Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 30.09. 2023
Dnes má svátek Jeroným
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Barvy mají sílu ovlivnit náš styl i emoce

15. 06. 2023 | Trendy
-Komerční sdělení-

Umí vyvolat emoce, navodit skvělou náladu a spoluutváří naši individualitu. Barvy. Tyto základní prvky módy nás provází od narození a podle psychologů mají velký vliv na naše každodenní rozpoložení. Mohou například správně zvolené barvy podpořit naše sebevědomí? A jak je kombinovat, tak, abychom vytvořili nadčasový šatník a rovněž podpořili vlastní styl?


Lidé jsou schopni vnímat přibližně 17 000 různých barev. Většina těchto emočních vazeb k barvám vzniká v dětství. Když vidíme určitou barvu, spojíme si ji s konkrétní událostí nebo pocitem, a pokud je situace dostatečně silná, může v nás zanechat trvalý dojem. „Barvy mají významný vliv na naši náladu, emoce a chování. Rovněž porozumění psychologickým účinkům barev nám pomáhá se správně rozhodovat a zlepšit naše emocionální a duševní stavy. Obzvláště v módě či v interiérovém designu může mít správné zvolení barev pozitivní účinek na to, jak se cítíme,“ říká psycholožka Markéta Švamberk Šauerová. Asi vás nepřekvapí, že hlavními faktory, které určují, jak barvy ovlivňují jednotlivce, jsou věk, pohlaví a především kultura. Černá barva je v západní kultuře barvou smutku, zatímco Japonci považují za smuteční barvu bílou. Červená je v naší kultuře vnímaná jako barva života, energie a vášně, zelená je často spojována s přírodou, svěžestí a nadějí.  

Be colorfident! Be colorfident!


Barevnost oblečení, vhodně zvolená kombinace a celkový design vytváří naše osobité módní já. Správně zvolený šatník nám dokáže ušetřit čas a posílit sebevědomí. „Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli barvy v životě hrají. Tvoří silná kontrastní či harmonická spojení a jsou nositelkami neustálého sdělení pro nás samotné i okolí. Toto vyzdvihuje i nová kampaň značky Orbit s názvem #Colorfidence, která letos představuje nový look obalů. Iniciativa poukazuje na to, jak mocným nástrojem jsou barvy a povzbuzuje nás k sebevědomému nošení barev a vyjádření vlastního já,” říká módní koučka Kamila Vodochodská.

Tahle barva je moje!


Jak poznat, které barvy jsou ty pravé? „Naše mysl, představivost i oči jsou nastaveny na nejčastěji ​se vyskytující barvy v prostředí, v němž vyrůstáme a žijeme. Existuje cvičení, které je pro definování těch pravých, tedy našich osobních barev a odstínů, ideálním začátkem. Klientům i účastníkům módních workshopů radím, aby si vybrali několik různých časopisů,​ ​nejen nutně módních, a nechali na sebe intuitivně jednotlivé barvy a jejich kombinace působit. Ty, které v nich vzbudí bez racionálního hodnocení silnou pozitivní emoci, si vystřihnou a uloží. Mají tak základ tvorby svých osobních barev,” vysvětluje módní koučka. To, jaká barva se k nám hodí, poznáme rovněž podle odstínu pleti, barvy vlasů a očí. Mění se ale také s věkem, mírou únavy, kvalitou životního stylu, či opálením. 

Jak správně barvy kombinovat? Barvy mají sílu ovlivnit náš styl i emoce


Kombinování barev je umění, díky kterému můžete zlepšit celkový vzhled. Klíčové je vybírat ty, ke kterým máte vztah a mít základ šatníku takový, abyste mohli jednoduše kousky skládat. „Barevná kombinatorika není dovednost, se kterou se každý z nás rodí. Mnoho z nás ale ze strachu zůstává u klasických kombinací džíny, bílé triko, černé sako, tenisky. Nicméně stačí si osvojit pár základních pravidel a můžete si bez obav pustit barvy do šatníku a jednoduše tak povýšit váš individuální styl,” radí Kamila Vodochodská. V kombinování je ideální držet ​se ​pravidla tři a dost, které používala i ikona francouzské módy Coco Chanel. Málokterý outfit pokazíte, pokud jako základ použijete černou, bílou či odstíny šedé a tělové. ​Snadno ​ho pak ​dopln​íte​ o další ​výraznější ​barvy a vytvoř​íte ​tak elegantní, extravagantní či sportovní vzhled. Dalším krokem je pak aplikace barev v různých poměrech​ a ​v různých proporcích. Použití více než jedné barvy v outfitu může být náročné, proto je třeba najít rovnováhu. Pokud si nejste jisti, jaké barvy navzájem kombinovat, začněte s přidáním jedné vám známé barvy a postupně přidávejte do ​svého ​šatníku​ i​ ty méně obvyklé. Tímto způsobem můžete kreativně kouzlit, a přitom se nemusíte ničeho obávat. Pokud například nosíte tmavou košili a světlé kalhoty, můžete ​nové barvy promítnout v doplňcích, ​ať ​už ​se jedná o boty, šperk či kabelku. „Obecně platí, že čím kvalitnější střih a materiál, tím více si můžeme s barvami hrát. U levné “fast” módy, kde je složení materiálu nekvalitní a šití a detaily nedotažené, může být barevnost spíše na škodu a někdy působí u outfitů až lacině. Naopak u kvalitních kousků s propracovanými střihy i detaily je barva to, co hraje prim,” říká módní koučka.

Kamila VodochodskaZnáte kapsulový šatník?   

 
I v módě platí, že méně je více. Kolikrát se vám stalo, že jste stáli v kabince v nepříliš padnoucích šatech, ale lákavá cenová nabídka vás přesvědčila ke koupi? Říkali jste si, že tam tak výhodný kousek nemůžete nechat? Ale můžete! Dost pravděpodobně se totiž stejně stane, že vám takové šaty budou nečině viset na ramínku a vy raději vždy sáhnete po pohodlnějším kousku. Právě kvůli hromadění nepotřebného oblečení, které si na sebe vezmeme jen jednou a pak leží ladem ve skříni, se stále více skloňuje tzv. kapsulový šatník. „Takové budování šatníku je založeno na výrazech kvalita, minimalismus, osobitý styl i ekologicko-etický rozměr. Menší počet vlastněných kousků, o to větší možnosti vzájemného kombinování nadčasového oblečení, obuvi i doplňků, které nepodléhají trendům,” vysvětluje Kamila Vodochodská. Svatou trojicí je střih, materiál a barva – těmto parametrům bychom měli věnovat největší pozornost. Z každého šatníku lze pak vytvářet specifické kapsulové mikrošatníky – na odpočinkovou či aktivněji laděnou dovolenou, na přechodové měsíce jaro a podzim, horké léto, chladné zimní měsíce či společenské události vyžadující formálnější dress code.  

 
Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !