dřeva, kamene i proutí


Vyvýšený záhon si můžeme jednoduše koupit na internetu nebo v hobbymarketu a sestavit, levněji ale vyjde domácí výroba. Sáhnout můžeme po smrkovém nebo bytelnějším modřínovém dřevě, případně jej vyrobíme z palet. V přírodně laděných zahradách se bude krásně vyjímat i záhon z vrbového proutí. Vyplatí se nešetřit na kvalitě montáže, protože například dřevo se vlivem počasí kroutí a pracuje. Latě proto spojíme delšími šrouby. Na stavbu se dobře hodí i zbylé cihly nebo kamení. Kámen má velmi dobré akumulační schopnosti. Za slunných dnů se rozpálí a v noci bude sazeničkám pěkně topit, což ocení obzvlášť za chladnějších jarních nocí. Teplejší nocleh ale rostlinám zařídí i ostatní materiály, jen v menší míře. Ale pozor, v létě můžou být některé rostliny s takovýmto topením nespokojené.

A jak vysoký záhon postavit?


Ideální výška je kolem osmdesáti centimetrů, aby se na nám do něj vešly všechny potřebné vrstvy a zároveň zůstal dobře přístupný. S tím souvisí i šířka, neměla by překročit 130 centimetrů, pak už se totiž péče o zeleň uprostřed záhonu mění téměř v atletickou disciplínu. Střed záhonu by měl proto zůstat snadno dosažitelný. Tvar volíme podle libosti: obdélník, čtverec, vytvarovat plochu můžeme do i písmene L nebo U.

Nakypřete půdu


Vyvýšený záhon v pravém slova smyslu nemá dno a stojí na zemině. Proto pokud chceme záhon postavit na trávník, odstraníme horní vrstvu drnů a půdu trochu nakypříme. Rýč do ruky vezmeme i při posazování záhonu například na jílovitou půdu nebo navážku. Půdu pod ním prokypříme, můžeme i několik desítek centimetrů vykopat. Záhon tak bude hlubší, více napojený na okolní půdní život a bude lépe bude čerpat vodu i živiny z okolí. Není to však nezbytné. Na dno položíme chovatelské pletivo s malými otvory, abychom zabránili přístupu hlodavců, kteří by si brousili zuby na kořínky našich plodin. Boky záhonu pak vyložíme nopovou fólií – důležité to je, zvláště když máme záhon ze dřeva. Fólie totiž chrání dřevo proti působení vlhkosti. Záhon stojící na pevném podkladu opatříme fólií i na dně a pro odtok vody do ní uděláme dírky. Na děravou fólii pak položíme ještě netkanou textilii.


Čím záhon nakrmit?


Hotovo? Můžeme začít vrstvit. Plnění vyvýšeného záhonu má svá důmyslná pravidla, která se vyplatí dodržet. Začneme nařezanými silnějšími větvemi a postupně přidáváme menší a jemnější větvičky či štěpku. Vyhneme se však dřevu jehličnatých stromů, ořešáku či akátu. Navrch přisypeme třeba shrabané listí, posekanou trávu, drny nebo zbytky rostlin. Záhon naplníme zhruba do jedné třetiny. Zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou, protože účelně zužitkujeme zbytky z průklestu a údržby zahrady. Tahle vrstva bude fungovat jako drenáž a zajišťovat přívod vzduchu. Do druhé třetiny výšky záhonu navezeme třeba nevyzrálý kompost spolu s uleželým koňským hnojem. „Ty budou rostliny krásně hřát a tvořit zásobárnu organické hmoty, kterou půdní mikroorganismy pilně rozkládají na chutné živiny pro naše rostlinky. Organický materiál také dobře zdržuje vodu,“ radí zahradnice.

Probiotická sprška


Do poslední třetiny nasypeme kvalitní zeminu smíchanou s vyzrálým kompostem nebo se sypkým organickým hnojivem. Nakonec půdu zalijeme probiotickým roztokem. Do takto připravené peřinky můžeme sít semínka i sázet sazenice. Pozor, materiál v záhonu časem sesedá, napřesrok proto bude potřeba půdu a kompost doplnit a za několik let celou náplň vyměníme za čerstvou. Sazenice nezapomeneme zamulčovat, aby jim neunikala vláha a nevkrádal se k nim plevel.


Praktické proměny


Ve vyvýšených záhonech je půda prohřátější než v běžných záhonech, můžeme v nich tedy začít rostliny pěstovat dříve zjara a dříve se také dočkáme sklizně. Aby nás přece jen nezaskočily ranní mrazíky, přikryjeme záhony bílou netkanou textilií, rostliny přes ni bez obav i zaléváme. Pokud chceme vytvořit provizorní fóliovník, vyměníme netkanou textilii za fólii, případně záhonu pořídíme praktický průhledný dekl, a získáme tak pařeniště.

Vyvýšený záhon je praktickým i estetickým prvkem v zahradě a pěstovat v něm můžeme všechno, zeleninu, jahody, květiny i bylinky.


Zdroj, foto: Weiki

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !