Existuje několik desítek mezinárodních nebo světových dní. Udává se jich dokonce více než stovka - některé jsou všeobecně známé, jiné méně známé a pak jsou také ty, o jejichž existenci většina z nás nemá ani tušení.
Víte například, že v říjnu slavíme Mezinárodní den kávy, Mezinárodní den zvonů, Mezinárodní týden vesmíru, Mezinárodní den boje proti popáleninám, Světový den duševního zdraví nebo třeba Světový den pošty? A to jsem zdaleka nevyjmenovala všechny. Co vám třeba říká Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof? Já se přiznám, že jsem o něm doposud neslyšela a podle názvu mi přišel trošku absurdní; nicméně tento mezinárodní den za omezení přírodních katastrof vyhlásila OSN již v roce 1989 a připomínáme si ho od roku 1990.
Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof od svého vyhlášení až do roku 2010 připadal na každou druhou říjnovou středu. Od roku 2010 je Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof stanoven na 12. října.
Co nám má tento den Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof vlastně připomenout?
V podstatě by měl vést k zamyšlení nad tím, jak člověk svým chováním může ovlivňovat (ve smyslu omezovat) přírodní katastrofy, především změny klimatu a globální oteplování. Dnes máme možnost katastrofy s velkou přesností předvídat: ať už se jedná o zemětřesení, povodně, hurikány a další; ovšem možnosti, jak těmto katastrofám předcházet, jsou přece jenom značně omezené. Můžeme například eliminovat znečištění životního prostředí, ale doposud není prokázáno, že bychom tím zásadně ovlivnili změny klimatu. Nicméně právě tyto možnosti, kterými můžeme zmírňovat přírodní katastrofy, nám zmiňovaný mezinárodní den připomíná a na řadě míst jsou lidé formou vzdělávacích akcí s potřebnými informacemi seznamováni. Jako příklad poslouží povodně: nezabráníme jejich vzniku (přírodě přece jen poroučet neumíme), ale můžeme například upravit vodní toky, stavět protipovodňové zábrany nebo si uvědomit, že by se nám mohla vymstít stavba domů v povodňových oblastech.
Co říct na závěr?
Možná bude lepší, když si závěr uděláte sami. Každopádně tento Mezinárodní den za omezení přírodních katastrof stojí za povšimnutí a pro mnohé možná i za zamyšlení. Přestože chápu, že nás se týkají úplně jiné, všednější starosti...
ChytráŽena.cz